Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Agregator
Procházka po Macworld San Francisco
14. ledna 2003, 00.00 | Zatím jsme se z letošního Macworld Expo San Francisco věnovali především produktovým novinkám (kterých je požehnaně), pojďme se tedy podívat také jak vypadala samotná výstava.
|
Macworld Expo 2003 se již tradičně konal v Moscone Center v San Franciscu, kde skoro celý týden panovalo nádherné jarní počasí. To jsme si moc vychutnat nemohli, neboť výstavní haly se nachází v podzemí - nové nadzemní křídlo je již skoro dostavěné, vzhledem k tomu že Macworld však nezaplní ani dvě velké podzemní haly, asi i příští ročník bude "undergroundový".
Po keynote, naplněné novinkami ale i diváky, kterou jsme vám důkladně přiblížili v samostatném článku, se všichni účastníci několik desítek minut tlačili ven, protože bylo potřeba spořádaně projít frontou na rozdávání programu Keynote. V průběhu keynote rozhodně lidé z Apple nezaháleli, a tak jsme mohli vidět doposud zahalené reklamy na nové produkty a také "stand-upy" prezentující nové přenosné počítače prostřednictvím dvojky, která se objevuje v reklamě. Mimochodem, jak jsme předpokládali, ač ještě ráno nebylo ve městě po Apple ani vidu ani slechu, při odchodu z Moscone byla valná většina "citylightů" obalena reklamou na dva nové PowerBooky.
Velmi velký zájem byl o účast na odpolední akci "Move to Mac OS X", na které se po mnoha letech na Macworldu objevil Steve Woznika, řečený Woz, tvůrce počítače Apple I a jeden ze spoluzakladatelů firmy Apple. Woz byl davem bouřlivě přivítán potleskem ve stoje (takovéto přijetí se nedostává ani Jobsovi). Kromě Woze se diskuse účastnily další známé postavy ze světa Macu, jako je například Bob LeVitus (Dr. Mac), autor mnoha knížek, Neil Ticktin, vydavatel magazínu MacTech a další.
Kapacita ohrazené plochy byla něco málo přes 1000 míst, které byly velmi rychle plné a mnoho zájemců se marně snažilo dostat dovnitř. Ani ti co se dostali dovnitř, neměli vyhráno, protože tak mizerné nazvučení, časté výpadky mikrofonů a podobně se jen tak nevidí. Diskuse se točila okolo přechodu na Mac OS X, funkcí které jednotlivým diskutérům nejvíc chybí a jak je nahradit (poměrně často se například zmiňovaly utilitky od Unsanity Software), zazněly ale také názory, že přechod na Mac OS X je poněkud vynucený a pro některé organizace (především školy, závislé na výukovém software) značně komplikovaný.
Výstavní ploše standardně dominoval Apple se svým pomerně standardizovaným stánkem - centrální "kino", věčně plné diváky, obklopují ze tří stran dlouhé pulty, plné produktů a pochopitelně obsypané hrozny lidí, kteří si je chtějí vyzkoušet. Tato situace se nemění po celý týden, zájemců je stále dost.
Kolem Apple se rozkládaly stánky jeho nejvýznamnějších partnerů - Adobe, Corel, Microsoft, FileMaker a další. Většina stánků byla obvykle koncipovaná částečně produktově, částečně prodejně a částečně jako kino - produkce probíhaly klidnější formou než například svého času na Invexu, masové prezentace jsou však pro většinu větších vystavovatelů základem. Návštěvníci se těchto předváděček radostně a masivně účastní, spolupracují s prezentátorem - kvalitní prezentátoři a nadšené (až mírně dětinské :) publikum je základem úspěchu. Zajímavé bylo, že i na relativně malý stánek (například firmy Chronos ) se vešly všechny tři části, a všichni byli spokojení. Adobe a Corel měli také kromě předváděček "třídy", kde zájemce učili jak pracovat s některými z jejich programů - i tyto praktické kurzy byly pochopitelně neustále plné.
Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na stovky dalších stánků, na kterých se daly najít nejrůznější zajímavé produkty, o kterých vám budeme ještě referovat v připravovaných článcích a především recenzích řady produktů.
Část jedné výstavní haly byla již tradičně věnovaná hrám - Apple na hry v poslední době opravdu tlačí, protože poměrně rozsáhlá účast vystavovatelů je nejen na Macworldech, ale například i na evropském Apple Expo v Paříži. Kromě prodejních stánků vystavovatelů (přičemž například na stánku MacPlay poměrně záhy u několika titulů visel nápis "vyprodáno") tu také bylo kino s předváděčkami a především dlouhé řady počítačů, na kterých si uživatelé mohli hry vyzkoušet. Poprvé se zde veřejně prezentovala řada titulů, například Unreal Tournament 2003 (ten také získal cenu Best of the Show od amerického Macworldu), Harry Potter and Secret Chamber, Tony Hawk's Pro Skater 3 či Dungeon Siege. Kromě těchto her nám výrobci slibují také řadu dalších titulů, jako je No one Lives Forever II, Aliens vs. Predator II (no, ten byl slíbený už na MINULÉM Macworldu SF), Halo (!) a řada dalších.
Letošní Macworld se nám zdál optimističtější než ten loňský - lidé byli nadšení z nových produktů, jak od Apple, tak od další výrobců, zdáli se být spokojenější (ostatně ty netrápí problémy s podporou češtiny v Jaguaru, předražené stroje a podobně), více a radostněji si užívali Mac OS X, který byl vidět až na opravdu ojedinělé výjimky na všech vystavených počítačích. Každopádně, ať už nám tento rok přinese cokoliv a ať dopadnou jednání o účasti (a tím i existenci) letního Expa jakkoliv (podle zpráv které máme se musí Apple do konce ledna rozhodnout, zda se zúčastní či nikoliv - zatím všichni z IDG Expa doufají, že to "klapne"), letošní Macworld Expo San Francisco se dá považovat za vydařený.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Macworld SF 2003: co nás čeká?
- Co na nás chystá Apple?
- iSync konečně zde!
- 1 Infinite Loop: Kde vznikají Macy
- Macworld Expo 2003: odpočet začíná
- Keynote: digitální život naplno
- Nové PowerBooky: největší a nejmenší na světě!
- Novinky z Macworldu, 1. část
- Další drobnosti od Apple
- Nové produkty LaCie
- Novinky z Macworldu, 2. část
- Procházka po Macworld San Francisco
- Novinky z Macworldu: Můj počítač, můj hrad!
- Novinky z Macworldu, část 3.
- Novinky z Macworldu, 4. část
- Novinky z Macworldu: 5. část
- Videonovinky z Macworldu