Malé ohlédnutí za MWSF02 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Malé ohlédnutí za MWSF02

18. ledna 2002, 00.00 | Jaký byl Macworld San Francisco 2002? Jaké novinky přinesl, co dominovalo, a co naopak zcela chybělo? Přečtěte si náš článek, shrnující dojmy a poznatky z největší letošní výstavy Apple.

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Jaký byl Macworld San Francisco 2002?

Macworld posunuté keynote – mnoho uživatelů příliš nepotěšilo posunutí keynote o den dopředu necelý měsíc před jejím zahájením: místo v úterý, den zahájení Expa, se posunula na pondělí. V dlouholeté historii Macworldu to byl nevídaný krok a tak se ihned strhla vlna spekulací, proč tomu tak je. Spekulace byly nejrůznější – mezi oblíbené patřilo, že Jobs chce opět předběhnout Billa Gatese, Apple se zase snažil prosadit vysvětlení, že představovaný produkt má tak velký dopad na všechny ostatní, že ho prostě musí prezentovat o den dřív. Nejpravděpodobnější vysvětlení je poměrně prozaické – Apple dostal podle všeho možnost obsadit titulní stranu a část vnitřku poměrně populárního a prestižního magazínu TIME – který ovšem vychází v pondělí. A jelikož v dnešním rychlém světě je i týden příliš velká doba, a navíc zde byla opravdu konkurenční akce Billa Gatese, která na sebe mohla strhnout mnohem víc pozornosti, proč to nevyužít. Takže pondělní TIME vyšel s fotkou Steva Jobse a jeho nového iMaca na titulní stránce, a s mnohastránkovým materiálem uvnitř. Z TIMU pocházel jediný únik reálných informací – na kanadském serveru to nějak nezvládli a pustili článek včetně obrázků ven o několik hodin dříve. Takže ve frontě na keynote jsem už stáli s otevřeným iBookem v náručí a četli jsme si článek v mailu a prohlíželi jsme si iMaca na maličkých obrázcích. Jobs je velmi citlivý na únik dat, neváhá žalovat své pracovníky či odříznout spolupracující společnosti, pokud únik pochází od nich (problém si nedávno udělalo ATI zveřejnením obecných informac, uvidíme, jestli TIME ještě někdy něco o Macích napíše :).

Macworld iMaca. Je naprosto pochopitelné, že nový počítač byl jedním z nejdiskutovanějších produktů – většině uživatelů se líbí, valná většina takto dobrý počítač ani nečekala. Na stánku Applu jich bylo kolem velmi dlouhých pultů rozmístěno snad několik set a od pondělí (kdy byla expozice otevřená pouze pro novináře) až do pátku kolem nic bylo neustále plno. Kdyby se přímo na místě prodával, asi by Apple trhnul rekord v prodejích na výstavě. Mimochodem, po svém uvedení iMac doslova zaplavil San Francisco - byl k vidění v podstatě na každém rohu na místních citilightech.

Macworld mnoha návštěvníků a mála vystavovatelů. Pokud porovnáme tento MacWorld s jeho loňským předchůdcem, který byl opravdu VELKÝ, zjistíme, že přišlo takřka stejně návštěvníků (93 000 loni, 87 000 letos), ale výrazně méně vystavovatelů (450 loni, 350 letos). Chyběla velká jména, například Quark a Macromedia, a zdá se, že primární důvod byl jednoduchý – Mac OS X.

Tento Macworld totiž patřil Mac OS X. Ten byl sice uveden před necelým rokem a na Macworld Expo v NewYorku se kolem něj hojně diskutovalo a slibovalo, na tomto Macworldu ale už muselo dojít na činy. Takže máme celou širokou paletu programů od Adobe, Apple z OS X udělal standardní systém pro všechny nové počítače od ledna, na desítce má všechny své programy kromě DVD Studia které je „za rohem“, své programy se většinou snaží uvést co nejrychleji všichni další. K dispozici máme již zhruba 2500 nativních aplikací pro Mac OS X, což zahrnuje jak velké aplikace pro grafiku, video, kancelářské použití a podobně, tak nejrůznější utilitky, které usnadňují život. V tak velkém množství aplikací je již velmi reálné si vybrat to, co potřebujete – pokud to není právě Quark. Zda se, že část vystavovatelů prostě nepřijela, neboť neměla co ukázat, a neustále by jen odráželi otázky typu „Kdy to bude, proč to není?“.

Díky přechodu na Mac OS X se také poněkud zpomalila rychlost inovací funkcí (i když, řekněme si to upřímně, nové funkce v programech jsou málokdy ty opravdu přelomové a potřebné). V tomto ohledu asi vede Microsoft Office pro OS X, neboť ten nabídnul zcela novou verzi programu za poměrně nemalé peníze, ovšem změny (kromě toho, že funguje pod OS X) můžeme spočítat na prstech. Například Adobe zvolilo poměrně rozumný přístup a nové verze označuje opravdu podle toho, jak jsou významné. Každopádně, to, že aplikace nyní chodí pod Mac OS X, v nás nesmí v vzbuzovat iluzi, že už je vše hotovo – v mnoha případech se jedná pouze o velmi rychlé porty, které nedokážou ještě plně využívat výhody systému, například často platí ošklivé omezení na nejdelší jméno souboru na 31 znaků, ačkoliv OS X nabízí standardně 255. Nové aplikace také ještě stále mají potíže s Unicode (tedy, lépe řečeno, pokud nejsou výslovně napsané pro podporu Unicode, například Illustrator 10, nepodporují ho vůbec – například Corel či Freehand).

Macworld nesplněných přání. Ta se nejvíce týkala asi Apple, a byla poměrně jednoduchá: kdy dostaneme pořádný profesionální stroj. Nový iMac je velmi rychlý a poměrem cena/výkon hodně šlape na paty profesionálním strojům. Ty samozřejmě nabízejí víc, například možnost připojení libovolného monitoru, rychlejší sběrnici, velkou L3 cache, vnitřní rozšiřitelnost, ale přesto se považuje nový iMac za zabijáka stávajících PowerMaců. Proto můžeme začít už teď odvážně spekulovat, kdy budou uvedené nové profesionální Macy – ať už se budou jmenovat G4 nebo G5. Tipy jsou obecně tři – do konce měsíce, na Seyboldu příští měsíc, nebo v Tokyu v březnu. Čím dřív, tím lépe.

Další nesplněná přání se pochopitelně týkala programů pro OS X, a pravděpodobně by zněla Photoshop a Quark. Zatímco Photoshop jsme již viděli a víme, že pouze několik málo měsíců vzdálený, v případě Quarku se můžeme jen dohadovat a spekulovat.

Celkově to byl zajímavý Macworld, i když ne tak velký jako předchozí a také zásadních novinek se nekonalo tolik – největší byl pochopitelně iMac. Ostatní novinky nebyly až tak převratné, přesto jich nebylo málo – v hardware se část týkala podpory nové sběrnice USB 2, a obecně záznamových médií, především externích FireWire mechanik, bylo na výstavě opravdu požehnaně, v software jasně dominovala podpora pro OS X. Což je asi nejdůležitější zpráva Macworldu: vývojáři berou Mac OS X zcela vážně a díky jejich snaze je z nového systému po necelém roce sice ne systém perfektní, ale minimálně dobře použitelný.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: