Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Další zprávy: podíl Maců v USA dále roste, ve Francii se iPhone bude prodávat i odblokovaný a přišly nové otevírající nástroje pro iPhone s firmwarem 1.1.1. (18.10.07)
18. října 2007, 06.00 | Podle průzkumu Gartnera činil ve třetím čtvrtletí 2007 podíl Maců na americkém trhu 8,1 procenta a dále roste. Ve Franci se bude iPhone prodávat také odblokovaný, avšak za vyšší cenu. A AnySIM 1.1 odblokuje iPhone s firmwarem 1.1.1 a iToner 1.0.3 si pod ním poradí s vyzváněními.
Oznámení oficiální podpory pro aplikace třetích stran na iPhonu představuje hlavní zprávu dne, proto se jí věnoval první článek. Děly se ovšem i různé další věci, jak kolem Maců, tak iPhonu, o nich se více dozvíte tady:
Podíl Maců na americkém trhu dále roste
Včera vydala výsledky svého průzkumu amerického trhu osobních počítačů firma Gartner, jež se těmito analýzami pravidelně zabývá.
Vyplývá z nich, že za třetí kalendářní čtvrtletí 2007 činil podíl počítačů Applu 8,1 procenta z celkového počtu prodaných strojů, zatímco ve stejném období před rokem to bylo 6,2 procenta. To dává meziroční nárůst 37,2 procenta, tedy více než dvojnásobné tempo proti všem ostatním z pěti hlavních výrobců PC tohoto průzkumu. Díky tomu se Apple stal třetím největším dodavatelem PC na americký trh.
Za celé čtvrtletí firma dodala na americký trh celkem 1 338 000 Maců, proti 975 000 před rokem. První místo si nadále drží Dell, ale jeho tempo růstu oslabilo o 5,5 procenta. Firmy Hewlett-Packard (druhé místo) a Toshiba (čtvrté místo) rovněž rychle rostly, s přírůstky o 16,5 a 16,3 procenta.
Americký trh osobních počítačů nadále táhly prodeje notebooků, počet prodaných notebooků dokonce ve sledovaném čtvrtletí poprvé překonal počet prodaných stolních počítačů. Na celkovém trhu se však projevilo určité oslabení způsobené panující ekonomikou nejistotou (krize kolem nesplácených hypoték pochopitelně ochotu k nákupu nových počítačů nezvyšuje).
Všechny výsledky pro pět největších výrobců PC na americkém trhu najdete v této tabulce.
Globálně se už Apple do první pětky výrobců PC sledovaných Gartnerem nedostal, tam páté místo obsadila Toshiba (s podílem 4,4 procenta celosvětově).
Zastoupení Maců tak v USA neustále roste, přesto nadále zůstávají v menšině, Dell si přes oslabení udržuje na trhu podíl 29,1 procenta, druhý Hewlett-Packard 25,7 procenta, výrobci shrnutí pod „Ostatní“ pak obsloužili 26,2 procenta trhu. Jako jednotlivý výrobce PC si sice Apple vede docela dobře, ovšem na „první ligu“ pořád nemá. Pokud by se však dosavadní tempo růstu prodejů Maců udrželo, mohl by nakonec jeho podíl na trhu překonat 10 procent, a to by již skutečně nebylo zanedbatelné.
Uváděná čísla sice lze zpochybnit, průzkumy jiných firem s odlišnou metodikou dávají poněkud rozdílné výsledky, ale průzkum přinejmenším dává objektivní obraz vzájemného postavení jednotlivých výrobců (jejich údaje se zkoumají stejnou metodikou).
Na americkém trhu si Macy prostě vedou výjimečně dobře, to už se však nedá říci o globálním trhu, kde na nejvyšší místa zatím nedosahují.
Ve Francii se bude iPhone prodávat také odblokovaný
Ze včerejška víte, že iPhone se nakonec ve Francii bude prodávat už letos.
Ukazuje se však, že kvůli platné francouzské legislativě se bude muset prodávat též odblokovaný telefon, nikoli jenom iPhone blokovaný na operátora Orange, svázaný s jeho tarifními programy.
Tamní zákon vyžaduje, aby se vedle blokovaného telefonu prodával i telefon neblokovaný. Mluvčí Orange potvrdila deníku International Herald Tribune, že tomu tak skutečně bude. Rozdíl však poznáte v ceně, zatímco blokovaný iPhone dostanou zákazníci za 399 EUR, neblokovaný telefon bude stát více.
Není zatím jasné, kolik to bude, cena má být oznámena v listopadu. Podle pověstí kolujících po Webu se mluví o částce až 999 EUR, ale to jsou pouhé spekulace. Český server Mobil.cz tvrdí, že mluvčí Orange již cenu neblokovaného telefonu uvedla, podle něj to bude 560 EUR. Jiné zdroje to však nepotvrzují a nelze vyloučit, že tohle číslo vzniklo prostě z přehlédnutí (zpráva International Herald Tribune mluví o tom, že blokovaný iPhone bude stát 399 EUR neboli 560 USD).
S určitostí to budeme vědět až na konci listopadu, kdy se iPhone ve Francii začne skutečně prodávat. Pokud by však cenový rozdíl mezi blokovaným a neblokovaným telefonem byl skutečně hodně výrazný, lze předpokládat, že se to regulačním úřadům příliš líbit nebude.
AnySIM 1.1 umí odblokovat iPhone i s novým firmwarem
Firmware 1.1.1 ztížil práci většině hackerských utilit, obcházejících různá omezení a blokády iPhonu, ale jejich autoři už opět nacházejí cestu, jak fungování svého softwaru obnovit.
V úterý například iPhone Dev Team vydal novou verzi své odblokovávací utility AnySIM. AnySIM používá grafické uživatelské rozhraní a umožňuje odblokování i nepříliš zkušenému uživateli, odblokovaný telefon bude poté schopen pracovat se SIM kartami různých mobilních operátorů, nejenom AT&T.
Nová verze 1.1 především umí odblokovat iPhony s firmwarem 1.1.1, ať už jím byly vybaveny při výrobě, nebo byly aktualizovány z verze 1.0.2. S firmwarem 1.0.2 přirozeně AnySIM 1.1 umí pracovat i nadále.
Program si lze stáhnout odtud, najdete tam též pokyny pro jeho instalaci.
AnySIM 1.1 však nepomůže oživit iPhony, které byly odblokovány již dříve a upgrade na firmware 1.1.1 je umrtvil, tento program se dá použít pouze na hackerskými zásahy zatím nedotčené, „panenské“ telefony. iPhone Dev Team proto pracuje na nástroji „vracejícím panenství“, co by se měl vypořádat i s takto postiženými přístroji, vrátil by je do jejich původního, zablokovaného stavu.
Komerční odblokovávací program iphoneSimFree 1.6 by tohle měl umět už nyní, ovšem za ten musíte zaplatit, zatímco iPhone Dev Team své nástroje nabízí zadarmo (zase za ně neručí).
Otázkou ovšem je, jak dlouho budou všechny tyto nové verze odblokovávacích utilit použitelné, v souvislosti s uvedením Leoparda na trh se očekává další významná aktualizace firmwaru, a ta by mohla opět vyřadit většinu hackerských nástrojů z činnosti, nedá se vyloučit ani opětovné zamrzání odblokovaných iPhonů, zvlášť jestli bude Apple před takovými potížemi varovat.
Apple sice dal zelenou vývoji aplikací třetích stran pro svůj telefon, ovšem software pro odblokování mezi nimi jistě nebude, ten zůstane nadále hájemstvím hackerů. Zajímavé však bude, až se ve Francii začnou prodávat neblokované iPhony (viz předchozí zpráva), lidé zabývající se odblokováním by z takových přístrojů určitě mohli získat inspirující informace.
iToner 1.0.3 si poradí se všemi firmwary
Další oblast, v níž uživatelé iPhonu sahají po řešení třetích stran, představují vyzvánění. Se softwarovým vybavením od Applu můžete k telefonu přidat nová vyzvánění pouze tím, že vezmete hudební skladbu zakoupenou na iTunes Store a převedete ji na vyzvánění, což vás stojí další peníze. Účetní Applu nad tímto postupem sice jásají, zákazníci už ovšem méně. Jako pohodlné řešení tohoto problému se jeví program iToner firmy Ambrosia Software, který umožňuje vzít libovolný MP3 nebo AAC soubor a změnit ho ve vyzvánění pro iPhone.
A nově firma vydala iToner 1.0.3, jenž tohle dokáže i na telefonech s firmwarem 1.1.1. Ten pozměnil též práci s vyzváněními, takže předchozí verze programu se již nedala použít, nová verze to napravuje.
iToner stojí 15 USD a běží pod Mac OS X (na PowerPC i Intelech). Nejde v pravém slova smyslu o hackerskou utilitu, neprovádí v iPhonu nějaké neoficiální úpravy, jenom napodobuje iTunes a vhodným způsobem spravuje zvukové soubory vyzvánění.
Program si můžete stáhnout a zakoupit tady.