Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Hry
Valve oficiálně oznámila přenos svých her a služby Steam na Mac
10. března 2010, 00.00 | Valve Corporation potvrdila předchozí dohady o podpoře Maců, od dubna pro ně budou dostupné služba Steam, herní jádro Source a hry Left 4 Dead 2, Team Fortress 2, Counter-Strike, Portal a série Half-Life. Jde o výsledek těsné spolupráce s Applem a mohlo by to znamenat přelom v dostupnosti her pro Macy.
Minulý týden začaly přibývat náznaky, že firma Valve Corporation známá jak svými hrami, tak zejména distribuční herní službou a platformou Steam, zpřístupní některé své hry a samozřejmě službu Steam i pro Macy.
Jako první plány Valve potvrdil časopis Gameinformer
O víkendu tato očekávání ještě posílila zpráva blogu TUAW, podle něhož dubnové vydání časopisu Gameinformer (na Webu se nabízí pouze tato upoutávka) potvrzuje, že Portal 2, pokračování oblíbené hry Portal, bude letos na podzim uvedeno pro PC s Windows, Xbox 360 a Mac (stejnou informaci přinesl též server MacRumors).
Další článek dubnového čísla Gameinformeru navíc uvádí, že Valve chystá na květen spuštění podpory Maců s tím, že beta program začne již dříve na jaře, přičemž na Macu půjde využívat stávající účet u služby Steam.
Valve podporu Maců oficiálně oznámila 8. března
A v pondělí Valve konečně oficiálně oznámila podporu Maců. Vydala k tomu tiskovou zprávu, v níž uvádí, že na Mac přenese jak svou herní službu Steam (podrobněji vlastnosti této služby, někdy označované jako platforma, popisuje Wikipedie), tak také herní jádro Source.
A díky tomu budou pro Mac dostupné některé známé hry Valve, tisková zpráva jmenovitě zmiňuje Left 4 Dead 2, Team Fortress 2, Counter-Strike, Portal a sérii Half-Life, Valve slibuje jejich dostupnost už od dubna (tedy ještě dříve, než tvrdí Gameinformer).
Podle prezidenta Valve Gaba Newella jde o další krok v rámci snah firmy změnit zábavu z produktu na službu, kdy zákazníci potřebují otevřené a kvalitní internetové klienty a Mac podle něj představuje skvělou platformu pro zábavní služby.
Funkce Steam Play zajistí Macům stejnou úroveň podpory jako Windows
Na Macu tedy budou dostupné služby Steamworks, které v současnosti poskytují přes tisíc her 25 milionům klientů služby Steam. Podle Jasona Holtmana, ředitele obchodního vývoje Valve, budou služby Steamworks podporovat všechna potřebná API rozhraní a navíc přidali novou funkce Steam Play, jež dovolí, aby zákazníci, kteří si přes Steam koupí hru pro Mac nebo pro Windows, mohli zdarma hrát i na druhé platformě.
Díky Steam Play tak bude například možné, aby ten, kdo začal hrát na PC v práci (Valve zjevně předpokládá hodně velkorysého zaměstnavatele) odešel domů a pokračoval tam ve stejné hře na svém Macu, proto Valve očekává, že většina vývojářů a vydavatelů her bude Steam Play využívat.
Podle Johna Cooka, ředitele vývoje pro Steam, zkoumali řadu různých metod, jak dostat hry Valve na Mac a nakonec se rozhodli pro nativní verze namísto emulace. To bylo možné díky určitým změnám v základních technologiích, klient služby Steam totiž začal používat vykreslovací jádro WebKit a jádro Source nově podporuje OpenGL (pro 3D grafiku).
Hry Valve budou vycházet současně pro obě platformy
Podle Cooka Valve bude k Macu přistupovat jako k platformě první třídy, takže všechny její budoucí hry budou uváděny současně pro Windows, Mac a Xbox 360. Stejně tak aktualizace pro Mac budou dostupné současně s aktualizacemi pro Windows.
A jak už bylo řečeno, hráči na Macu a pod Windows budou sdílet stejný svět her více hráčů, budou moci nerušeně sdílet servery, herní společenství a další věci, Valve bude plně podporovat heterogenní kombinace serverů a klientů. A klient služby Steam pro Mac bude patřit do stejné nové generace, jaká se nyní testuje v beta verzi pro Windows.
První hrou, kterou Valve současně vydá jak pro Windows, tak pro Mac, bude již zmíněný Portal 2, podle vedoucího jejího vývoje se testovací sestavení automaticky generují pro obě platformy současně a verze pro Mac se testuje souběžně vedle té pro PC. Díky tomu bude jak pro Valve, tak pro všechny ostatní vývojáře využívající jádro Source velice snadné připravovat hry pro Mac.
Tisková zpráva uvádí, že podpora pro Mac v jádru Source a ve službách Steamworks je už teď dostupná pro třetí strany, takže ti, kdo vyvíjejí pomocí prostředků Valve, budou moci začít pracovat na herních titulech pro Mac.
John Cook sdělil další podrobnosti AppleInsideru
Server AppleInsider si s Johnem Cookem, ředitelem vývoje Valve pro Steam, pohovořil ještě před vydáním oficiální tiskové zprávy a dozvěděl se od něj další podrobnosti.
Klient služby Steam a verze výše vyjmenovaných her pro Mac se začnou dodávat v dubnu, Valve navíc očekává, že ve stejnou dobu počnou uvádět své hry i třetí strany. Co se týče požadavků těchto her, to bude záviset na konkrétních titulech, Valve však předpokládá, že budou srovnatelné s nároky jejich protějšků pro Windows. Samotný klient služby Steam však údajně má jen velice nízké požadavky.
Cook potvrdil, že první hrou, kterou Valve vydá současně pro obě platformy, bude Portal 2, podle něj se objeví v letošní vánoční sezóně (takže nejspíš někdy v pozdním podzimu), všechny další hry Valve už budou souběžně vycházet i pro Mac.
Valve udělala radost také těm, kteří si již zakoupili její hry pro Windows (a provozují je třeba pomocí Boot Campu), díky výše zmíněné funkci Steam Play bude nejen možné z Macu hrát proti vlastníkům verzí her Valve pro Windows, ale tato funkce též dovolí získat danou hru pro obě platformy, aniž by bylo třeba kupovat si další licenci, takže jestliže někdo například už vlastní Left 4 Dead 2 pro PC, nebude si ji muset znovu kupovat pro Mac.
Valve rozsáhle spolupracovala s Applem
AppleInsider se pochopitelně zeptal, zda Valve spolupracovala s Applem, na což Cook odpověděl kladně, spolupráce byla rozsáhlá, když se Valve blíže seznamovala s novou platformou. Apple podle něj byl zatím skvělým partnerem a těší se na další prohloubení vzájemné spolupráce.
To je samozřejmě značná změna dosavadního postoje, protože ještě v roce 2007 prezident Valve Gabe Newell v jednom rozhovoru prohlásil, že Apple hry nebere vážně a i když je slovně podporuje, praxe tomu neodpovídá. Další dotaz se proto pochopitelně týkal toho, co vlastně přivedlo Valve k rozhodnutí podporovat Mac.
Cookova odpověď pro AppleInsider se hodně podobá tiskové zprávě, řekl, že herní průmysl jako celek v současnosti prochází přechodem od dodávky produktů k dodávce služeb, což si žádá otevřené a kvalitní internetové klienty, hra Portal 2 patří k prvním příkladům tohoto nového trendu a Mac podle Cooka představuje výbornou platformu právě pro dodávku zábavy formou služby.
Valve vidí Macy jako významný zdroj příjmů
Valve počítá s poměrně významnými příjmy z her pro Macy, Cook, možná s trochou nadsázky, prohlásil, že by měly přesáhnout milion dolarů. Připomíná, že původní odhady prodeje přes Steam pro PC se ukázaly naprosto mylné, a proto se Valve rozhodla pracovat na potřebných přípravách, neohlížet se na předpovědi a prostě počká, co se bude dít.
Krok Valve by navíc měl hernímu průmyslu zajistit přesnější informace o stavu trhu Maců, protože firma provádí pravidelné průzkumy hardwaru používaného jejími zákazníky, chce tak vývojářům poskytnout přehled o tom, co by měli podporovat a nyní bude průzkum zahrnovat též statistické údaje o zapojených Macích.
Hry pro iPhone OS Valve nechystá
Další dotaz se týkal výběru grafického hardwaru Applu. Valve rozšířila jádro Source o podporu OpenGL, na čemž spolupracovala jak s Applem, tak s dodavateli grafických procesorů, aby zajistila plné využití jejich schopností a poskytla jim informace o tom, jak rozšířit OpenGL pro lepší podporu her využívajících technologií Valve.
Hardware samotný je Valve dobře známý, Cook ovšem připustil, že hráči a tvůrci her chtějí ten nejvýkonnější grafický hardware (uvidíme, zda na to zareaguje také Apple a nové modely Maců dovolí přinejmenším volitelně vybavovat výkonnějšími grafickými kartami).
Nakonec se AppleInsider zeptal, zda v rozhodnutí Valve hrál nějakou roli iPhone či iPad a jestli plánuje vydat své hry i pro tyto platformy, na což Cook odpověděl, že v současnosti se Valve soustřeďuje na stolní počítače a notebooky Applu.
Závěrečné shrnutí
Valve celkem jasně sdělila důvody svého rozhodnutí, chce prostě využít nový trh, který rozhodně není zanedbatelný, miliony nových Maců prodaných každé čtvrtletí představují poměrně silnou uživatelskou základnu, lze předpokládat, že přibývají hlavně neprofesionální uživatelé, co pravděpodobně budou mít zájem o hry.
Jistě, hry pro Mac OS X se nabízejí už teď, avšak Valve jako první hodlá z Maců učinit rovnocennou platformu, navíc hry podporující funkci Steam Play bude možné získat za stejnou cenu jak pro Windows, tak pro Mac OS X, toto vše nepochybně přiláká další zákazníky.
A vzhledem k tomu, že nové funkce pro podporu Mac OS X jsou již dostupné třetím stranám, brzy by se vedle ohlášených titulů Valve mohly objevit i další hry (Valve na tom neprodělá, protože též ony budou používat její technologie a služby).
Bude samozřejmě hodně záležet na tom, jak dobře tyto hry poběží na nejrozšířenějších konfiguracích Maců, ale vzhledem k tomu, že půjde o nativní verze, dá se předpokládat lepší výkon proti emulačním řešením (případně těm přesměrovávajícím volání API rozhraní, jak to dělá technologie Cider), zvlášť když se na přípravných pracích podílel též Apple (možná s tím souvisí rozšířená podpora OpenGL, jež snad přijde s Mac OS X 10.6.3, chystaná další aktualizace Snow Leoparda by mohla zahrnovat úpravy zvyšující výkon her Valve).
Apple očividně změnil svůj dosavadní postoj ke hrám na Macu, pouze slovní podporu konečně podepřel činy. Není to však zase až tak překvapivé, ohromný úspěch her pro iPhone a iPod touch cupertinským jasně ukázal, jaký potenciál tento trh ukrývá a teď to nepochybně chtějí zopakovat s Macy, přinejmenším v USA a snad i některých dalších zemích se příslušné uživatelské obce začínají dost podobat, což pro hry na Macu vypadá slibně.
Pro Valve pak její krok znamená, že ve hrách pro Mac OS X může získat dominantní postavení, to se sice mnohým nemusí zamlouvat, avšak pokud ostatní vydavatelé her nenabídnou stejnou míru podpory, těžko to dopadne jinak.
Valve ovšem hodlá dodávat hry jen pro Macy, iPhone OS ji neláká, ale to je celkem logické, jde o dost odlišné trhy. Valve nabízí hry pro osobní počítače (Xbox k nim má svou architekturou poměrně blízko) s dosti výkonným hardwarem a dosahuje u nich celkem slušné ziskové marže, zatímco na trhu her pro iPhone OS panuje obrovský konkurenční boj výrazně stlačující ceny a přestože nový hardware posílil, stále je třeba počítat s jeho omezeními, není tedy divu, že Valve nemá o tento trh zájem.
Sice teprve konkrétní implementace her Valve (a případných dalších titulů třetích stran využívajících jejích technologií a služeb) ukáže, nakolik bude tato nová iniciativa úspěšná, přesto lze považovat za vysoce pravděpodobné, že letošní rok bude přelomovým z hlediska podpory her pro Macy a Mac OS X.