Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Agregator
Macworld 2010: Veletrh plný překvapení
Macworld 2009
12. února 2010, 00.00 | Zatímco konferenční část Macworldu byla letos jednoznačným propadákem, veletržní část působila jak ze zcela jiné planety. Jak je možné, že jinde upadající veletržnictví v případě Apple komunity slaví takový úspěch? A jde opravdu o úspěch veletrhu jako takového?
Včerejší článek o konferencích na Macworldu byl plný splínu a zoufalství. Nicméně nemusíte se bát, dnešní článek o právě zahájené veletržní části je plný optimismu a naděje. Ano, konference a veletrh jsou jak černá a bílá – Jin a Jang. Na konferencích čekaly na návštěvníky jen pusté a prázdné sály, na veletrhu není doslova k hnutí. Ale začněme popořadě.
Macworld Expo – nejmenší v historii
Nemusíte ani jezdit do San Franciska, abyste třeba z plánku na webu zjistili, že veletržní část akce je výrazně menší než kdykoli v minulosti. Výstava se koná v severní hale Moscone centra, což je ta nejmenší, a ještě cca 1/3 haly zůstala prázdná. Na veletrhu zdaleka nechybí pouze Apple Inc. Nenajdete zde z tradičních vystavovatelů například Adobe, Canon, Creative Labs, Eizo, Epson, Garmin, Google, LaCie, Logitech, Macally, Nec, Nikon, Quark či XtremeMac. Výčet těch, co na Macworld tradičně chodili vystavovat a letos zde nejsou, je bezesporu delší než výčet těch, kteří to nezabalili. Cca 1/3 celé plochy tvoří malé stolečky, kde se prezentují drobné vývojářské týmy a tradiční velké prezentace napočítáte doslova na prstech jedné ruky. Co toto smutné konstatování znamená?
V první řadě neznamená, že by se toho pro Mac, iPhone, iPod a nyní i iPad vyrábělo nebo programovalo málo. Pokud zajdete jen o dva bloky dále do AppleStoru na Stockton Street, zjistíte, že regály doslova praskají ve švech. Nedá se tedy říct, že by neexistoval produktový potenciál, osobně si myslím, že přesný opak je pravdou. Tudíž chyba není v tom, že by nebylo co prezentovat. Problém je v tom, že není ochota ze strany firem prezentovat se právě na Macworldu 2010. Proč asi?
Prvním logickým vysvětlením je krize, která americký trh s IT a spotřební elektronikou zasáhla opravdu velmi citelně. Tento ohraný faktor jistě nějaký vliv měl, ale když si uvědomíme, jak skvěle dopadl třeba CES 2010 před měsícem v Las Vegas, tak bych osobně na krizi nezájem vystavovatelů nesváděl příliš intenzivně.
Druhým logickým vysvětlením je, že Macworld bez Applu prostě nevzbuzuje důvěru ostatních firem. I zde bude bezesporu kus pravdy, ale na druhou stranu si uvědomme, že se na Macworldu sešlo skoro 300 firem od těch největších hráčů jako je IBM, Microfost a Xerox, přes zavedené značky jako je OWC, Targus, WD, Sure, VMWARE či HyperMac, až po nováčky jako je ESET, Edifier, Trexta a stovky vývojářů.
Takže zbývá jediné logické vysvětlení. Řada firem využila toho, že na Macworld nešel Apple, a tudíž jejich neúčast je snadno vysvětlitelná, či chcete-li omluvitelná před Apple komunitou a v době špatných časů se rozhodla pro jistotu vyčkat, zda má smysl dál s účastí na Macworldu pokračovat? Prostě a jednoduše neměly „ty koule“ do toho jít a zariskovat.
Komunita dramaticky roste a mění se
Kdo z vystavovatelů na letošní ročník nepřišel, dle mého názoru, prohloupil. To ukázalo již čtvrteční poledne, kdy se Macworld oficiálně otvíral. Severní hala byla doslova v obležení a davy zájemců nebraly konce až do večera. Je samozřejmě pravdou, že na menší ploše veletrhu působila návštěvnost o to impozantněji, ale jsem si jist, že již první den prošly výstavištěm tisíce návštěvníků. Co je možná ještě důležitější, Macworld letos poprvé otevřeně nabídl možnost prodávat produkty přímo na ploše a ti vystavovatelé, kteří tak učinili, měli obrovský úspěch. Ona se totiž Apple komunita dramaticky mění.
Apple dnes rozhodně, a pro někoho možná bohužel, není synonymem pro uzavřenou, profesionální, či, chcete-li, kreativní komunitu. Zejména díky iPodu a iPhonu se Mac svět otevřel mnohem širší obecné veřejnosti a ta baží po doplňcích, po softwaru, po možnosti udělat si radost. Zřejmě proto nejčastějším prodávaným artiklem na Macworldu 2010 jsou sluchátka. Následují je nejrůznější pouzdra, kryty, skiny apod. Dalším velmi často nabízeným produktem jsou potahy na klávesnice a paradoxně antiviry, které se snaží proniknout na nový, zatím stále neexistující trh. Ale o antivirech až příště.
Když jsem se bavil s návštěvníky Macworldu, snadno je šlo rozdělit do dvou skupin. První tvořili ti, kdož znali Macworld již z minulých let a jejich reakce byla jednoduchá. Tak malý a produktově chudý ročník je zklamáním. I zarytý fanda projde Macworld za hodinku a to je za 25 USD proklatě málo muziky. Na druhou stranu ti, kdož byli na Macworldu poprvé, zářili nadšením nad drobnostmi, o kterých nevěděli a neskrývali úžas nad tím, kolik lidí se na Macworld přišlo podívat.
Nadšení nebo zklamání?
To, zda jásat či brečet nad výstavní částí Macworldu, bezesporu záleží na úhlu pohledu. Již to není a zřejmě nikdy nebude „ten Macworld s velkým M“, který jsme znali v minulosti. Pokud půjde IDG Expo do sebe a nabídne vystavovatelům atraktivní podmínky, tak by mohl být ročník 2011 větší, protože návštěvnost a zájem veřejnosti je vážně obrovský. Buďme realisty, krize jistě není zcela za námi a účast na veletrhu typu Macworldu je finančně nákladná.
Na druhou stranu jsem odcházel z prvního dne veletrhu upřímně nadšen. Úvodní vystoupení Davida Pogue bylo vynikající, vtipné, zábavné, aktuální a přesně tak energizující, jak mělo být. Zájem o Macworld a Apple produkty obecně je viditelně obrovský a jedinou otázkou je, zda jej někdo – IDG Expo – dokáže uchopit. Navíc jsem na Macworldu našel několik zajímavých drobností, na jejichž přiblížení se můžete těšit v následujících dnech. Takže osobně jsem pln optimismu. Macworld má reálnou šanci přežít svou klinickou smrt a vyjít do opravdu nové éry, jak hlásá jeho letošní slogan. Jedinou podmínkou je zahodit nefungující konference a nabídnout to, co lidé žádají – zajímavé setkání fandů s dostatkem zajímavých produktů k vidění. To, že přišlo tolik Apple fandů, rozhodně není zásluhou toho, jak byl letošní Macworld prezentován a jak je realizován.