Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Tropico: strategie podle Fidela Castra
10. května 2002, 00.00 | PopTop software přivádí na jablečnou platformu budovatelskou strategii inspirovanou dvěma legendami: strategií SimCity a hlavně dnes již takřka legendárním kubánským vůdcem. Porušte všechny své morální kodexy a vykašlete se na volby, lidská práva a demokratické principy.
Hledá se diktátor, který během padesáti let udělá z pustého ostrova s několika "domorodými" obyvateli svou výdělečnou kolonii. Na ostrově jménem Tropico, čítající pouze rozpadlý přístav, několik farem a dominantní prezidentský palác obrněný vojenskou gardou, může během několika let vyrůst fungující tržní ekonomika s prezidentem dodržující lidská práva a svobody. Ale také nemusí. Prezident se může na volby vykašlat, vládnout despoticky. Inteligenci může pozavírat, rebely zničit, stávky potlačit. Prostě je pánem s velkým P, na ostrově s velkým T, totiž na Tropicu.Hra, jak někteří z Vás možná vyčetli v předchozích řádcích, se skládá ze dvou částí. První je čistě budovatelská, a la SimCity, kdy stavíte a stavíte a jste limitováni pouze výší Vašeho konta. Na výběr máte několik desítek budov, rozdělených do několika odvětví. První, pro lidičky tak důležité, jsou různé druhy obydlí — od levných bungalovů, po luxusní domky. Jelikož vaši lidé by nechtěli pouze koukat do stropu a chtějí taky něco dělat a bavit se, máte možnost stavět další rozličné budovy. Jen namátkou připomenu farmy, hotely, letiště, redakce novin, restaurace, obchody. Nejvyšším zdrojem příjmů diktátora je těžký průmysl. Budujete "nádherné" továrny s přičmoudlými komíny — opět nejste odkázáni na jeden druh, ale můžete počítat s několika odlišnými typy — od továrny na zpracování dřev a až po, stratégy jistě oblíbenou, továrnu na cigára. Sice to nejsou ty pravé havanské doutníky, které továrna produkuje a které Fidel tak miluje — ale jsou, při dobře zvolené strategii, výdělečným kšeftem.
A to vám přece hlavně jde. Koho zajímá, že dělníci v továrně makají od rána do noci za almužnu. Vám hlavně jde o výdělek. Proto skoro každá stavba na Tropicu slouží k Vašim příjmům. Nevyděláváte pochopitelně na školství a zdravotnictví — protože, jak Vám detail u stavby říká, tyto činnosti jsou na Vašem ostrově "free". Peníze, které utržíte, můžete používat na rozvoj ostrova nebo také odvádět na své švýcarské konto, které si můžete aktivovat při postavení banky.
Vydělávat můžete nejen na práci Vašich "poddaných". Můžete také vybudovat hotelový komplex, tvořený lázeňským komplexem, bazénovým komplexem, prodejem suvenýrů apod. Po dokončení Vašeho prvního hotelu (zase máte výběr z několika) k Vám budou mířit první turisté. Přijet mohou klasicky po vodě, protože ihned po Vašem příjezdu máte vybudované vstupní molo, nebo mohou využívat Vašich leteckých služeb. Samozřejmě, pokud postavíte letiště, což není zrovna laciná záležitost, ale výhledově velmi výhodná investice. Tedy, jestli po jeho postavení ihned nebudete balit kufry a "pádlovat" domů. No, vlastně spíše tam, odkud jste připluli...
Obyvatelé se bouří, pálí vlajky a Vás, VĚDCE OSTROVA, by nejraději upálili jako tuto vlajku.
