Macworld Expo 2005 - Mac mini na vlastní kůži - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Macworld Expo 2005 - Mac mini na vlastní kůži

12. ledna 2005, 00.00 | Mac mini je hardwarovou novinkou, kterou uvedl Steve Jobs při své včerejší keynote na Macworldu v San Franciscu. Měli jsem možnost si Mac mini prohlédnout zblízka a přinášíme vám první informace o tomto drobečkovi.

Mac mini je hardwarovou novinkou, kterou uvedl Steve Jobs při své včerejší keynote na Macworldu v San Franciscu. Měli jsem možnost si Mac mini prohlédnout zblízka a přinášíme vám první informace o tomto drobečkovi.

Applu, nebo možná spíše Stevu Jobsovi, se myšlenka malého počítače libí, a přestože Cube nebyl obchodní úspěch, dá se Mac mini považovat za jeho nástupce. Apple se naštěstí poučil a místo aby nabízel luxusní počítače za luxusní peníze, nabízí krásný Mac mini za cenu, na kterou u počítače značky Apple zatím neklesl - 499 a 599 USD.

První, co vás na mini ohromí, jsou rozměry. Je opravdu maličký a lehký (16.5 x 16.5 cm, výška 5.1 cm a váha 1.32 Kg). Není problém ho držet v jedné ruce a lehce s ním manipulovat. Horní strana je z bílého lesklého tvrdého plastu, na který jsme zvyklí z iMaca (je použit i po stranách Apple Cinema Displeje), a ve středu je šedé logo Applu. Boky jsou chráněny cca 5 mm silnou obručí z kovu - Jedná se o stejný materiál, jako je použit na "nohu" iMaca G5 či Apple Cinema displejů. Zespodu zle spatřit otvory na odvod vzduchu (jsou po celém obvodu) a samotná spodní část je tvrdé gumy a uprostřed narazíte opět na logo Applu. Materiál je stejný, jako Apple používá u dokových konektorů k iPodu (jejich spodní část). Mac mini tak má na bocích pod sebou cca 3-4 mm prostor pro nasávání vzduchu, to ovšem z některých fotek na apple.com patrné není a mini vypadá, jako kdyby seděl po celém obvodě na zemi.

Ve předu je vidět štěrbinová combo mechanika s malou modrou led diodou. Celý design je hodně kompaktní a funkční a nic jej nenarušuje. Až v zadní části jsou průduchy, které odvádí vzduch, tlačítko zapínání, bezpečnostní slot (jako u notebooků) a všechny porty - Ethernet 10/100, modem v.92, DVI/VGA (s přechodkou na VGA), 2x USB 2.0, FireWire 400 a audio výstup. Mac mini má samostatné napájení, které se podobá tomu, co Apple používá u iBooku a Powerbooku - bílá krabička. Na fotografiích vidět bohužel není, lze spatřit pouze napájení od Apple Cinema Displeje. Mac mini se bude dodávat ve dvou variantách - 1.25 GHz G4 procesor a 40 GB pevný disk za 499 USD nebo 1.42 GHz G4 procesor a 80 GB pevný disk za 599 USD. Dostupný by měl být 22. ledna.

Ostatní parametry jsou pro obě konfigurace shodné - 256 MB RAM v základu. Paměť je možné rozšířit až na 1GB, ale Mac mini má pouze jeden paměťový slot. Grafická karta ATI Radeon 9200 s 32MB DDR SDRAM (AGP 4X) s maximálním rozlišením 1920 x 1200 a Combo mechanika. Tu je možné vyměnit za SuperDrive a v rámci BTO vybavit Mac mini i o interní Bluetooth modul. Mac mini je připraven na Airport Extreme. Nepodařilo se nám zjistit, jak se Mac mini demontuje a údajně je nutné jej kvůli upgradu paměti či pevného disku svěřit servisu - není možné si paměť či například AirPort Extreme instalovat sám. Mechanika i pevný disk je stejný, jako Apple používá u přenosných počítačů - t.j. 2,5".

Mac mini je dodáván bez příslušenství, jediné, co v krabici najdete, je samotný Mac, napájení (samostatný adaptér) a redukce DVI/VGA. Ostatní je nutné dokoupit zvlášť, včetně redukce na S-Video/kompozitní video pro připojení k TV. Součástí Mac mini je integrovaný reproduktor. Velká výhoda Mac mimi je jeho hlučnost. Ta je totiž nulová. Mac mini opravdu žádný hluk nevydává a jediné, co můžete zaslechnout, je pevný disk. Bohužel žádný otevřený Mac mini se tu nenachází, tak se nedá s určitostí říci, zda je uvnitř nějaké aktivní chlazení. Pokud ano, tak rozhodně není slyšet. Totéž platí o teplotě - Mac mini není náhrada kamínek a dá se říci, že při práci má pokojovou teplotu (ani nehřeje, ani nechladí). Nejvíce se zahřívá (pokud vůbec mohu použít ten výraz) v zadní části nad porty, odkud vzduch odchází. Konkrétně jsme měli možnost si pohrát 1.25 GHz konfigurací. Tyto dva faktory (teplota a hlučnost) jsou velmi důležité a zvláště absolutní ticho by mohlo řadu uživatelů donutit k nákupu nebo switchnutí.

Mac mini by se pro spoustu lidí mohl stát buď prvním Macem, nebo samostatným média centrem v domácnosti. Nováčky by mohla přilákat cena, rozměry, design a virus-free operační systém (to je jeden ze způsobů, jak zde PC média označují Mac OS X). Spousta uživatelů PC či Maca již klávesnici a monitor má a nepotřebuje kupovat další. Apple tak dává uživatelům na výběr, zda chtějí používat myš a klávesnici od nich, či třeba Microsoftu. K ceně Mac mini je potřeba následně připočítat i cenu za upgrade paměti (256 není mnoho) a eventuelně další - Bluetooth či AirPort Extreme. Osobně se mi Mac mini líbí jako Media Center - připojený v obývacím pokoji k televizi a hifi sestavě, s bezdrátovou klávesnicí a myší. Pro fajnšmekry by pak stálo za zvážení dokoupení EyeHome či EyeTV od společnost Elgato a celé domácí média centrum na bázi Mac OS X je na světě.

Mac mini je hodně zajímavý stroj a čím více nad ním přemýšlím, tím více se mi líbí. Bude zajímavé sledovat, jaký po něm bude na trhu hlad, ale nedivil bych se, kdyby s ním Apple sklidil velký úspěch a stal se stejným hitem, jako je iMac G5 a iPod.

Celé zpravodajství z CESu a Macworldu můžete sledovat i na report.grafika.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: