WWDC 2003 - co nás čeká? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

WWDC 2003 - co nás čeká?

21. května 2003, 00.00 | Vývojářská konference Apple se kvapem blíží a zdá se, že to bude nejdůležitější letošní akce pro Apple - Apple odhalí podrobnosti o připravovaném systému Panther, očekávají se další softwarové novinky a především se spekuluje, zda bude oficiálně potvrzeno využití PowerPC 970. Co zatím o těchto novinkách víme?

Zdá se, že nejdůležitější "softwarovou" akcí letošního roku bude pro Apple nadcházející WWDC, neboli Worldwide Developer Conference. Zatímco letošní letní Macworld v New Yorku (po dvojí změně názvu) bude poněkud "upozaděný" (podle všeho zde nebude mít Steve Jobs svou keynote), na WWDC se dočkáme nejen novinek o další verzi systému Mac OS X, Panther, ale také o dalších softwarových novinkách a mohutně se spekuluje o zásadních inovacích v oblasti hardware - o procesoru PowerPC 970.

Kromě soustředění na Panthera však určitě budou zajímavé přednášky věnované firemnímu nasazení - a tedy využití všech technologií Mac OS X pro integraci do firemního prostředí a také dalších technologií Apple, jako jsou WebObjects. Stranou nebude ani QuickTime - tradiční setkání vývojářů QuickTime Live bylo tentokrát zrušeno a integrováno přímo do WWDC - skoro 25% přednášek se týká QuickTime. Přehled všech ohlášených přednášek můžete najít zde

Panther

Jak již Apple veřejně oznámil, zásadní novinkou, odhalenou na WWDC, bude připravovaná nová verze systému Mac OS X, nazývaná Panther. Dá se předpokládat, že číselné označení bude 10.3 a dá se rovněž spekulovat o tom, že to bude stejně jako Jaguar placený upgrade. Mimochodem, kvůli Pantheru byla celá konference posunutá o zhruba měsíc (původně se měla konat již v květnu), aby vývojáři Apple měli více času na vývoj systému. Dá se předpokládat, že uvedení systému nás čeká opět na sklonku léta/začátku podzimu, doufejme, že bude věnováno více pozornosti kvalitě, aby nebyla potřeba taková řada updatů, jako pro Jaga.

Kódovým jménem Panther firma Apple pokračuje ve svém označování hlavních verzí Mac OS X podle kočkovitých šelem. Zatímco nejslavnějším kódovým označením se stal Jaguar, Mac OS X 10.2, předchozí verze měly také svá jména - verze 10.0 byla Cheetah (gepard) a verze 10.1 se jmenovala Puma. Zda Apple stejně jako u 10.2 použije vývojové jméno i pro marketingové účely zatím není jasné - možná se dočkáme černé krabice s Mac OS X. Mimochodem, označení Jaguar se jako přízvisko systému používá oficiálně pouze v USA (a možná i jinde ve světě), v Evropě je to chráněná značka - pravděpodobně automobilky Jaguar (byť ta žádné operační systémy nedělá ;).

O vlastnostech Panthera zatím netušíme nic - o to radostněji můžeme spekulovat. Informace kolují po různých "rumor" serverech, a tak vám přinášíme přehled toho, co se dosud naspekulovalo (především na LoopRumors a MacOSRumors). Samozřejmě, berte to s rezervou a především asi nepůjde o všechny novinky, které pro nás Apple chystá, bude jich (doufejme) víc.

Piles - poměrně mnoho pozornosti si před několika týdny zasloužil koncept "piles", hromádek. V Apple kdysi v dávnověku (konkrétně v roce 1994) patentovali metodu, jak snadno seskupovat dokumenty v rámci uživatelského rozhrani, jak v nich hledat a podobně. Letos se objevily informace o tom, že tato technologie bude nasazená v Pantheru - například LoopRumors tvrdí, že "hromádky" v Pantheru budou, zatímco staří harcovníci z MacOSRumors naopak ve verzi Pantheru, se kterou mohli pracovat, nenašli po této funkci ani stopy. Pokud chcete, k dispozici je patent, popisující tuto technologii.

Funkcí, po které se dost volá, je možnost odpojení se od počítače bez nutnosti ukončení programů, včetně možnosti přihlášení se jiného uživatele - ideální například pokud se o počítač dělí více uživatelů a jeden potřebuje přístup ke svému Mailu v okamžiku, kdy ten druhý je zabraný do práce. Jak přesně tato funkce má vypadat, zda bude možné aby byli zároveň přihlášení graficky dva uživatelé (jeden lokálně, druhý přes síť), to je zatím ve hvězdách.

iChat 2 má dohnat ztrátu Apple v oblasti videokonferencí (Apple kdysi uvedl svůj software pro videokonference, kde je mu ale konec). iChat 2.0 by měl být kompatibilní s NetMeetingem, který je obvykle používaný na Windows.

Panther by také měl znamenat návrat vzhledů (themes), tedy možnosti změnit systémovou službou vzhled systému, nyní to jde pomocí různých úprav. Apple tuto technologii vyvíjel ještě pro Copland v půlce 90. let, poté, co se objevila Mac OS 8, se ze strany Apple nikdy nedostavila oficiální podpora pro tvorbu alternativních vzhledů, ty, které Apple vytvořil, neuvolnil - součástí systémů byl pouze standardní vzhled Platinum. Opět funkce, kterou nyní standardně podporuje Win XP. Součástí implementace pod Mac OS 8/9 jsou také různé zvukové efekty pro různé operace s GUI, samozřejmě ve stereu. Mimochodem, nemá smysl očekávat například zrychlení systému při použití jednoduššího schématu - změny se budou odehrávat v oblasti grafické, nikoliv jako změna celého zobrazovacího systému.

Vzhled by měl prodělat drobné změny - Aqua by měla být plošší, především její "kovová" podoba, kterou Apple používá u většiny svých aplikací (změn si můžete všimnou už u iTunes 4). Mluví se také o tom, že všechny systémové aplikace budou mít "kovový" vzhled - však také všechny důležitější ho mají už nyní (snad kromě Mailu)

Dock - měl by umožňovat efektivnější práci s dokumenty v doku (sdružování dokumentů stejného typu) a také by mělo být možné lépe pracovat s okny v doku. Mimochodem, ještě v poměrně pozdních betaverzích Jagaura byla přítomná funkce, která umožňovala okno, zmenšené do doku, vytáhnout jako ikonu na plochu. Uvidíme i tuto funkci, nebo opět jeden z nápadů, který se nerealizuje do konce?

Rychlost - tak jako u většiny upgradů, má být systém rychlejší, opět především na víceprocesorových strojích. Podle všeho bude definitivně odstřižená podpora pro nejstarší PowerMacy G3 (šedivé).

Naopak by měl přibýt podpora pro nové 32/64 bitové procesory PowerPC 970. Jádro systému by mělo být 64bitové, aby umožňovalo potřebným aplikacím využívat možnosti 64bitové architektury, u systémových aplikací však nemá smysl očekávat, že budou 64bitové - nemá to význam (viz. informace o PowerPC 970 dále).

Také se dá předpokládat, že Apple bude pilovat funkce "pod kapotou", jako je výkon různých částí systému, podpora periferií a různých karet - mluví se například o poměrně dobré podpoře různých zvukových karet.

Kromě informací z internetu můžeme vzpomenout na naši lednovou návštěvnu v Cupertinu - s tím, že tyto informace už mohou být zastaralé. Tehdy jsme se dozvěděli, že uživatelé by se mohli dočkat návratu visaček a také že se připravují v Pantheru určité změny v "podhoubí", které se projeví až později - zda to například bude znamenat nový souborový systém, inspirovaný databázově orientovaným systémem z BeOS, nebo to bude něco jiného - kdo ví.

