Macworld je mrtvý, ať žije Macworld - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Macworld je mrtvý, ať žije Macworld

16. července 2003, 00.00 | New York opět hostí jednu z nejvýznamnějších Apple konferencí a výstav na světě. Tradiční Macworld Expo se však letos změnilo na Macworld CreativePro. Jde o konec nebo začátek tradice?

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:






Každý kdo patří mezi příznivce počítačů Apple Macintosh jistě už někdy slyšel o veletrzích Macworld. Každoročně jsou pořádány společností IDG za štědré a nepostradatelné podpory Apple a to začátkem roku v San Francisku a v létě v New Yorku / Bostnu. Tradičně jde o nejvýznamnější veletrhy věnované nejen samotnému Applu, ale i nejrůznějším perifériím, programovému vybavení a všemu co se kolem jablíček děje. Apple při jejich příležitosti oznamuje nové produkty a kdo chce něco ve světě Applu něco znamenat na Macworldu nemůže chybět. Tedy přesněji řečeno tomu tak bylo až do teď.

Letošní letní Macworld bude jiný než všechny předešlé. Apple dlouho váhal s tím, jak se k akci postavit, protože se zřejmě jeho potřeby se rozcházely s představami pořadatelů. Celosvětově se mění význam a podoba veletrhů jako takových a tento trend se Macworldu nemohl vyhnout. Nakonec se Macworld Expo přejmenoval na Macworld CreativePro, Apple představil své novinky na WWDC a dle všeho zažijeme první Macworld kde nebude Apple středobodem světa. Znamená to konec letních Macworldu? Nebo jejich přeměnu v ne-Apple akci? Podle našich prvních zkušeností rozhodně ne.

Přímé zpravodajství z Macworldů přinášíme na serveru MujMac již řadu let a proto máme bohatou možnost srovnávat. Již od víkendu jsme v New Yorku a sledujeme přípravy, konferenci a od zítřka začneme přinášet i informace z veletrhu. Jaké rozdíly proti loňskému ročníku jsme zatím zaznamenali?

První viditelnou změnou je absence jakékoli reklamní kampaně Applu na Manhattanu. Pryč jsou loňské poutače, pryč je vnější "výzdoba" konferenčního centra. Na první pohled by se mohlo zdát, jak kdyby se žádný MacWorld nekonal. Nicméně jakmile vstoupíte do JJCC (konferenční centrum), ocitnete se v tradičním světě s velkým červeným M v logu.

Registrace se na chlup stejná jako v loňském roce, takže pořadatelé se zřejmě připravili na minimálně stejnou návštěvnost veletrhu jako při předchozích ročnících. Je samozřejmě otázkou zda jde o nezdravý optimismus či reálný odhad, ale na tuto otázku odpovíme již zítra touto dobou. Na výstavní plochu zatím kromě pořadatelů a vystavovatelů nemá přístup nikdo (jako vždy), takže není dost dobře možné posoudit nakolik bude jiná než při loňském ročníku, ale přihlášeno je oficiálně zatím "pouze" 138 vystavovatelů, což je výrazně méně než by se dalo očekávat podle plánku plochy. Nicméně informace o vystavovatelích jsou letos zveřejňovány velmi chaoticky a zmateně, takže je předčasné jakkoli hodnotit výstavu samotnou.

Co však hodnotit můžeme je konference a workshopy. Již od pondělí probíhá rozsáhlý program prezentací, seminářů, workshopů a laboratoří, který bude pokračovat až do konce týdne. Ve srovnání s loňským ročníkem je jednoznačně bohatší, lépe organizovaný a hojněji navštěvovaný, což je velmi dobrý signál. Ať už bude veletrh samotný vypadat jakkoli, konferenční část Macworld CreativePro jednoznačně ukázala cestu do budoucna. S tím jak v době Internetu, mass medií a interaktivní komunikačních nástrojů klesá význam klasických výstav, roste jednoznačně zájem o osobní kontakt. O osobní kontakt s profesionály, o osobní kontakt s ostatními uživateli o možnost ptát se a dostávat odpovědi na svoje otázky. Mimochodem podobný trend je vidět u všech podobných akcí zejména v USA, namátkou lze jmenovat například fotografický veletrh PMA, který proběhl v březnu v Las Vegas.

Důležitou změnou, která odpovídá posunu k tomu novému "CreativePro" je i změna programu konferencí a workshopů. Program se mnohem více zaměřuje na technologie a konkrétní řešení, než na obecnou problematiku HW a SW Applu. To znamená větší důraz na práci s fotografií, práci s videem či audiem, na pre-press. Ne náhodou nejoblíbenější a beznadějně vyprodané jsou praktické workshopy a akademie, ve kterých profesionální kreativci účastníkům předávají svoje zkušenosti a děli se s nimi o konkrétní postupy. Vše je samozřejmě prezentováno na počítačích Apple a platformě Mac OS X a to je koneckonců to nejlepší, co může Macworld přinést Applu. Dávno pryč jsou doby, kdy se statisíce návštěvníků sjížděli na jedno místo, aby se podívali na nový počítač či verzi OS. Mnohem důležitější než HW a SW samotný jsou v dnešní době konkrétní řešení, konkrétní praktické zkušenosti lidí z oboru a referenční postupy. V době kdy řada profesionálních uživatelů váhá nad přechodem na Mac OS X jsou právě workshopy a konference to nejlepší a nejpřínosnější co mohou od akce jako je Macworld očekávat.

Pokud někdo tvrdí, že Macworld ztrácí na významu, protože tradiční keynote Steva Jobse nahradí vystoupení "obyčejného" vicepresidenta Grega Joswiaka, tak nepochopil o čem letošní Macworld CreativePro je. Nejde o to postavit se před dav diváků a chrlit novinky a čekat na potlesk. Jde o to předvést konkrétní řešení jako je třeba QuarkXPress 6, či střih digitálního videa v praxi a ukázat co již představené novinky mohou v reálu uživatelům přinést. Letošní ročník je v tomto smyslu zřejmě přestupní stanicí, která ukáže zda zvolený směr je správný či nikoli.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: