Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Agregator
WWDC 2006 - Steve Jobs představil Mac Pro a vypustil z klece preview Leoparda!
8. srpna 2006, 01.00 | Je tomu doslova pár desítek minut, co skončila úvodní řeč Steva Jobse, kterou zahájil letošní WWDC, neboli vývojářskou konferenci konanou v Moscone Cente v San Francisku. A co nám Steve nadělil? Nástupce PowerMaca, který nese označení Mac Pro, Xserve a nechal nás nahlédnout na novou šelmu - Leoparda.
Mac Pro
Generace profesionálních PowerPC strojů je u konce - Phil Schiller na pódiu představil nástupce s duálovými Xeon procesory od Intelu (známé také jako Woodcrest), které jsou postaveny na Core 2 architektuře. Umožňují rychlost až 3GHz a mají 4MB sdílenou L2 cache. Jedná se samozřejmě o 64-bitové procesory, které mají 3x lepší poměr výkon/watt než předchozí PowerPC G5. Každý Mac Pro bude obsahovat dva procesory Xeon a Xeon quad by měl nabízet 2x větší výkon než G5 quad.
Apple zásadním způsobem mění způsob nabízení toho počítače a v nabídce je jediná konfigurace s možností si vše nakonfigurovat (známé také jako BTO - Build To Order). Kupující tak má možnost si vybrat z jedné ze 4 miliónů kombinací. V základu je nabízen Mac Pro s dvěma 2.66 GHz Dual Core Xeon procesory, 1GB Ram (2x 512MB) s možností rozšíření na 16 GB. O grafiku se stará Nvidia GeForce 7300GT 256MB single-link DVI/Dual-link DVI a v případě zájmu ji do Mac Pro dostanete ve čtyřech kouscích. Pevný disk je nabízen o velikosti 250GB s tím, že je možné zaplnit všechny 4 komory pro pevné disky a dostat tak kapacitu 2TB (4 x 512GB). 16x SuperDrive mechanika nikoho nepřekvapí, příjemné je, že do Mac Pro dostanete dvě optické mechaniky. V základním setu není ani Bluetooth ani Wi-Fi, respektive AirPort.
Mac Pro je dodáván (Apple jej prodává od dnešního dne) za 2.500 USD, vzhledově se oproti PowerMacu zásadním způsobem neliší, jiné je vnitřní uspořádání, ale nezkušený pozorovatel (hlavním rozdílem je prostor pro druhou optickou mechaniku) asi PowerMac a Mac Pro od sebe nerozezná. Detailní popis konfigurací viz. samostatná strana na apple.com.
Xserve
Dnes byla uvedena i nová generace serverů Xserve. Jedná se o poslední stroj, který se dočkal přechodu na Intel a i když byl dnes představen, v prodeji bude až v říjnu letošního roku. Je osazen stejným procesorem (spíše stejnou dvojicí procesorů) jako Mac Pro, tedy duálovým Xeonem s rychlostí až 3GHz a oproti serverům postaveným na PowerPC G5 procesorech nabízí až 5x vyšší výkon. V základu Apple nabízí Xserve s dvěma 2GHz Dual-Core Xeon procesory a 1GB Ram (maximum je 32 GB). Je možno zapojit 3x SATA disk a získat tak kapacitu až 2,25TB. Nechybí ani 2x gigabitový ethernet, dva PCI Express sloty a combo mechanika. Detailní specifikace opět stránky apple.com.
Leopard - Mac OS X 10.5
Leopard, neboli Mac OS X 10.5, je nová verze operačního systému od Apple a dopředu bylo anoncováno, že na WWDC bude vývojářům představena a nejedná se tedy o zásadní překvapení, tím jsou spíše některé nové funkce. Nutno podotknout, že na keynote byly představeny pouze některé novinky a i ty se mohou ještě změnit. Dá se předpokládat, že před samotným uvedením budou představeny nebo odhaleny další funkce. Leopard by měl být dostupný odhadem na jaře následujícího roku (nutno brát samozřejmě s rezervou, plus mínus nějaký ten týden, rozhodně se nebude jednat o roky jako u Windows Vista). Než došlo k představení novinek, Steve Jobs uvedl, že v současnosti pro Mac OS X již existuje více než 3000 aplikací v podobě universal binary, tedy nativně běžící na Intel strojích. A nemohla chybět ani humorná vsuvka v podobě porovnání funkcí Tigera a Windows Vista (hádejte, kdo vyhrál a kdo od koho opisoval?)
Ale pojďme k tomu nejdůležitějšímu - co nám Mac OS X 10.5 přinese? Především podporu 64-bitových aplikací - nejenom v unixové vrstvě, jak tomu bylo u Tigera, ale i v Carbon a Cocoa. Zachována je samozřejmě kompatibilita s 32-bitovými programy, které mohou fungovat souběžně bez emulace.
Time Machine
Velice zajímavě vypadá nová funkce či aplikace Time Machine. V Applu si udělali menší průzkum, který jim řekl, 26 procent uživatelů zálohuje svá data, přičemž automatické zálohování využívají pouze 4 procenta lidí. A tak si řekli, že by měli uživatelům nabídnout systém, který bude zálohovat automaticky a uživatel se bude moci kdykoliv "vrátit v čase" a nalézt stará a smazaná data. Time Machine je tedy automatická záloha dat, která probíhá na pozadí a kdykoliv je možné Time Machine spustit, vychutnat si animaci, při které se okna programu vyskládají před pozadí, jež symbolizuje vesmír. Pomocí časové osy a pohybu po ní je možné sledovat, jak se například měnil obsah zvolené složky v čase a kdykoliv z ní zvolit soubor a obnovit jej ze zálohy. Osobně se domnívám, že to bude jedna z funkcí, která bude pro OS X velice dobře marketingově fungovat a řada uživatelů na ni "uslyší". Otázkou zůstává, jak celý systém bude fungovat a kolik zbude místa na disku, když bude Time Machine aktivní. Snad nedojde k tomu, že z 250GB disku budou 150 GB zálohy a zbytek používaná data. V každém případě samotné demo vypadá velice pěkně a rozhodně se jedná o skvělý nápad, který funguje nejenom ve Finderu, ale i v dalších programech.
Spaces
Další funkcí jsou Spaces - obdoba virtuálních ploch, které jsou v unixu známé již pár let se konečně dostala i do OS X v podobě nativní aplikace. Virtuální plochy dovolují uživateli mít více desktopů a v každé ploše jiné spuštěné programy a dle aktuální činnosti přepínat mezi takovýmito sety aplikací. Přepínání mezi plochami v sobě kombinuje Exposé a vše vypadá jednoduše a funkčně - opět si budeme muset počkat na finální chování Spaces, ale i zde se jedná o bod k dobru a virtuální plochy řada uživatelů ocení.
Vylepšení se dočká i Spotlight, který bude umožňovat prohledávat i v historii (přes Time Machine), na okolních počítačích nebo na serveru (Leopard serveru). Vylepšené bude i pokročilé vyhledávání, kdy bude moci uživatel kombinovat logické výrazy (AND, OR) s atributy jako je autor, druh dokumentu a podobně. Apple představil u Spotlightu i tzv. Quick Look, což je technologie, která vytváří náhledy výsledků hledání ve Spotlightu. Mělo bychom se dočkat i vylepšeného spouštění aplikací - Spotlight by měl rozpoznat již podle prvních znaků textu vyhledávání o jakou aplikaci se jedná a nabídnout ji uživatel mezi prvními výsledky.
Program Mail se také dočkal nových funkcí jako jsou připravené šablony vzhledu HTML emailů - jedná se o podobnou funkci jakou má třeba Keynote nebo iWeb - uživatel si vybere vzhled a jen do něj dopisuje vlastní text a dává vlastní obrázky. S novým Mailem můžeme očekávat novou vlnu HTML emailů na internetu. Mail má do sebe integrovány poznámky (Notes) a úkoly (To-do), které se dále sdílí s iCalem. iCal nebyl na WWDC příliš představován, ale dle dokumentace na webu Applu bude umět sdílení kalendářů ve skupině s tím, že kdokoliv v týmu bude moci měnit poznámky a schůzky v kalendáři. Zajímavě vypadá také Auto Schedule - pokud si budete chtít domluvit schůzku s někým z pracovního týmu, iCal automaticky zkontroluje, kdy máte vy a zvolený člověk volno a bude se snažit nabídnout schůzku ve volný termín. Dále se bude hodit i možnost sdílet soubory, které se vztahují k nějaké schůzce, a bude nabízet i možnost blokace místností (pro kanceláře). Změny iCalu se posunují směrem k práci v týmu a to je určitě oblast, která měla slabiny.
S Leopardem bude dodáván i Alex, což je nový hlas pro hlasovou odezvu systému, který se opravdu začíná podobat hlasu člověka a zní skoro tak dobře jako Hal 9000 :). Dashboard si pro sebe na pódiu uzmul také pár minut a byly prezentovány nové funkce jako možnost konverze jakékoliv stránky do podoby Widgetu, synchronizace nastavení Dashboardu pomocí služby .Mac přes internet mezi počítači a Dashcode - program na tvorbu widgetů. Dashboard a malé jednoúčelové utilitky obecně si získávají oblibu a Apple se na jejich tvorbu také více zaměřuje a do budoucna se můžeme dočkat toho, že více času budeme trávit ve Front Row a Dashboardu, než v programech, jak je známe teď. Leopard bude také obsahovat novou verzi Front Row (že bychom se konečně dostali nějaké možnosti nastavení?) a Photo Booth (podpora více kamer).
Stejně jako iCal se více zaměřuje na korporátní prostředí, jde stejným směrem i iChat. Ten umožňuje měnit pozadí za uživatelem, posílat video přímo mezi uživateli, nahrávat videa a propracované sdílení obrazovek mezi uživateli - chcete ukázat kolegy nové video z dovolené nebo keynote prezentaci? Pusťte mu ji přímo do iChatu!
Leopard samozřejmě přinese více novinek, než zde bylo zmíněno a řada se jich ještě změní a dočká jiné podoby. Dnes vývojáři dostávají preview verzi pro vlastní potřebu na testování, my ostatní si budeme muset počkat do jara příštího roku, než se Leopard usadí na našich počítačích. I když je preview Leoparda dostatečně zajímavé, nelze se ubránit dojmu, že jsme se ničeho "zásadního" nedočkali a Steve nepředstavil nic, co by nám podlomilo kolena (zcela nový produkt). Doufejme, že se v tomto směru budeme moci těšit na září na Apple Expo konané v Paříži.