Baldur's Gate II: Shadows of Amn - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Baldur's Gate II: Shadows of Amn

22. února 2002, 00.00 | Pokračování naprosté klasiky v žánru RPG je stejně kvalitní, než první díl - skvěla grafika, dobrá hratelnost a silný příběh. Máte co dělat po dlouhé temné večery?

Když se před několika lety objevil první díl ze série Baldur‘s Gate, zaznamenal úspěch, který se dal srovnat s legendami herního odvětví RPG (Role Playing Game) a který jej mezi ně i zařadil. Koneckonců, měla tato hra v sobě to, co skalní příznivci RPG milují: bojový systém převzatý z pravidel deskové hry AD&D (jednoznačně nejpopulárnější systém týkající se fantasy) a příběh zasazený do prostředí, nebo chcete-li světa, Forgotten Realms, který se již ve hrách několikrát objevil a který je (tedy až po Středozemi) opět snad nejoblíbenějším fantazií vytvořeným světem (jména postav jako jsou Drizzt, Elminster, Wulfgar nebo Entreri jsou v komunitě příznivců fantasy tím samým, čím je např. král Artuš, Merlin nebo Zeus pro milovníky mýtů našeho světa). Obě tyto věci, bojový systém a příběh, byly navíc provedeny takřka dokonale a hratelnost hry, která se v té době díky své velikosti musela rozpínat na tuším čtyřech nebo pěti CD, byla neskutečná. Poptávka hráčů si pak vyžádala přídavky do série v podobě Icewindale a Tales of the Sword Coast. Toto všechno dělalo ze hry Baldur_s Gate II: Shadows of Amn jednu z nejočekávanějších. A autoři z vývojového týmu Black Isle nás nezklamali. Baldur_s Gate II je po všech stránkách kvalitnější, rozsáhlejší a propracovanější verzí své předchůdkyně.

Začněme od úplného začátku. Co naleznete v krabici? Jednak sadu se čtyřmi CD, dále knihu s návodem instalace a hry, potěší pak stručný seznam všech kouzel pro priesty a mágy (ve hře opravdu užitečná věcička) a mapa herní oblasti (která zas až tak užitečná není, protože její obdobu máte ve hře samotné). Teď by mělo přijít na řadu rozhodnutí, zda hrát Baldur_s Gate II pod Mac OS 9.x nebo Mac OS X. Zde zatím jen stručně, pokud chcete vyždímat rychlost, tak bych spíše volil starší systém, ale záleží pochopitelně na stroji. Rozdíl mezi systémy je ale vidět i jinde. Zatímco devítka vás nechá provést maximální instalaci (sice kolem 4GB, ale pokud nechcete při hraní ještě hrát mariáš s CD, doporučuji) bez problémů, u desítky narazíte na chybějící menu pro velikost instalace. Až po přečtení dokumentace se dozvíte, že desítka v době vydání hry nepodporovala instalaci z více CD a tak i když se už na tom prý pracuje, musíte zatím instalovat jednotlivá CD zvlášť spouštěním příslušného instalátoru (na každém CD jeden). Zamrzí, ale neodradí.

Po instalaci přichází nastavení hardwarové náročnosti hry. Zde platí, že pokud nejste odborníky, nepoužívejte rozšířená nastavení. Myslete také při tom na skutečnost, že pod OS X je nutné trochu ubrat v porovnání s devítkou. Během animovaného intra se trochu dozvíte o své minulosti (to pro případ, že jste nehráli Baldur‘s Gate I) a také počáteční zápletku - tedy vaše uvěznění.

