Aperture 3 - mistr nedestruktivních úprav fotografií - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Aperture 3 - mistr nedestruktivních úprav fotografií

Aperture

22. června 2010, 00.00 | Po roce vám nabízíme aktualizovaný seriál o Apple Aperture. Verze 3.0 přinesla řadu zásadních změn a nových funkcí, a proto jsme se rozhodli aktualizovat a doplnit seriál o tomto programu určeným všem fotografům.

Každý fotograf i fotografka dříve nebo později narazí na to, že potřebuje své digitální fotografie nejen zpracovávat na počítači, ale zároveň i udržovat nějaký systém ve svém rostoucím digitálním archívu. Programů pro práci s fotografiemi jsou desítky, či možná spíš stovky, ale opravdu propracovaných řešení nabízejících ucelené řešení je po hříchu málo. Ať už jste profesionálem nebo nadšeným amatérem, jistě chcete, aby kvalita vašich fotografií byla co nejvyšší a přitom jste za počítačem trávili co nejméně času. A to je přesně zadání, se kterým Apple začal pracovat na projektu Aperture. Dnes máme k dispozici již třetí generaci tohoto programu a v našem seriálu vás s ním nejen seznámíme, ale naučíme vás jej i efektivně používat.

Apple Aperture 3 rozhodně není jediným nástrojem pro práci s fotografií. Samotný Apple nabízí ještě iPhoto, které má jednodušší uživatelské rozhraní, o něco méně funkcí a o to snadněji se s ním může uživatel naučit pracovat. iPhoto je určeno široké laické veřejnosti, což je základní rozdíl proti Aperture. Ten je určen těm fotografům, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad svými snímky a zároveň se nechtějí stát profesionálními grafiky. Proto také není konkurentem Adobe Photoshopu, který je zaměřen zcela jiným směrem. Aperture s ním umí velmi dobře spolupracovat, pokud potřebujete jeho funkce a konkurenční boj svádí s jiným Adobe řešením – Lightroomem. Oba se totiž soustřeďují na nedestruktivní úpravy fotografií, zpracování RAW snímků a správu digitálního archivu. A proč je podle mého názoru lepší právě Aperture? Protože je velice úzce provázán s ostatními aplikacemi na Mac OS X, dokáže 100% využít výkonu a jednoduchosti tohoto systému a díky tomu ze svých fotografií velice snadno vytvoříte prezentaci, webovou stránku, foto knihu, video či je třeba odešlete emailem. Navíc Aperture má bezesporu nejjednodušší uživatelské rozhraní a ovládání ve své třídě.

Co všechno Aperture umí?
Aperture 3 má tři základní funkce. V první řadě umožňuje bezpečné uložení, roztřídění a archivaci fotografií. S jeho pomocí snadno zpracujete všechny své fotografie bez ohledu na to, zda jsou jich tisíce či statisíce. Díky Aperture vždy dokážete rychle najít snímek, který potřebujete a to nejen přímo v Aperture, ale například i při psaní emailu přímo v aplikaci Mail, vytváření prezentací v Keynote, zpracování videa v iMovie či FinalCutu a řadě dalších aplikací. Spolu s Time Machine můžete takovýto archív snadno a zcela automaticky zálohovat a například pomocí Spotlightu můžete svou fotografii najít v knihovně Aperture, aniž by byl vůbec spuštěn!

Druhou neméně důležitou funkcí je vyvolání a zpracování fotografií. Nejsilnější je Aperture při vyvolání a zpracování RAW snímků, podporovány jsou stovky modelů fotoaparátů, ale stejně dobře umí pracovat s JPEG, TIFF či PSD formátem. Od verze tři dokonce umí do archivu vložit i video a jednoduše jej postříhat, takže dokáže zpracovávat komplexně jakoukoli multimediální tvorbu, do které se pustíte.

Zde je velmi důležité zdůraznit, že Aperture pracuje podle zásad nedestruktivního zpracování fotografií. Na rozdíl od grafických editorů typu Adobe Photoshopu vše, co uděláte při zpracování fotografií, se zaznamenává pouze jako seznam požadovaných úprav a nijak neovlivňuje originální podobu fotografie, takzvaný Master. To znamená, že jakoukoli úpravu můžete nejen kdykoli odvolat, ale i změnit její nastavení, aniž byste přišli o zbytek práce či kvalitu vaší fotografie. Dokonce i roky po tom, co jste fotografii naposledy upravovali, se můžete jedním kliknutím vrátit k její původní podobě a například měnit její ořez či barevné provedení.

Třetí oblastí, ve které Aperture od verze tři najde uplatnění, jsou lokální úpravy snímků a retušování. Dlouhou dobu tyto činnosti Aperture neuměl a bylo nutné snímky lokálně upravovat v jiném editoru. Nicméně poslední verze přinesla štětce (brushes) a natolik vylepšila retušovací nástroje, že lze Aperture seriózně nasadit i v této oblasti. Možnost upravovat snímky uložené v Aperture knihovně Photoshopem samozřejmě i nadále zůstala, protože Photoshop nabízí více nástrojů pro přesné úpravy a opravy fotografií, přesto u 90 % snímků si již bez problémů vystačíte s tím, co Aperture umí. Navíc retuše a úpravy přímo v Aperture znamenají zachování nedestruktivnosti úprav a možnost jejich mnohem rychlejšího provedení, než tomu je ve Photoshopu.

Pro koho je Aperture určen?
První verze Aperture byla vyvíjena ve spolupráci s profesionálními fotografy a byla také primárně určena profesionálům. Nicméně Apple poměrně záhy zjistil, že Aperture je natolik intuitivní, že s ním může pracovat opravdu každý. A spolu s tím, jak se rozšířily digitální zrcadlovky mezi širokou veřejnost, stal se postupně nástrojem i pro nadšené amatéry. Cena necelých 6 000 Kč není přemrštěná a díky jednoduchosti ovládání se s Aperture naučí pracovat opravdu každý. Dá se tedy říct, že Aperture je vhodný pro každého, kdo používá Mac, fotografuje a chce organizovat a zpracovávat své fotografie nejen snadno, ale i opravdu dobře. Na rozdíl od iPhota nabízí přesné úpravy, bohaté možnosti třídění a organizování snímků i pestřejší nabídku výstupů. Na našich kurzech zaměřených na Aperture se tak setkávají nejen fotografové profesionálové, ale i domácí foto nadšenci či lidé, kteří fotografii využívají při své práci a chtějí jednoduchý a přitom účinný nástroj pro její zpracování.

V čem je jiný než konkurence
Nejbližším konkurentem je bezesporu Adobe Lightroom 3, který nabízí v podstatě to samé co Aperture. Oba dva programy umí velmi dobře zpracovat RAW fotografie ze skoro všech fotoaparátů, oba pracují nedestruktivně a nabízejí vytváření digitálního archivu. Dle mého názoru má přesto Aperture dvě obrovské výhody.
Tou první je bezkonkurenční provázanost s operačním systémem. Fotografie nemusíte exportovat, aby je šlo dále využít. Prostě si jen otevřete Media Explorer v jiné aplikaci jako je Mail, iPhoto, iDVD, Keynote atd. a vyberete si snímek. Aperture provede vše potřebné zcela automaticky, ať už jde o JPEG nebo RAW. Díky Aperture se prakticky smazává rozdíl mezi JPEG a RAW snímky a to není vše. Synchronizace vybraných fotografií z Aperture třeba do iPhonu či iPadu probíhá zcela automaticky. Je zde silná vazba na službu MobileMe, která umožňuje vytvářet webové fotogalerie prostým přetažením snímků na ikonku uvnitř Aperture a takto by šlo ve výčtu pokračovat.

Druhou výhodou Aperture je jednoduchost a přehlednost uživatelského rozhraní. Program nerozlišuje žádné fáze práce a nenutí vás přepínat různá zobrazení či obrazovky. Aperture má jedno základní rozhraní, ve kterém můžete dělat všechny činnosti a maximálně se přepnete do celoobrazovkového režimu. Nicméně ovládací prvky jsou stále na stejných místech, jmenují se stejně, fungují stejně a v jakémkoli okamžiku můžete s jakoukoli fotografií provádět všechny činnosti. Nenarazíte na průvodce, kteří by vás nutili dělat nějakou operaci jinak, než to vyhovuje právě vám.

