Macy vs. Invex 2003 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Macy vs. Invex 2003

8. října 2003, 00.00 | Tak jako obvykle jsme se vydali propátrat veletrh Invex z pohledu nás, uživatelů Maců - které firmy prezentují svá řešení pro Macy a kolik "jablíček" může zvědavý uživatel na veletrhu zahlédnout?

Tak jako obvykle jsme se vydali propátrat veletrh Invex z pohledu nás, uživatelů Maců - které firmy prezentují svá řešení pro Macy a kolik "jablíček" může zvědavý uživatel na veletrhu zahlédnout?

Nutno přiznat, že zkušeného návštěvníka Invexu příchod na brněnské výstaviště překvapí - dva velké pavilony zejí zcela prázdnotou a také ve zbytku je vidět, že je to "nějaké jiné". Například v pavilonu B, obvykle věnované hlavně hardwarovým firmám, byl k vidění tak trochu pel-mel - ostatně právě zde můžete najít také stánek našeho vydavatelství, kousek od stánku Ministerstva vnitra ČR (ovšem i na ten vám doporučíme zavítat!). Hala Z, která byla dlouhá léta vyhrazená oboru telekomunikací, se tentokrát přerodila v Invex Home - k vidění zde byly stánky mobilních operátorů (ovšem ne tak monstrózní, jako obvykle), nějaká ta sestava pro domácí video (která se vedle dunících reproduktorů s hudbou zkoušela opravdu dobře) a především hry, hry a hry.

Obecně byl dojem oslovených vystavovatelů spíše rozpačitý - pořadatelé sice očekávají opět kolem 150 000 návštěvníků, ovšem po odborné dny rozhodně příliš plno nebylo a zda se to dožene v dalších třech dnech je otázkou. Každopádně je cítit odklon velkých firem - letos například poprvé po dlouhé době nebyl na Invexu stánek Adobe. Netroufneme si hodnotit, jaké prvky mohou za postupné snižování vážnosti a důležitosti Invexu - dá se však předpokládat, že za to může tak trochu někdo: pořadatelé, rozmach internetu, díky kterému jsou novinky na dosah ruky ihned po uvedení, a také možná změna vnímání IT obecně. Už jsme přestali vzdychat před každým rychlejším procesorem či grafickým čipem a z počítačů se po boomu a údivu stálo běžné spotřební zboží.

Po uživatelé, zaměřené na Macy a oblast kolem grafiky bylo důležité zjištění, že Adobe zde letos nevystavuje - místo toho vsadilo na samostatné prezentační akce. Je to škoda, protože díky nedávno uvedenému balíku nových programů by se bylo na co dívat - ovšem Adobe zvolilo jinou strategii. Trošku nás také zamrzelo, že jsme nenarazili na Maca na stánku Lingei (pavilon V), která vyrábí slovníky pro řadu operačních systémů, včetně Mac OS X. Odlehčená verze Lingea Lexikonu je součástí instalace podpory češtiny pro Mac OS X 10.2.

Virtuální prohlídku začneme na stránku našeho vydavatelství v pavilonu B - ve spolupráci s Institutem digitální fotografie zde vzniklo malé fotostudio, kromě toho se zde ukrývaly dvě české premiéry: již několikrát zmiňovaný duální Power Mac G5 na 2 GHz a také minulý týden vydaná publikace Mac OS X krok za krokem II z pera Ondřeje Čady, podrobně probírající operační systém Mac OS X Jaguar. Zatímco s Power Macem G5 je možné si jen pohrát a vyzkoušet, jak výkonný je, knižní novinku si návštěvník může přímo na místě zakoupit, spolu s dalšími aktuálními tituly z řady MujMAC krok za krokem...

Na stánku Ministerstva vnitra ČR jsme nalezli přesně uprostřed Maca - a ne tak ledajakého. Konkrétně je zde k vidění Macintosh Quadra 950 - pokud vám toto typové označení nic neříká, jedná se o model z roku 1992, odhadem se také asi jednalo o nejstarší počítač na výstavišti. Policie ČR na tomto počítači provozuje aplikaci Facette, což je program sloužící pro zhotovování podobizen podezřelých, takzvaných identikitů. Ačkoliv se jedná z dnešního pohledu o již poměrně historický kousek hardware, ve spojení se dvěma monitory a rozměrným tabletem Wacom stále plní svou funkci. Policie ČR má takovéto systémy dva (kromě toho používá také software na platformě Windows), o familiárním vztahu k celému systému svědčí i označení jako Xichtomat či Dřžkostroj, které používá operátor, pan policejní rada Tůma (který se přiznal, že je aktivním uživatelem Maců i v soukromí, byť má ještě staršího Classica)

Velký hliníkový stroj s logem Apple najdete rovněž na expozici Canonu v pavilonu A - zde ve spojení s řešením pro digitální nátisk Best Designer Edition. Pokud vás tato oblast zajímá, rozhodně doporučujeme si novou verzi Designer Edition pro Mac OS X prohlédnout - jedná se o zcela novou, výrazně přepracovanou verzi, která byla poprvé k vidění před několika týdny na Apple Expu v Paříží. Best by měl začít plnou verzi dodávat někdy v průběhu října.

Poměrně krátký přehled námi zaznamenaných výskytů Maců na Invexu zakončíme zmínkou o stánku firmy Centrum pro podporu počítačové grafiky, která u nás distribuuje CAD program Archicad, aktuálně ve verzi 8. Více Maců se nám objevit nepodařilo, je možné, se že někde nějaký dobře skryl. Každopádně, pro skalní uživatele Maců je takovéto zastoupení důvodem k mírnému zklamání, bohužel se nepodařilo zopakovat loňský, velmi pozitivně hodnocený stánek našeho vydavatelství, který byl ve spolupráci se společnost CDS pokusem o maximálně důstojné zastoupení Maců ve Windows přesile. Nelze tvrdit, že na Invexu nebyla řada dalších zajímavých produktů a technologií s dalších oblasti, například telekomunikací, ovšem ten kdo přicházel na Invex kvůli Macům si musí vystačit s relativně skromným zastoupením. Věříme, že alespoň dvě premiéry na stánku vydavatelství Grafika Publishing návštěvníky potěší. Veletrh trvá až do pátku, vstupné je 200, resp. 100 Kč, podrobnější informace naleznete zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: