Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Útěk z Opičího ostrova
15. srpna 2001, 00.00 | Možná si pamatujete na populární hru Secret of Monkey Island z poloviny devadesátých let - nyní je zde další pokračování, větší, barevnější a animovanější než kdykoliv předtím! Rádoby-pirát Guybrush Treepwood se nám vrací...
Možná se ještě pamatujete na hry od LucasArts z poloviny 90. let, nazvané Secret of Monkey Island a Monkey Island 2: Le Chuck’s Revenge. Šlo o adventury, tedy hry ve kterých hráč plní nějaké úkoly a řeší záhady, hlavním hrdinou byl mladík Guybrush Treepwood, který se dostal na Opičí ostrov v touze stát se pirátem. Hry tohoto typu byly tehdy velmi populární, vlna popularity 3D her ještě nebyla tak silná, hráči si „vystačili“ s dobrým příběhem a 2D prostředím s animovanými postavičkami.Časy se mění, a tak se mění i Opičí ostrov. Mladík se oženil s guvernérkou pirátského ostrova Melée, ovšem přepadení jejich lodi při návratů z líbánek je pouze bezvýznamný začátek celého příběhu. Kromě samotného hlavního hrdiny se také trochu změnila podoba hry. Kreslené pozadí nadále zůstalo, ovšem nyní jsou všechny postavičky ve 3D, a tedy zcela animované a stínované. Je nutno dodat, že hra je již čtvrtou v celé sérii, ovšem na Maca jsou dostupné první dvě a nyní nejnovější pokračování, třetí díl nebyl přeportován. Hra pochází z dílen LucasArts, konverze pro Maca je dílem agilní firmy Aspyr, která stojí za značnou částí Macovských her z blízké minulosti a budoucnosti.
K příběhu jen krátce – po návratu na ostrov Guybrush se svou ženou zjistí, že je nečeká žádný uvítací výbor, naopak, celé městečko je podivně prázdné. Před guvernérským domem stojí katapult, jehož obsluha jim vysvětluje, že jsou považováni za mrtvé, a že zde má ostřelovat jejich dům – na základě smlouvy. Prvním úkolem, který je Guybrushovi manželkou přidělen, je zastavení šíleného střelce – který má naštěstí značné problémy se zaměřováním.
Při bloumání po ostrově pomalu zjišťujete, co se děje – Australský investor vykupuje pozemky od místních, obvykle poté, co je urazí a vyzve na souboj, například v pití rumu – všichni prohrávají, a zdrceni prodávají své pozemky a obydlí – městečko je poseto cedulemi SOLD. To bude potřeba nějak řešit...
Komunikace s obyvateli je svérázná (opilec v baru je vyloženě komunikativní typ ;), tak jako je originální celý scénář – hra je docela plná různých narážek, i do „naší“ reality – hra se odehrává někdy v 18. století, to ovšem barmanovi nevadí v tom, aby požadoval „občanku“ pro prokázání věku a podobně. Hezké jsou i narážky přímo na Lucase a další vtípky, které zpestřují hru. Pokud se divíte „prostřelenému“ screenshotu, vysvětlení je snadné. Guybrush testuje schopnosti střelce šipek v hospodě a jeden z cílů je „ten chlápek támhle“ – tedy vy. Odnesla to „čočka“ vaší „kamery“ ;).
Kromě rozhovorů s obyvateli (vedené formou výběru z nabídnutých vět) je pochopitelně nutné hledat a používat předměty tím správným způsobem – pokud vám nedojde, jak co použít, může se pro vás hra změnit v obcházení jednotlivých lokací a zkoušení „co na co“ – je nutné myslet ne zcela v rámci standardní logiky.
Jak již bylo řečeno, hra se posunula od čistě 2D v kombinaci kreslených pozadí a 3D postaviček a objektů. Díky tomu se také razantně zvedla náročnost, nyní je ke spuštění potřeba grafický 3D akcelerátor, který podporuje OpenGL, tedy lepší grafické karty ATI, VooDoo a další, také je doporučován minimálně procesor G3/233. Hra je bohužel pouze pro Mac OS, není nativní pro OS X. Hra samotná se dodává na dvou CD, všechny dialogy jsou namluveny (je možné zobrazovat také textovou verzi) a neustále zní doprovodná hudba. Hra je také proložená animovanými sekvencemi, které vypadají podobně jako celá hra – přechody jsou tedy nenásilné. Hudba i zvukové efekty (například efektní vrzání dřevěného mostu) jsou poměrně příjemné, potěší stereoefekty při pohybu.
Hra je na trhu už od května, nyní se však objevila demoverze ke stažení na internetu, můžete si tedy hru vyzkoušet, jak vás chytne a jak se vám podaří řešit úkoly. Díky vtipnému scénáři, především jednotlivých dialogům, je Útěk z opičího ostrova docela příjemná oddechová záležitost, kde se nebudete brodit potoky krve a vnitřností, jak je tomu dobrým zvykem ve většině dnešních akčních her, a také potrápíte mozek řešením logických nebo i nelogických problémů.