Váš ostrov netvoří pouze stavby, ale žijí tam také lidé. Individuality se svými požadavky a problémy. Lidé, kteří nechtějí jen pracovat, budou na Vás během hry vznášet požadavky. Můžete počítat a hlavně šetřit na stavbu kostelu, restaurace, hospody — které budou, mimo kostelu, tvořit také část koláče Vašich příjmů. Na ostrově nežijí jen nevzdělanci, a tak počítejte, že během několika let budete muset pod nátlakem intelektuálů postavit alespoň jednu univerzitu a k ní, za několik tisícovek tropických dolarů, také kolej. Ke stavbám, které z počátku budou Vašim lidem chybět, patří např. nemocnice (potřeba lékařské péče) a také policie, pro pocit bezpečí. Lidičky potěšíte i příjezdem papeže, fotbalovým zápasem, potravinovou pomocí nebo další z nabízených variant.
Lidé by měli, jako v každém státě vybudovaném na demokratických principech, chodit k volbám a rozhodovat tak o budoucnosti své vlasti. A při tomto kroku dochází ve hře ke ZLOMU. Právě zde se můžete rozhodnout, jakou cestou se vydáte. Pokud budete dodržovat volební svobody, můžete se těšit na slušné dolarové dotace od vašich amerických kolegů a zase se můžete rozloučit s pěknou rublovou dotací sovětských soudruhů. Záleží jen na Vás, kterou cestu si vyberete. Každá má svá úskalí i výhody. Demokratická varianta je ošidná v tom, že můžete ve volbách prohrát, automaticky balit kufry a přenechat své teplé místo v prezidentském paláci někomu jinému. Druhá, nedemokratická (dalo by se použít i komunistická) varianta, nepočítá s vládou lidu. Tímto však riskujete nepokoje, stávky a tím zmrazení finančních toků do vaší pokladnice. V nedemokratické variantě počítejte, že využijete nejednu věznici k zatýkání nepřátel vašeho režimu. Navíc jsou věznice dobré k "ukládání" vašich nepřátel.
Farmička, farmář a roustoucí penízky. "Farmáři, pohni s sebou! Neplníš pětiletku!"
Po grafické stránce není hře co vytknout. Stavby nejsou trojrozměrné, nádherně tvarované, z komínků se čoudí, kukuřice roste, letadýlka létají, lodičky krouží kolem vašeho přístavu. Můžete si vybrat z několika rozlišení dle výkonu vašeho počítadla, které se Vám válí na stole nebo které nosíte v taštičce neustále s sebou. Nároky na váš počítač přímo úměrně rostou s počtem staveb a počtem obyvatel vašeho ostrova, kdy se hra začne postupně zpomalovat. Na G4 to sice moc nepoznáte, ale na G3 docela znatelně, teda co se té mé přenosné 500 MHz černošky
týče. Pak počítejte, že se budete muset trochu uskromnit na detailech hry. Co se týče zvuku, nemám žádnou námitku. Ozvučení je na vysoké úrovni. Ale můžu vás ujistit, že ho stejně nebudete příliš vnímat. Ptáte se proč. No, protože až uslyšíte tu SKVĚLOU havanskou muziku, budete si ji ještě dlouho pobrukovat pod vousem. A pokud ještě žádný vous nemáte a nebo jste příslušnicí něžného pohlaví, pak si ji budete pobrukovat... no, třeba pod nosem.
Autoři vměstnali tento titul na jedno cédéčko a pokud si budete chtít tento titul zahrát, bude si muset nachystat alespoň tuto konfiguraci Power PC min. 233 MHz, MacOS 8.6, 64 MB RAM a 850 MB volného místa na disku. Ještě bych se zmínil, že hra je dostupná pro oba systémy — jak, před několika dny pohřbenou devítku, tak pro OS X. Demo si mužete stáhnout zde
Tropico je dobrou a zábavnou strategií, za kterou by se ani Fidel nemusel stydět. Na výběr máte velké množství prvků, které využijete ke své budovatelské vášni. A pokud rádi ovládáte druhé, máte na výběr řadu možností, které z obyvatel Tropica udělají jen pracující stíny, o jejich osudu budete rozhodovat JENOM VY. A pokud byste se rozhodli pro demokratickou variantu, přeji Vám hodně štěstí — despotická varianta je přeci o něco lehčí...