Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Jak si Čech (ne)může koupit iPhone
Apple iPhone
30. července 2007, 00.00 | Máte už také plné zuby toho, jak kde kdo mudrcuje o iPhonu, aniž by jej pořádně vyzkoušel? Chcete vědět jako já, jaký opravdu je? Vzhledem k tomu, že nejsem tak dobrý jasnovidec jako Radek Hulán, rozhodl jsem se vyzkoušet iPhone se vším všudy a nenechat se balamutit kdejakou fámou.
Apple opět při uvedení iPhonu dokázal, jak skvěle to s médii umí. Počínaje „neověřenými fámami“, přes neuvěřitelnou mediální pozornost v době, kdy iPhone ještě v podstatě neexistoval, až po přesně řízené zveřejňování recenzí vybranými „prověřenými“ novináři v USA. O iPhonu se toho i u nás napsalo již opravdu hodně, a to i přes holý fakt, že letos si jej oficiálně v ČR nekoupí jediný zákazník. Apple v tomto okamžiku (29.7.2007) prodává svůj první telefon pouze a výhradně Američanům. Pokud chce někdo jiný iPhone koupit, tak se mu to sice podaří nejjednodušeji přes ebay.com, ale nezatelefonuje si. Apple iPhone je blokován pro výhradní použití s dodávanou SIM kartou, kterou je možné aktivovat pouze s dvouletým úpisem AT&T, který kvůli credit checku (kontrola platební historie zákazníka) ne-Američan formálně získat nemůže. Nicméně to bychom nebyli Češi, abychom si neporadili. Někteří používají hacknutý iPhone jako PDA (tak si jej můžete vyzkoušet třeba v Applecentru na Andělu), jiní jej prostě aktivují, i když to formálně nejde (jako třeba já). Ale vezměme to od začátku.
Nákup na americkém online AppleStoru
Není to cesta nejjednodušší, ale když už kupovat iPhone, tak přímo u zdroje. Svého nového mazlíka jsem objednal online 1.7.2007 pomocí své americké adresy (využívám služby zasilkovasluzba.com), debetní platební karty Bank of America (s trochou snahy si u BOA založíte vlastní účet) a amerického telefonního čísla (služba Skype In se správnou regionální předvolbou). V té době byla dodávka 2-4 týdny s tím, že mi Apple naplánoval dodání na 18.7.2007. Tento termín na den přesně splnil nečekaným způsobem. iPhone mi totiž přišel Fedexem přímo z čínské továrny v Schenzenu! Bylo roztomilé na webu sledovat jeho pouť Fedexem z Číny do San Francisca, kam dorazil na den přesně. Pořídil jsem 8GB (vyšší) verzi, která vyšla včetně daně na 649,92 USD. Nákup sice byl přes Internet, ale protože Apple i já formálně sídlíme v Californii, musel jsem jí věnovat 50 USD na prodejní dani (sales tex), inu ať má Arnold z čeho utrácet!
Vybalování mazlíka
Když jsem poprvé uviděl nenápadnou drobnou kartonovou krabičku, řekl jsem si, máme vyhráno. Apple záměrně posílá produkty v neoznačených krabicích, a na mé zásilce dokonce nebyl uveden ani jako odesilatel. Tím byla společnost SYMA, která se zřejmě stará o nedoručitelné zásilky. Opatrně jsem vybalil černou krabičku s telefonem a vzpomněl na klasické matrjošky. Nicméně v černém obalu jsem již našel, co jsem hledal. Úhledně zabalený iPhone, pár návodů, hadřík na leštění, kolébku, kabel, US nabíječku, sluchátka. Design balení je jako u všech produktů skvostný, řekl bych ještě o něco elegantnější než třeba u AppleTV (žádný polystyren). Po připojení telefonu k počítači (MacBook Pro) naběhli iTunes (musíte mít verzi 7.3.1 či vyšší) a mohlo se aktivovat.
Jak aktivovat iPhone?
