Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
American McGee's Alice
31. srpna 2001, 00.00 | Alenka se nám vrací do říše divů, trošku starší a trošku šílenější. V patách s Bílým králíkem a kočkou Šklíbou, a jejím heslem rozhodně není "Bůh ochraňuj královnu!"
Možná si pamatujete na docela zábavnou, ale v principu dětskou knížku Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem od Lewise Carrolla. Máte? A určitě si myslíte, že se jedná o tuto knížku v počítačové podobě, že? Tak na to zapomeňte! Alenka (tedy, v anglickém originále Alice) se nám vrací trochu dospělejší, a hlavně trochu víc šílenější – o tom vás asi přesvědčí obrázek hlavní hrdinky... Šatečky jsou trošku od krve, a ten nůž... inu, na jablka ;) To všechno a mnohem víc, jenom v American McGee's Alice!Alenka se v příběhu této hry vrací do Říše divů, ve které železnou pěstí panuje Srdcová královna – a s tím se přece musí něco dělat, že. Odchází tam mimochodem z dočasné internace v blázinci, kam se musela uchýlit po smrti svých rodičů... Takže půjde spíš o odchod čistě duševní, než fyzický. Každopádně, hned na počátku se potkává s Bílým králíkem, který jí volá za sebou, a kočkou Šklíbou, která si dle libosti mizí a objevuje a pronáší více či méně pochopitelné rady a nápovědy. Je nutno podotknout, že tyto dvě postavičky patří ještě k těm normálnějším a především hodnějším.
Tato verze Alenky, kterou autoři označují za třetí díl příběhu, je, jak již bylo naznačeno, poněkud brutálnější. Principielně se jedná o 3D akční adventuru, tedy chodíte, likvidujete nepřátele (netušil jsem, že smrt hrací karty je TAK brutální) a řešíte případné logické záhady. Svět, ve kterém se pohybujete, má do reality poměrně hodně daleko, kde se vám stává například, že se vám za patami začne rozpadat podlaha a kus světa jen tak plave ve vzduchu...
Hra používá modifikovaný engine z Quake3 Arena, což zaručuje poměrně dost kvalitní grafiku a také poměrně dost vysoké nároky na HW. Doporučovaný PowerMac G3/400 a ATI 128 s 8 MB VRAM a 148 MB RAM budou asi jen doporučované minimum... Snad vás potěší, že hra chodí i na Mac OS X. Jedním z faktorů ovlivňujících hru může být i určitá nedotaženost, neboť v demu se mi nepodařilo nastavit jiné než původní rozlišení, což je 1024x768. Kromě toho demo není 100% stabilní, především při odsunutí na pozadí trochu zlobí, ale naštěstí ukládat lze kdekoliv a kdykoliv ;)
Na druhou stranu se vám hra odvděčí velmi „ujetým“ světem, plným různých více či méně šílených prvků, například dveře, které z jedné strany vedou do druhé místnosti, ale z druhé strany vedou do třetí místnosti. Je vám to jasné? ;) Potěší nejrůznější drobnosti, které nemají žádnou jinou funkci, než prostě si existovat a zesilovat ve vás pocit „tady není něco v pořádku!“. Velmi příjemný kontrast s například hrou Oni, kdy hráč trpěl neodbytným pocitem, že před ním všechny lokace navštívila parta stěhováků nebo tlupa zlodějů. V Alence se asi budete mít stále čemu divit.
Jak již bylo řečeno, Alenka chodí, také skáče (velmi hezké „zaměřovadlo“ cíle skoku) a plave, bojuje zbraněmi na dálku i na blízko a řeší záhady. Atmosféra příběhu je dost ponurá, podílí se na tom jak ujetá grafika, také hudba, kterou pro tuto hru složil Chris Vrenna z Nine Inch Nails, je odpovídající, a podílí se na navození atmosféry strachu. Rozhovory mezi postavami jsou namluvené, dají se také zobrazovat titulky, aby jste o nic nepřišli.
Podle čerstvě vydané demoverze se jedná o poměrně zajímavý nový kousek, který staví na neobvyklém příběhu a prostředí. Pokud budete procházet Alenčin svět trochu déle, asi se přestanete divit podivnostem, a naopak si budete vychutnávat filmově-hororovou atmosféru. Takže pozor na následný návrat do reality!
Demoverze (80 MB) je k dispozici na serveru Apple, pokud váš počítač a připojení snesou takovou zátěž, směle do toho. Tentokrát to totiž bude něco jiného z Alenky... A pokud vás zajímá, proč má hra tak divné jméno, American McGee je stávající kreativní ředitel Eletronic Arts, v minulosti pracoval pro id software a spolupodílele se na úspěchu her jako Doom 2, Quake a Quake 2. V novém zaměstnání si evidentně vymýšlí vlastní projekty, a podle všeho ne neúspěšně, podle jeho verze Alenky by se měl natočit i filmový horor.