Opravdový Myst - klasika v novém hávu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Opravdový Myst - klasika v novém hávu

23. srpna 2002, 00.00 | Ti, kteří používají počítače už nějaký pátek, si možná vzpomenou na hru Myst, která se objevila roce 1993. Zabírala jedno CD a narozdíl od mnoha pokusů, které CD využívali na nesmysly, tato hra si ho opravdu zasloužila a především se stala doslova legendou. Po takřka deseti letech se nám vrací Myst zpět - OPRAVDOVÝ Myst.

Ti, kteří používají počítače už nějaký pátek, si možná vzpomenou na hru Myst, která se objevila roce 1993. Zabírala jedno CD a narozdíl od mnoha pokusů, které CD využívali na nesmysly, tato hra si ho opravdu zasloužila a především se stala doslova legendou. Po takřka deseti letech se nám vrací Myst zpět - OPRAVDOVÝ Myst.

Titulek: 1993

Myst byl fantastický svět, ve kterém jste se "ocitli" a bylo nutné zjistit proč, jak funguje a co se tady vlastně děje. Svět je plný úchvatných krajin a prostor, krásných logických hádanek, sem tam se povaluje list z knihy, které vám pomaličku odhalují tajemství tohoto ostrova.

V roce 1993 jsme samozřejmě nemohli počítat s nějakou špičkovou pohyblivou grafikou, a tak se autoři vydali poněkud jinou cestou. Celý svět vytvořili ve 3D programech a následně z něj vyrenderovali mnoho obrázků, které pospojovali aktivními body a animacemi. Hráč tedy pouze klepáním přechází mezi jednotlivými předrenderovanými obrázky a takto se "přískoky" pohybuje po daném světě. Do obrázků pak byly pochopitelně integrovány nejrůznější animace a "obsluha" hádanek. Grafika Mystu byla na tehdejší poměry opravdu úchvatná - nejen po stránce technické (takřka fotorealistické rendery), ale také byla velmi nápaditá a propracovaná. Svět Mystu byl dílem především dvou bratrů Millerových a společnosti Cyan.

Druhou "částí" světa byly nejrůznější logické hádanky - nutnost pospojovat jednotlivé informace a pak je ještě správně použít. Některé hádanky byly opravdu zapeklité a tehdejší hráči měli nezřídka popsaných mnoho papírů s "vývojovými poznámkami". O některých bylo naprosto jasné jak fungují - ale pro získání té správné kombinace bylo nutné projít půlku hry. Hráč se pohyboval v jednotlivých "věcích" (Age) - ostrovech, mezi kterými se přenášel různými způsoby - vždy však musel překonat určitý logický problém.

Každopádně, úžasná grafika (a také dokonalé zvukové efekty) a opravdu propracovaný herní svět udělaly z Mystu legendu - prý to také je (či svého času byla) neprodávanější hra na CD-ROM. Na úspěch Mystu posléze navázaly Riven a Myst III: Exile.

Titulek: O necelých deset let později...

... se rozhodli vývojáři ve společnosti UbiSoft, která také stála za zmíněnými pokračováními, že již padly technologické překážky, které bránily tomu, udělat Myst takový, jaký kdysi měl být - jako hru s volným 3D pohybem, kde není hráč odkázaný na předpřipravené 3D obrázky, ale může se podívat skutečně kamkoliv a z jakéhokoliv úhlu. Z "obrázkového" Mystu se stal realMyst - 3D hra, který naprosto věrně kopíruje starý dobrý Myst, pochopitelně však přidává pár nových prvků, jako je další věk - ostrov, vizuální efekty jako je změna denní doby a další. V jádru je to však dokonalá 3D kopie "starého dobrého Mystu".

Nutno podotknout, že možnost procházet se tímto světe zcela volně je poměrně zajímavá a určitě pro mnoho hráčů atraktivnější, než pouhé překlikávání z místa na místo. Bohužel však realMyst má poněkud nereálnou rychlost - na G4/733 s Radeonem 7500 se s nastavením 800x600, s nejnižší kvalitou (a miliony barev - tisíce raději ani nezkoušejte) se rychlost moc nedala označit za úžasnou - ani na Mac OS X, ani na Mac OS 9. Nový Myst nabízí úžasné efekty, jako je již zmíněné měnění denní doby (viz obrázky), atmosféra vyvolaná mírně surrealistickou grafikou, ve které se můžeme pohybovat zcela volně je také okouzlující, co však všechno na tom, že se hra stále trhá! A druhým kamenem úrazu jsou některé "hádanky", které se chovají trošku jinak než ve starém Mystu a podstatně hůř se s nimi pracuje - konkrétně nastavení správné zvukové sekvence v "raketě" je drobné peklo, neboť každá klapka se při uchopení propadně u půl oktávy niž - v klasickém Mystu se nic podobného neděje.

Pokud tedy někde ještě máte CD s prvním Mystem, a přepadla vás chuť se znovu do tohoto fantastického světa ponořit (i když pokud jste ho již dohráli a vyřešili všechny záhady, není to už ono), neváhejte a použijte klasiku. Nové zpracování má něco do sebe, nabízí lepší atmosféru, původní Myst ale lepší hratelnost - to, že se jedná o přechod mezi statickými obrázky vám za chvíli ani nepřijde, v mnoha případech je to dokonce výrazně rychlejší, než bloudění ve 3D světe. RealMyst je tedy pokusem o "realistické" provedení jedné herní legendy - ale legendy se ze svého piedestalu sesazují špatně. Osobně jsem se u "starého" Mystu bavil lépe, než u RealMystu - jediné, co mi vadilo, byla nutnost bootovat do Mac OS 9, jedna se už opravdu o staříka, který s moderními technologiemi až tolik nerozumí...

Demoverze (105 MB)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: