Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Freedom Force - superhrdinové vs. špatňáci!
8. srpna 2003, 00.00 | V dalekém koutě galaxie rozbíhají zlí mimozemšťané plán na ovládnutí země. Zachraňovat Zemi je ale pro vás, superhrdinu, každodenní chléb. Osud lidstva je opět ve vašich rukou.
Hra Freedom Force bude určitě bonbónkem pro hráče, kteří si občas četli nebo čtou komiksy (zřejmě s výjimkou Čtyřlístku) a rádi by si dobrodružství popisovaná v knihách prožili v digitální podobě, která jim umožní superhrdiny ovládat. Není přeci nad to, zdrtit svou superohnivou pěstí nebo americkým obrokladivem nějakého toho komunistu, dinosaura, robota nebo dokonce hnusného emzáka. Ovšem, i pokud nejste fanoušky komiksů, u FF se určitě dobře pobavíte.Na prvních stránkách komiksu se dozvíte, jak vznikl váš hlavní hrdina (budete jich časem ovládat několik) - Minute Man (tak trochu Kapitán Amerika). Vysloužilý vědec, který kdysi pracoval na projektu Manhattan, jménem Frank Stiles, uslyší v parku rozhovor mezi bývalým spolupracovníkem a komunistickým ruským špehem. Při "odposlechu" je prozrazen a postřelen. Doplazí se k soše amerického vojáka (tzv. minutemana), která je zrovna, z důvodů zatím neznámých, napuštěna Energií X a je to - zrodil se Minute Man! Spása Ameriky, a tedy lidstva.
Co se týče zařazení hry do škatulky, jedná se o akční RPG, kde ovládáte a bojujete s jedním až více hrdiny, kteří se během hry vyvíjejí a zlepšují. Za každého špatňáka dostáváte body, za které svým superhrdinům přikupujete a vylepšujete jejich supervlastnosti. Pokud navíc zachráníte sem tam nějakou tu ženu v nesnázích, získáte ještě navíc jakousi popularitu, podle jejíž výše se k vám mohou přidat další superhrdinové do vaší kapitalistické úderky jménem Freedom Force. Každý hrdina se vyvíjí jinak, má jiné predispozice a je takticky vhodný do jiného prostředí. Podle toho si také vybíráte, které ze svých superhrdinů si do jednotlivých dobrodružství vemete s sebou, a které necháte doma na základně.
Hra se odehrává v prostředí 50. let Ameriky, ve městě nazvaném příznačně Patriot City. Právě k padesátým létům patří hesla jako Zachování amerických hodnot a Zamávejte s komunisty (i když pochopitelně záleželo, na které straně barikády jste ;). Co se týče vyjádření tohoto prostředí pomocí grafiky, je hra FF naprosto úchvatná. Naprosto stylově perfektní postavy, budovy atd. dotvářejí pocit, že vlastně čtete komiks. Během všech více než 20 misí, nebo chcete-li komiksových sešitů, vás provází stylový hlas, který za vás čte komiksové stripy a prakticky každá mise končí ve stylu: Co se stane s naším hrdinou? Čtěte další pokračování!
Jednou z nejúchvatnějších věcí na Freedom Force je její engine, který je, co se týče možností, dokonalým spoluhráčem vašich superhrdinů. Hlavně během období, kdy se hra propagovala coby novinka, se právě tato její vlastnost stala centrem pro reklamní hype. Každý hráč si chtěl zkusit utrhnout například pouliční lampu nebo zvednout taxík a vrhnout jej na špatňáky. Každý objekt ve hře má však ale svoje vlastní HP a tak vydrží jen několik úderů a poté se rozpadne. Podle mého názoru je právě toto takovou třešničkou na dortu, bez které by souboj superhrdinů a superšpatňáků nebyl ono. Ono vyskočit na desetipatrovou budovu, utrhnout větrací šachtu a hodit ji dolů, to vypadá fakt skvěle. I když vás třeba naštve, když protivník roztaví letící taxík za letu svým laserovým pohledem. Ano, i to je ve FF možné. Zní to asi jako reklama, ale opravdu záleží hlavně na vaší fantasii.
A do třetice, technickou dokonalost hry potrvrzuje i perfektní zvuk. Mít ještě nějaký ten pár bedínek navíc a subwoofer, budou na vás chodit sousedé. Nasamplované zvuky jsou totiž přesně takové, jaké si asi čtěnář komiksu při čtení nápisů BUCH! FÍÍÍ! nebo VŽUUUM! představuje. A takové zvuky je potřeba slyšet nahlas. Navíc byly výborně zvoleny i hlasy pro jednotlivé superhrdiny. Minute Man je jakožto lídr chlap s hlasem jako zvon, musí přeci podporovat válečním řevem své lidi. Mentor, jakýsi psionic, je naopak namluven s pocitem síly mozkových závitů.
Hra Freedom Force má jednu velkou mouchu. Perfektní je totiž jenom jako singleplayer. Pokud se rozhodnete zkusit multiplayer, po několika málo hodinách s tím skončíte. Tak především neexistuje vyhrazený server pro FF. Ještě, že existuje GameRanger, který umožní najít alespoň nějaké spolu- a protihráče. Je to však pomalé. Tím ale zklamání nekončí. Jakmile si párkrát zahrajete, zjistíte, že každá hra trvá jen do smrti vašich hrdinů, což je prostě vzhledem k obrovské síle hrdinů protihráče rychlovka. To platí i naopak, tedy stejně tak rychle může skončit protihráč. A pak už nic. Nic se neděje, pár vteřin a konec. Žádný respawn, žádné módy typu capture-the-flag nebo king-of-the-hill. A to je dnes, v herních dobách multiplayeru, strašně málo.
A nakonec ještě o nárocích hry na hardware. Přestože se na internetu objevovala výstražná hlášení o vysoké náročnosti a prý i zamrzání během hry, nic takového se při testování nestalo. Naopak, hra běžela poměrně rychle i na G4 400 s Rage128, naprosto spokojený jsem byl při použití GeForce 2MX 32 MB. Pokud hrajete hry vždy s plnými detaily, budete asi potřebovat stroj asi někde kolem G4 800 až 1GHz a Radeona nebo GeForce 4.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MacPlay.