Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Bonbónová krize
12. října 2001, 00.00 | Jednoduchá a zábavná hra, kombinující logiku a postřeh - co víc si můžeme přát na dlouhé nudné páteční odpoledne...
V jednoduchosti je síla, a tak se dneska podíváme na velmi jednoduchou, ale pochopitelně zábavnou hru, nazvanou Candy Crisis. Je to ta druhá strana počítačových her, kde se nehoníme za nejvyšším počtem fps, dokonalou 3D grafikou, v příbězích plných krve a násilí. Pokud se podíváme do historie, jednou z nejpopulárnějších her všech dob je Tetris – jednoduchá, ale velmi zábavná hra, která se dočkala nespočtu variací, mezi něž se dá počítat tak trochu i princip dnešní hry. Mimochodem, pokud vám název hry nic neříká, zkuste si vzpomenout, zda jste kdysi neslyšeli o Pujo-Pujo, případně později Skittles – hra bohužel už potřetí musela z důvodu kolize s cizí ochrannou známkou změnit název...Příběhem snad ani nemá cenu se zabývat, název (bonbónová krize) je v tomto případě spíš matoucí, takže rovnou ke hře samotné.
Princip je nesmírně jednoduchý – do nádoby vám neustále padají dvojice různobarevných bonbónků, které musíte skládat tak, aby byly alespoň čtyři kousky stejné barvy pohromadě – poté celá skupinka zmizí. Párem, který padá, pochopitelně můžete dle libosti otáčet (pulzující bonbón signalizuje „osu“ otáčení), případně zrychlit padání. Pokud je dno nestejně vysoké, může skončit každý z bonbónků v různé výšce. Když spolu přímo sousedí dva kousky stejné barvy, spojí se a čekají na další, když už jsou alespoň čtyři, vypaří se a všechny kousky nad touto skupinkou se propadnou dolů na jejich místo. Občas padá kousek neurčité barvy, který se obarví až po dopadu podle svého okolí, někdy také spadne bomba, která zničí pár bonbónů kolem sebe – ideální na likvidaci „záseků“. Kromě právě padající dvojice se obrazuje nápověda, co spadne jako další. Pokud na to je čas a prostor, je možné plánovat, jak kterou skupinku připravit, aby se spojily více než nezbytné čtyři kousky.
Toto je ve zkratce princip hry, co hru příjemně zpestřuje, jsou efekty – bonbóny jsou „živé“, takže mají očička a pomrkávají, pokud je jeden kousek osamocený, brečí, když je jich víc, dívají se na sebe – poměrně roztomilé. Hru je možné hrát v několika podobách, buď zcela sám na body, nebo proti počítači či spoluhráči. V případě hry dvou hráčů proti sobě (tedy i proti počítači) je hlavním úkolem „dotlačit“ protihráče, aby se mu zcela zaplnila obrazovka – což je možné například díky „kamenům“, které lze hodit na protihráčovy bonbóny. Při normálním zmizení skupinky čtyř kousků se totiž nic neděje, ale pokud se spojila skupina více než čtyř kousků, nebo zmizelo v rámci jednoho dopadu víc skupinek, je na protihráče svržena hromada šedivých kousků, které pochopitelně blokují možnost spojení barev. Šedivé bonbóny potom jednotlivě mizí vždy při sestavení skupinky. Pěkné je, pokud se podaří v zhruba stejném okamžiku jednomu z hráčů sestavit několik skupinek a tím na protihráče svrhnout několik kamenů (ty čekají nad hrací obrazovkou, takže hráč ví, co ho čeká za pár okamžiků), ovšem jelikož kameny čekají až na dokončení „tahu“, tedy dopadnutí dvojice a sestavení skupinek, lze tímto někdy část kamenů vymazat ještě před dopadem, v případě extrémního úspěchu vymazat všechny kameny a naopak nějaké „poslat“ na soupeře jako odvetu – při hře ve dvou velmi oblíbený moment, přesně dle Cimrmanova hesla „prvek očekávání je střídán prvkem zklamání“...
Grafika hry je poměrně jednoduchá, ale propracovaná a dynamická, hudební doprovod je podle všeho v obstarožním zvukovém formátu .mod. V rámci demoverze je možné hrát několik úrovní hry pro jednoho a všechny úrovně proti počítači, pro zprovoznění hry dvou lidí proti sobě je potřeba zaplatit sharewarový poplatek. Program je určen jak pro Mac OS, tak pro Mac OS X.
Candy Crisis rozhodně doporučujeme jako protiváhu všech moderních akčních her, vystřídejte jednou zabíjení po síti za soupeření v logice a postřehu u jednoho počítače a možná to bude zábavnější, než vzájemná likvidace v 3D světě.