Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Second Life – a potom že Matrix neexistuje...
23. května 2007, 10.00 | Určitě jste už o Second Life slyšeli, ať už to bylo v souvislosti s novými technologiemi, službami nebo některými společnostmi. Second Life je prostě všude.
V roce 1994 byl v knize Snow Crash popsán "metaverse." Svět za hranicemi možností "obyčejné" virtuální reality, umožňující vzájemnou interakci uživatelů (nebo spíše jejich avatarů) na sociální a ekonomické úrovni a také interakci s okolním prostředím bez klasických fyzikálních omezení. Pokusů o jeho realizaci se již na Internetu objevilo mnoho a Second Life by měl být jedním z těch zdařilejších.
Byl vytvořen společností Linden Lab a spuštěn pro veřejnost v roce 2003. Cílem tvůrců bylo vytvořit co možná nejvěrnější obraz právě takového "metaverse." V současné době má Second Life přibližně 5 milionů obyvatel a jejich počet stále roste.
Po stažení a nainstalování klientské aplikace jste vyzváni k založení nového účtu. Existují dva druhy těchto účtů. Základní účet (ten je v Second Life zdarma) umožňuje vytvoření vlastního avatara a využívání všech nezpoplatněných služeb. Premium účet navíc umožňuje, za měsíční poplatek, vlastnit virtuální pozemky, stavět či tvořit a obchodovat s ostatními obyvateli. Second Life kromě poplatku za pozemky (jehož výše se určuje podle rozlohy) další poplatky neúčtuje. Můžete však narazit na službu nebo věc, kterou vytvořil jiný uživatel, a samozřejmě si za ni nechá patřičně zaplatit.
Celý svět Second Life má rozlohu kolem 260 čtverečních kilometrů a jeho převážnou část tvoří pozemky a ve velké míře i ostrovy jednotlivých uživatelů. Tyto soukromé "regiony" nejsou volně přístupné všem obyvatelům. Pohyb po tomto rozlehlém území může probíhat mnoha způsoby. Samozřejmě je k dispozici obyčejná chůze, ale kvůli rozloze území se moc daleko nedostanete. Nehledě na to, že avatar neumí plavat, a jakýkoliv pohyb mezi ostrovy je tedy takto vyloučen. Naopak můžete se svým avatarem létat. Výše letu je omezená na 170 m nad povrch. Musím však varovat majitele Macbooku, že na jejich počítačích není bez externí klávesnice možné ovládat výšku letu. To může mít za následek nechtěné kolize s okolními objekty. Zabít se však naštěstí nemůžete. Dále je k dispozici velké množství dopravních prostředků, ať už zdarma nebo za poplatek, které můžete využívat. Jedná se například o auta, letadla, ponorky nebo horkovzdušné balony. Konečně nejrychlejším způsobem dopravy je teleport. Avatar se dokáže okamžitě teleportovat na požadované místo z dostupných přemisťovacích bodů. Také si může zvolený bod, který je pro vás něčím zajímavý, "označovat", a v budoucnu se kdykoliv vrátit nebo tuto značku předat někomu dalšímu.
Svého avatara, který vám bude přidělen při prvním přihlášení, si můžete kdykoliv libovolně upravit dle svého vkusu. K dispozici je obsáhlý nástroj. Můžete měnit všechny základní fyzické vlastnosti, jako pohlaví, tělesnou stavbu, barvu kůže, barvu vlasů apod. Na každý povrch na těle je případně možné nanést texturu. Váš avatar dokonce nemusí mít ani lidský vzhled. Je možné vytvořit mnoho humanoidních, cybernetických či vesmírných prvků. Úpravy se však neomezují pouze na vzhled avatara. Pokročilejší možnosti nastavení umožňují předělat celé chování vašeho virtuálního protějšku. Můžete změnit mimiku, pohyby, gesta zvuky a zvukové projevy.
V Second Life se všechny peněžní operace provádějí ve speciální měně Linden Dollar. Tato měna je volně směnitelná za US Dollar. Obyvatelé si mohou navzájem poskytovat služby a prodávat virtuální zboží. Jedinou podmínkou k vydělávání peněz je najít někoho, kdo bude ochotný zaplatit za nabízený produkt nebo službu.
Second Life obsahuje intuitivní nástroj pro tvorbu předmětů. Můžete takto stavět domy, auta nebo nejrůznější nástroje. Pomocí jednoduchého scriptovacího jazyka je možné svému výtvoru následně přiřadit i odpovídající schopnosti nebo funkce, aby se choval podle vašich představ.
Minimální požadavky pro chod Second Life jsou 1 GHz G4, 512 MB RAM a grafická karta GeForce 2, GeForce 4mx nebo ATI Radeon 8500, 9250. Doporučené potom 1.25 GHz G4, 768 MB RAM a a grafika GeForce FX 5600, GeForce 6600 nebo ATI Radeon 9600, X600. Existuje ovšem dlouhý list grafických karet, se kterými není Second Life kompatibilní. Vesměs se jedná o starší typy karet ATI, nVidia a integrovaná řešení, kam se počítají i grafické chipy Intel, použité v nových počítačích Mac Mini a Macbook. Naštěstí i přes zmiňovanou nekompatibilitu není problém Second Life na těchto strojích provozovat.