Není žádným velkým tajemstvím, že aktivace iPhonu obsahuje několik pro Čecha nepříjemných bodů. V první řadě potřebujete účet na americkém iTunes Storu. Ten se dá snadno pořídit stejnými nástroji jako nákup v online AppleStoru a dobíjet pomocí kupónů či kreditkou, pokud na něm chcete nakupovat. Pozor, budete potřebovat účet na americkém iTunes Storu, jiný – třeba britský, vám neprojde, vždyť se tváříte jako Američan!
Druhým zádrhelem je credit check AT&T. Pro ten potřebujete Social Security ID (číslo sociálního pojištění, což je jediná spolehlivá identifikace člověka v USA), které může získat pouze rezident USA nebo cizinec s pracovním povolením v USA. Ani jedno nejsem, takže jsem se vydal do nejbližší pobočky AT&T (byl jsem zrovna v Cathedral City nedaleko Palm Springs) hledat řešení. Roztomilá hispánka jménem Alejandra byla usměvavá, mladá a krásná, ale zatvrzele tvrdila, že bez S.S.ID to prostě nejde! Nevadí! Asertivně jsem si stál na svém, že to prostě vyřešit musíme, že jsem potenciální nový zákazník a o toho AT&T musí stát (v USA to tak opravdu funguje, o zákazníka se firmy perou). A hle, přikvačil store manager a jal se vysvětlovat Alejandre, jak obejít credit check (Simple work-around to nazval). Protože řada Američanů má problémy s kreditní historií, nebo se paranoicky bojí poskytovat S.S.ID (krádeže identity v USA opravdu existují), jde provést malou kličku. V prodejně AT&T se necháte zanést do databáze zákazníků. K tomu potřebujete pouze driver license neboli řidičák (stačí kupodivu i český), americkou adresu a složit deposit (zálohu) 500 USD. Ten bez problémů zaplatíte jakoukoli kreditní či debetní kartou a obdržíte takzvané Pre-approval credit number, které zadáte při aktivaci spolu s fiktivním S.S.ID 141-11-1111. A je po problému, je z vás pro AT&T důvěryhodný Američan!
S pre-approval číslem je aktivace iPhonu otázkou cca 4 minut a můžete poprvé synchronizovat, telefonovat, dělat co chcete. Samozřejmě musíte počítat s tím, že jste se upsali k dvouletému placení AT&T tarifu 60 až 100 USD měsíčně, že v ČR budete platit roamingové poplatky a International roaming je třeba extra aktivovat. Nicméně můžete stejně jako já, používat Apple iPhone a nemuset přemýšlet nad tím, co je pravda a co si kdo vymyslel.
Vyplatí se to?
Možná vás napadá logická otázka, zda jsem zcela duševně zdravým jedincem. Vyhodil jsem přes 1.100 USD za telefon a upsal se k placení 60 USD měsíčně na dva roky! Odpověď je snadná. Pokud chcete telefonovat pouze v ČR, opravdu to za tu námahu a peníze nestojí! Pokud ale cestujete často do USA a potřebujete hodně telefonovat, pracovat s emaily a Internetem v USA jako já, svou logiku to má. Kromě jiného je v ceně neomezený přístup k Internetu po celém území USA, 200 SMS a další služby. Apple iPhone je samozřejmě otázka více subjektivních pocitů než racionálního rozhodování (v USA je řada výrazně levnějších chytrých telefonů), ale pokud si chcete pořídit iPod, hledáte chytrý telefon a máte rádi Apple řešení, pak není pro Američana moc proč váhat. Tedy pro Evropana je cesta zatím hodně strastiplná, ale už brzy to spad půjde elegantněji řešit v Německu. Mezitím slibuji, že můj iPhone bude sloužit jako reference pro kolegy novináře v ČR, a pokud bude zájem, nebráním se i nějakému tomu veřejnému vyzkoušení chtivými čtenáři MujMACa, příležitost se jistě najde.
PS: Pokud mi chcete poslat pozdravnou SMS, tak klidně můžete na +1 415 509 0193. Prosím, nevolejte mi zbytečně, časový posun -9 hodin znamená, že když budete tento článek číst, budu typicky zrovna spát. Díky.
Obsah seriálu (více o seriálu):