Zároveň je potřeba dodat, že Aperture má i své slabiny. Osobně největší slabinu spatřuji v neexistenci verze pro Windows, což řadu potenciálních uživatelů odrazuje. Stejně tak neexistence české verze může být komplikací, i když uživatelské rozhraní je opravdu velmi jednoduché. Prostě je na zvážení každého, který z programů nejlépe vyhovuje právě jeho požadavkům a potřebám.

Na čem Aperture spustíme?
Aperture je software vyvinutý společností Apple a v spustit jde výhradně na operačním systému Mac OS X 10.5.8 a vyšším. To znamená, že pokud nemáte počítač od Applu, tak oficiální cestou Aperture nespustíte. Pro Windows ani Linux dle dostupných informací vývoj Aperture neprobíhá a ani se neplánuje, protože právě v provázanosti s Mac OS X tkví řada jeho výhod.

Dobrou zprávou je, že Aperture 3 lze spustit v podstatě na všech Macintoshích vybavených procesorem Intel. Upřímně řečeno, MacBook Air není počítačem vhodným pro práci v Aperture, přestože splňuje požadavky na minimální konfiguraci. Ale MacMini, iMac, Mac Pro a všechny nové MacBooky a MacBooky Pro jsou velmi dobrou volbou. To, zda Aperture poběží rychleji nebo pomaleji, totiž ze všeho nejvíc ovlivňuje množství operační paměti (RAM) a rychlost hard disku (HDD). To, jak rychlý máte procesor, jakou grafickou kartu apod. až zas tak zásadně výkon programu neovlivňuje.

Apple uvádí minimální požadované množství operační paměti 1 resp. 2 GB. Z praxe vřele doporučuji minimálně 4 GB či ještě lépe víc. V dnešní době není operační paměť zas tak drahá a každý GB je na rychlosti Aperture opravdu znát. Takže pokud máte v notebooku 2GB operační paměti a chcete, aby Aperture fungoval rychleji, pak to nejlepší, co můžete udělat, je rozšířit její kapacitu na dvojnásobek.

Druhou cestou pro zrychlení práce s Aperture je rychlý hard disk. Zde jsou principiálně dvě možné cesty. Pokud máte velký archiv fotografií, zřejmě zvolíte uložení mimo hlavní počítač. V takovém případě je nejvýkonnější a nejspolehlivější koupit externí diskové pole s několika hard disky. Pokud jej nastavíte na režim RAID 1 nebo ještě lépe RAID 5 a výše, tak získáte bezpečné a část i velmi rychlé řešení. Pokud máte notebook a nechcete přiojovat další zařízení, pak je nejlepší volbou SSD disk, který je velmi rychlý a spolehlivý. K dispozici jsou dnes již 500GB SSD disky.

Třetí cestou, jak Aperture pomoci ke špičkové rychlosti, je výkonná grafická karta. Aperture umí využít grafický procesor pro řadu výpočtů a zejména při úpravách fotografií je rychlá grafická karta znát. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že znatelný rozdíl zaznamenáte pouze mezi vestavěnými a lepšími kartami. Která generace špičkových grafických karet ATI či nVidea je použita, už výraznější roli nehraje.

Jak Aperture získat a instalovat?
Instalace Aperture 3 nezabere více jak 30 minut. Pokud si program zakoupíte, obdržíte instalační DVD. To stačí vložit do mechaniky a spustit instalační program. Pokud si chcete Aperture před koupí vyzkoušet, můžete si z webu Applu (zde) stáhnout 30ti denní zkušební verzi zcela zdarma. Je plně funkční, a tudíž ji můžete zcela bez omezení používat. Instalace opět nevyžaduje víc, než jen potvrzení licence a zvolení hard disku, na který se má instalovat. V obou případech doporučuji okamžitě po instalaci spustit Software Update, či z webu Apple stáhnout nejnovější verzi Aperture, která je k dispozici. Ne že by Aperture obsahoval tolik chyb, ale s každou novou verzí nabízí trochu víc.

Závěrem
Jsme teprve na začátku povídání o programu jako takovém. Od příštího týdne se začneme seznamovat s jeho prostředím a ovládáním. Pevně doufám, že vás tento úvodní článek inspiroval k tomu Aperture vyzkoušet a přečíst si další díly našeho seriálu.

Chcete-li získat více informací o Apple Aperture a v praxi se naučit jej opravdu efektivně používat, zúčastněte se jednodenního kurzu pořádaného IDIFem a vedeném autorem seriálu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: