Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Jak se líbí Mac OS X uživatelům?
MacOSX_class
15. července 2002, 00.00 | V první diskusi, kterou jsme otevřeli pro názory uživatelů na Mac OS X se nám objevilo 40 příspěvků. Pojďme se podívat na to, co uživatele na novém systému nejvíce trápí či naopak nejvíce nadchlo.
V první diskusi, kterou jsme otevřeli pro názory uživatelů na Mac OS X se nám objevilo 40 příspěvků, což je poměrně solidní číslo, které samozřejmě nemůže zahrnovat názor všech uživatelů, ale již se může jednat o poměrně reprezentativní vzorek. Každopádně jsme potěšeni úrovní příspěvků, kdy se argumentovalo věcně a pohledy byly poměrně realistické, diskuse se nezvrhla do žádného bezobsažného "flame" jak tomu někdy při podobných tématech bývá.Jak z vašich příspěvků vyplynulo (a dalo se to i očekávat), uživatelé, pracující v předtiskové přípravě zatím přecházejí na Mac OS X minimálně, také uživatelé využívající specializovaný software, zatím pro Mac OS X nedostupný, zůstavají u Mac OS 9. Jinak se uživatelé Mac OS X "rekrutují" z nejrůznějších oblastí použití.
Nejčastější témata, která se objevovala v příspěvcích, byla poměrně obvyklá: dostupnost programů a dalších pomůcek, rychlost, podpora češtiny a funkce Mac OS X.
Dostupnost programů a také dalších softwarových komponent "okolo" (především ovladače pro nejrůznější periferie) je velkou brzdou pro přechod - někteří uživatelé například s přechodem na Mac OS X také přešli od Quarku k InDesignu, většina však své pracovní zvyky měnit nechce. Je evidentní, že se naplňuje předpoklad, že největší množství grafických uživatelů bude čekat právě na Quark pro Mac OS X - jehož dostupnost je však ve hvězdách. Většina uživatelů také očekávala výraznější využití nových technologií pro praktickou práci, například podporu Unicode, která se zatím omezuje pouze na pár grafických programů. V oblasti podpory ovladačů je zatím situace někdy dost divoká - hlavně na ovladače pro skenery se stále často čeká, uvidíme, jaké novinky přinese v tomto směru Mac OS X Jaguar, který bude obsluhu skenerů obsahovat.
Druhou výraznou výtkou je rychlost - pro mnoho uživatelů to je také významný důvod, proč zatím nepřecházet. Opět především uživatelé, kteří pracují v grafice a pre-press výrazně pociťují pomalejší chod Mac OS X a aplikací, především na starších strojích. Uživatelé starších strojů obvykle nemají jediný důvod, proč rychlý Mac OS 9 vyměnit za Mac OS X - je jasné, že nový systém je prostě náročnější než starý Mac OS a na problémy se stabilitou Mac OS 9 si už zvykli. S každou novou verzí by měl být systém rychlejší, nedá se však očekávat, že na starších strojích bude šlapat tak svižně, jako na nových Macích. Proto se dá očekávat, že mnoho uživatelů bude "dožívat" na starém Mac OS a starém počítači tak dlouho, jak to bude možné - proč kupovat nový Mac a InDesign, když na staré 7100 mi Quark poběží podobně rychle.
Další velké téma je podpora češtiny: nejen lokalizovaná verze Mac OS X, ale také podpora práce s češtinou obecně. Pro uživatele, kteří chtějí používat lokalizovanou verzi Mac OS X se vyplatí počkat až na verzi 10.2 - ačkoliv verze 10.1 CZ bude již brzy uvolněná, díky problémům, které Apple v OS X "nasekal" a také díky tomu, že se bude jednat pouze o verzi 10.1.0, se uživatelům asi nevyplatí na lokalizovanou verzi přecházet. Tato verze bude vhodná především pro ty, kteří se chtějí s lokalizovanou verzí naučit pracovat, pro "ostré" nasazení ji však nelze doporučit.
Podpora češtiny obecně je na relativně snesitelné úrovni (pokud si vyřešíme problém s přepínáním klávesnice), která mnoha uživatelům zcela postačuje pro každodenní práci. Jeden z příspěvků si stěžuje na podporu češtiny v názvech souborů při použití Mac OS X v "heterogenním" prostředí Mac OS X a Mac OS 9 - Mac OS X ukládá názvy souborů na disku v Unicode, s čímž má Mac OS 9 problém.
Některé z dotazů ohledně češtiny se týkaly dostupnosti knihy Mac OS X krok za krokem - v tomto směru vás (doufejme) potěšíme, tento týden se začíná kniha distribuovat, podrobnosti budou na MujMACu ještě uveřejněné.
Mac OS X také sklízí kritiku za své rozhraní: nejvíce uživatelům chybí visačky, další výtky se týkaly obecně uživatelnosti rozhraní, Doku či open/save dialogů. Ačkoliv je mnoho z problémů odstranitelných pomocí různých utilitek od třetích výrobců, uživatelé jsou nespokojeni s přístupem Apple: proč nemůže systém fungovat už od výrobce tak jak chtějí a potřebují? Uvidíme zda se Apple nějak výrazně "polepší" a zahrne rozumná rozšíření přímo do systému, některé nedostatky jsou však opravdu dost nepochopitelné (např. právě visačky). Jedna z připomínek také byla o přestupu od type/creator ke koncovkám souborů (.txt, .psd a podobně) - zde není situace tak horká, naštěstí je možné používat oba přístupy, takže většina aplikací (především portovaných z Mac OS 9) si nadále drží používaní typu/tvůrce - dokud Apple nenabídne výrazně vylepšenou práci s koncovkami, je asi nesmysl všechny tlačit do standardních kocovek. Další připomínka, která se týká prostředí, kde se používá zároveň Mac OS 9 a X, je, proč jsou vidět pod Mac OS 9 systémové soubory Mac OS X - nejčastěji to jsou soubory .DS_Store a další. Mac OS X ignoruje při zobrazování soubory začínající tečkou, pro uživatele Mac OS 9 je však mohl udělat alespoň neviditelné.
Rozporné názory padaly na síťování: na jednu stranu rychlost a větší možnosti, na druhou stranu problémy na lokálních sítích - jak již zmiňované názvy souborů, tak například jeden uživatel zmiňuje problémy s připojením při zamrznutí protistrany.
Kromě kritiky se samozřejmě také často chválilo - nejčastěji stabilita systému, která je oproti Mac OS 9 rozhodně neporovnatelná. Dále také rychlost - přestože Mac OS X je obecně o něco pomalejší než Mac OS 9, díky svým principům je v mnoha ohledech rychlejší či spíš efektivnější - například při surfování po internetu, při spouštění aplikace se dá dále pracovat s počítačem, počítač se obecně méně "seká", není nutné tak často čekat na aplikace, až něco "vymyslí" - a pokud aplikace nereaguje, dál se dá pracovat s ostatními. Uživatelům se také líbí, že v jádru Mac OS X "dříme" Unix - sice praktických výhod je zatím relativně málo, ale již se objevují. Převedení aplikací z Unixu by mělo být relativně jednoduché - samozřejmě záleží na tom, jak jsou napsané a jaké služby vyžadují.
Zdá se tedy, že poměrně mnoho uživatelů, kteří si to "mohli dovolit", již na Mac OS X přešlo, a obvykle se nestěžují - některé problémky, které se objevují, jim bohatě nahrazují další pozitivní vlastnosti Mac OS X. Obvykle po překonání rozdílů a navyknutí na funkce Mac OS X by již ani neměnili - Mac OS 9 se pak již zdá jako beznadějně zastaralý a nedokonalý (přestože v něm řada věcí funguje stále lépe než pod OS X). Je však jasné, že velmi velkou "vyčkávající" skupinou jsou profesionálové především z oblasti grafiky - ti se odváží k přechodu až když bude vše dostupné, důkladně ověřené a vyzkoušené - pro ně je efektivita práce prioritou a Mac OS 9 jim často poskytuje (kromě stability) vše co potřebují.