Safari 1.0 a iSync 1.1

Oba tyto programy by podle všeho měly být uvedené na WWDC, v případě iSyncu možná už u před WWDC. Vývoj Safari můžeme sledovat všichni, dá se předpokládat, že nyní se vývojáři zaměří už jen na opravy chyb a nikoliv na nové funkce. O nové verzi iSyncu se spekuluje už od zimy, v únoru nám zástupce Apple Europe slíbil novou verzi "brzy". K dispozici je předběžný (samozřejmě neoficiální) předpokládaný seznam podporovaných mobilů - přístroje s OS Symbian (Sony Ericsson P800, Nokia 7650 a Nokia 3650), řada mobilů od Motoroly, připojovaných přes USB a také Bluetooth podpora pro novinky od Sony Ericson 608/610 a pro Siemens S55. Kromě toho má být vylepšená spolupráce s PalmOS. Zdá se, že od plánované podpory pro SyncML nakonec Apple ustoupil, případně ji použije pouze pro "over-air" synchronizaci (tedy přes datové spojení se serverem, nikoliv pro přímé spojení s počítačem přes Bluetooth či kabel).

PowerPC 970

Oblíbené téma uživatelů od okamžiku, kdy se objevily první informace o tomto procesoru vloni na konci léta. Na CeBitu 2003 v Hannoveru jsme pátrali po jakýchkoliv dalších novinkách, bohužel jsme se nic nedozvěděli - IBM tehdy zrušilo všechny plánované akce ohledně tohoto procesoru, ani své blade servery s PPC970 a Linuxem nepředváděli. Zdá se však, že vývoj byl skutečně napřed a nového procesoru se dočkáme letos - kdy přesně je však otázka. Dohady se pohybují od uvedení nových počítačů na WWDC po velmi diskrétní předvádění uzavřeným skupinám vývojářů s uvedením někdy v druhé půlce roku. Mimochodem, docela zajímavá spekulace se týka prvního počítače s PowerPC 970 - prý by to mohl být nový PowerBook 15", který by se měl objevit už velmi brzo...

Každopádně od nového procesoru se očekává výrazný nárůst výkonu, a to nejen díky vyšším frekvencím, ale také díky pokročilejší architektuře procesoru - zatímco současná sběrnice PowerMaců jede na 167 MHz, PPC970 má mít sběrnici o rychlosti 900 MHz (efektivně, jinak 450 MHz DDR). Podpora Altivecu je již v postatě samozřejmostí, byť pod jiným názvem než má Motorola - patent na technologii však drží všechny tři firmy původního konsorcia AIM (Apple, IBM, Motorola). Mezi největší přínosy 64bitové platformy se dá počítat větší adresovatelný paměťový prostor - běžné aplikace výhody 64bitů těchto procesorů nevyužijí, PowerPC 970 však umí jak klasické 32bitové, tak 64bitové instrukce. Ani některé hi-end aplikace z pracovních stanic (jako je CADový program Catia na stanicích IBM) nejsou 64bitové - omezení pak pociťují především v práci s pamětí.

Uvidíme jak to bude s rychlostmi, zatím se oficiálně hovořilo pouze o rychlostech do 1,8 GHz, ovšem pokud se podíváme do světa procesorů Power4+, ze kterých je PowerPC 970 odvozen, a který bude v červenci dostupný na 1,7GHz, můžeme se i při nástupu PowerPC 970 dočkat vyšších rychlostí. Proč to můžeme tvrdit? Power4+ je jako "průmyslový" procesor, používaný do velkých sálových počítačů a dalších "hi-end" nasazení, vytvořen tak, aby byl co nejspolehlivější. Mezi to patří také silnější propojovací dráhy v procesoru. U běžných komerčních procesorů tyto dráhy nejsou tak silné, protože spolehlivost nemusí být tak velká - samozřejmě, bavíme se o spolehlivosti v procentech ve smyslu počtu míst za desetinnou čárkou u 99%. Díky tenčím drahám lze procesor lépe miniaturizovat a díky tomu může také běžet rychleji. Toto jsou však opět pouze spekulace, uvidíme, jak to nakonec bude v praxi.

Nemusíme asi pochybovat o tom, že WWDC bude letos velmi očekávanou a sledovanou akcí, na které bude předznamenán vývoj platformy minimálně na další rok, pokud se dočkáme nových procesorů, můžeme směle hovořit o novém obzoru na několik let dopředu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: