Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Pinball z Arábie
27. září 2002, 00.00 | Dokážete u hracích stolů na pinball ("flipperů") strávit dlouhé hodiny a naházet do nich stovky korun? Baví vás pronásledování kuličky po stole a kumulování dalších a dalších bonusů, jackpotů a dalších výher? V tom případě máme hru právě pro vás - a vaše vášeň vás už nemusí stát ani korunu navíc...
Jeden z typů her, které rozhodně na počítačích nejsou na "domácí půdě", jsou flippery, neboli pinball - tedy stoly, na kterých hráč pomocí páček prohání kuličku a snaží se získat co největší počet bodů a bonusů při minimální finanční investici. Flippery jsou obvykle inventářem hospod, klubů a heren a vyžadují ke svému chodu vhazování mincí - bohužel, zvláště u méně šikovných hráčů je životnost kuliček na stole žalostně nízká. Stoly zpravidla bývají inspirovány nějakou populární filmovou postavou či sérií, a tak si můžeme zahrát stůl ve stylu StarTrek (včetně zvukových efektů), Indiana Jones a mnoho dalších.Výrobci počítačových her už od "nepaměti" tvoří také počítačové verze flipperů - stejně jako se počítačové verze dočkaly karty či hazardní automaty. Jelikož však u počítače nelze vhazovat mince za každou hru, po počáteční investici je již provoz takřka bezplatný, na druhou stranu je potřeba přiznat, že simulace prostě reálnou fyzicku nenahradí.
Na Maca vznikaly nejrůznější flipery již v dávných letech, možná si někdo z vás vzpomene na tituly jako Tristan či Cristal Caliburn. Od stejné společnosti, LittleWing, také pochází dnešní hra, Jinni Zeala, inspirovaná arabskými legendami o džinech, létajících kobercích a zcela pravdivými harémy.
Jinni Zeala je hra jednoho stolu - tak jako jsou i klasické pinnbaly omezené právě na daný stůl, který stojí před vámi. Stůl je celý stále zobrazený na obrazovce, u některých flipperů například na Amize či na PC se zobrazuje pouze část, která se přesouvá podle polohy - takto je vidět stůl ve větším rozlišení, ovšem někomu zase může vadit neustálý pohyb obrazovky.
Princip hry je nesmírně jednoduchý - udržet za pomoci všech dovolených prostředků kuličku na stole a dosáhnout co největší skóre. Za povolené prostředky se považují flipy, které hráč ovládá, kromě toho ovšem někdy hráč použije vyloženě fyzického přístupu a snaží se se stolem manipulovat - aby o tento "hack" nebyl připraven ani v počítačové hře, jsou obvykle k dispozici klávesy, které se stolem "pohnou", hráč tak má možnost například ovlivnit dráhu kuličky tak, aby nespadla na dno stolu a tedy nedostala se ze hry - tak, jako v reálném životě. Ovšem (stejně jaké reálné stoly) se při přílišné manipulaci se stolem hra zablokuje a kulička svého "cíle" dosáhne tak jak tak.
Každý stůl má však také svůj "příběh", svou strategii, jak dosáhnout co největšího počtu bodů - teprve po jejím odhalení se stává hra opravdu zábavnou, v případě reálných stolů to však zpravidla bývá okamžik, kdy hráči začínají docházet peníze. V tomto směru je nesporná výhoda počítačové verze, kdy lze hrát naprosto bez omezení.
Jak jsme si již řekli, Jinni Zeala je inspirován Arábií a tak maximum bodů je možné nabírat v harému. Tam se ovšem lze dostat až po sesbírání všech pěti bonusů. Pokud se chcete dozvědět o "příběhu" více, navšitvte stránky výrobce a zjistíte, jak si užít multimilionové výhry.
Stůl je poměrně propracovaný a dobře graficky vyvedený, vše je pochopitelně vedeno snahou o co největší realističnost a věrnost reálným předobrazům. Trošku zamrzí, že grafika je pouze v rozlišení 800x600 a stůl tedy není ještě podrobnější. Samozřejmě je k dispozici bohatá zvuková kulisa nejrůznějších efektů a pochopitelně také doprovodné hudby, která se mění podle situace na stole.
Trošku zamrzely problémy s upgradem na vyšší verzi, který v podstatě není možný - jednak updatovaná hra vyžaduje kód, který je k dispozici pouze při koupi po internetu (hru jsme získali přímo od distributora, společnosti MacPlay, na CD, tak jak je prodávaná v USA a jinde), kromě toho na Mac OS X 10.2.1 novější verze, řešící drobné problémy, vůbec nefungovala. Hra je jak pro Mac OS 9, tak pro Mac OS X, vyžaduje alespoň nejpomalejší Power Mac G3
Jinni Zeala je prostě další z počítačových flipperů, ke kterým se můžete vracet stále znova a znova a zlepšovat svůj postřeh a zručnost. Kromě toho je možné díky možnosti hry více hráčů poměrně zábavně soupeřit, komu to jde lépe. Za 20 USD uživatel získá zábavu na dlouhé zimní večery - tedy samozřejmě, pokud ho tento styl her baví. A pokud nevíte, zda vás bude "džin" bavit, stačí navštívit webové stránky LittleWing a nahrát si demoverzi.