A dostáváme se k samotné hře. Na výběr máte prakticky ze dvou možností (i na jednom počítači totiž lze hrát jakýsi multiplayer). Pokud chcete hrát hru na plno, tedy se všemi úkoly, dialogy (těch není málo) a reakcemi NPC (Non Player Character), zvolte Single Player. Přestože nebudete mít tak silné postavy ve skupině, jako kdyby jste hráli "single-multiplayer", je to volba pro první hru (BG2 opravdu LZE hrát několikrát) více než adekvátní. Single player totiž odhalí stránky hry, o které prostě v MP příjdete, ať chcete nebo ne. A to je velká škoda. Jednou z pozoruhodných věcí, které jsem zatím v žádné RPG neviděl, je například tzv. romance. Prostě se váš hrdina/hrdinka zamiluje do některé/ho člena/členky vaší party. Už jsem se zmínil, že lze hrát jakýsi "single-multiplayer". Jedná se prakticky o multiplayer hru, kdy si majitel hostujícího počítače zadá ovládání všech vytvořených postaviček. Takto hraný multiplayer zase naoplátku nabízí singleplayerem otuženým hráčům radost z relativně nekonečných variací na téma "koho do party?". Z nich pak vychází příslušný, relativně nekonečný počet možných "zahrání" Baldur_s Gate II. K multiplayeru klasickému, stejně jako k několika dalším věcem, bych se rád vrátil, bude-li místo a čas, v podrobném návodu v dalším článku.

Ať už jste tedy zvolili jednu nebo druhou variantu, čeká vás především a hlavně vytvoření vašeho ústředního hrdiny. Podle něj se bude odvíjet celá hra, a tak snad nemusím připomínat důležitost volby. Protože je BG2 opravdu jakousi velkou sestrou prvního dílu, nabízí toho už v této fázi o mnoho víc. Ti, kteří první díl hráli, si jistě všimnou nejprve nové rasy - HalfOgre, která je víceméně předurčená pro bojová povolání. Mimochodem, společně s "přesvědčením" (vaše hlavní postava může být například anarchistický dobrák nebo zákon svým způsobem ctící zlořád) a atributy (síla, obratnost atd.) je hlavním faktorem, který hru ovlivňuje, povolání. Na výběr je tu pochopitelně z těch základních, které nabízí systém AD&D, na kterém BG2 běží, a sice Fighter, Cleric, Thief, Mage, Paladin, Ranger, Druid a Bard. K nim přibyli ještě Monk, Sorceror a Barbarian (barbar). A abyste mohli vybírat celé hodiny, nabízí základní povolání ještě jakési specializace, které mají své výhody i nevýhody (např. Thief nabízí Assassina nebo Bounty-Huntera, Cleric nabízí tři druhy bohů k uctívání atd.). A je to právě tato rozmanitost povolání a multiplayer, která dělá ze hry, jenž při jednom hraní zabere kolem 200 hodin, dobrou investici.

Ovšem co by bylo RPGéčko bez dobrého děje. Na ten jsme se mohli kdykoliv spolehnout, jednalo-li se o hru od Black Isle. A ani tentokrát se zklamání nekoná. Ti, kdož nehráli jedničku, se dozví o svém hrdinovi coby synovi boha vražd Bhaala, který se ale odhodlal nejít ve šlépějích svého otce a zabil svého bratra - Sarevoka, který se naopak odhodlal. BG2 začíná v okamžiku, kdy vás a vaše spolubojovníky zajme mocný kouzelník Irenicus, který chce vaše polobožství zneužít. Abych neprozradil moc, jen nastíním, že po úprku z vězení a během cesty se dostanete do křížku s draky, cechy a celé to zamíchává dostatečná dávka intrik.

Co se týče technického provedení Baldur‘s Gate II, je to prakticky vylepšená verze prvního dílu. Prostředí je o mnoho propracovanější, hudba stále na vysoké úrovni a efekty o něco lepší, než dříve. Zde jen malou výtku, pokud jste čekali, že tzv. chytré chození postaviček funguje, tak čekejte na třetí díl. Druhý to, stejně jako první, neumí. A rozdíly mezi hraním na Mac OS 9.x a OS X? Na mém stroji (G4 400, 256 RAM a 8 MB grafika) to byla především rychlost. Hra by neměla být tak náročná, a pod devítkou je vidět, že to stroj zvládá. Proč tedy pod desítkou hra běží viditelně pomaleji je záhadou. Je to důsledek prvotní portace na starý systém a pak předěláváním na OS X.

Závěřem ale musím konstatovat, že Baldur‘s Gate je hra špičkové úrovně, jaká se hned tak nevidí. Pokud navíc máte rádi fantasy nebo RPG hry, je to jednoznačně No. 1.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: