Mac OS X 10.2: Address Book - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X 10.2: Address Book

24. září 2002, 00.00 | Adresář v Jaguaru je už mnohem "dospělejší" a dokáže lépe pracovat s informace, které má v sobě, a s okolními aplikacemi. A aby si také mohl popovídat s okolním světem, můžeme mu připojit mobilní telefon přes Bluetooth - a z vašeho Maca se stane pomalu vaše sekretářka.

Jednou z aplikací, jejíž možnosti byly oproti předchozím verzím příjemně rozšířeny, je také aplikace Address Book (v české verzi Seznam adres, aby nedocházelo ke kolizi názvu se složkou/adresářem). Na první pohled primitivní aplikace poskytuje úzkou spolupráci s řadou dalších programů a také podporuje propojení s Bluetooth telefony, čímž možnosti počítače významně rozšiřuje. Ovšem začneme u zadávání dat.

Address Book pracuje s formátem vCard a v tomto formátu také předává obvykle informace svému okolí, jak jiným aplikacím, tak mobilním telefonům. Jelikož se jedná o standard, neměl by být problém ve výměně dat se všemi aplikacemi, které této standard podporují.

Zadávání informací
Základní funkce je samozřejmě seznam kontaktů. Kontakt může obsahovat širokou řadu informací - od jména, funkce a názvu společnosti přes řadu telefonních kontaktů, adresy a také "elektronická identita", zahrnující jak maily, či webové stránky, tak identity v různých IM aplikacích (Instant Messaging), jako je iChat (kompatibilní s AIM), ICQ, MSM, Yahoo a další. Pokud budete hledat pole pro zadání jiných IM něž AIM/iChat, musíte použít výběr z horního menu, stejně tak, pokud chcete přidat pole obsahující informace o narozeninách. Kromě textových informací lze také přidat obrázek, který se opět může sdílet i například s programem iChat.

Základní "vizitka" o vaší osobě je vyplněná již při registraci a informace se pochopitelně sdílejí mezi dalšími aplikacemi - pokud jste například zadali informace o .Mac účtu, objeví se zde mailová adresa automaticky.

Z jednotlivých "vizitek" lze snadno vytvářet skupiny pro lepší rozlišení kontaktů (v kontaktech lze pochopitelně také jednoduše vyhledávat), takovéto skupiny mohou sloužit také jako mailové seznamy - pro případ, kdy je u někoho nastaveno více mailových adres, lze nastavit, která adresa bude použita. A jak takový hromadný mail poslat? Stačí přetáhnout název skupiny do pole pro adresáta, například v Mailu, bohužel np. v Eudoře, která nepodporuje vCard plně, se tyto adresy pouze uloží jako příloha ve formátu .vcf.

Address book také umožňuje pracovat s "veřejnými" seznamy adres prostřednictvím služby LDAP (a NetInfo), ať už opravdu velké veřejně služby (Four11, BigFoot, české lide.pinknet.cz) nebo s místními seznamy, například v rámci domény či firmy. To bude asi do budoucna větší využití, neboť například většina veřejných služeb nyní funguje hlavně přes webové rozhraní (LDAP server české služby lide.pinknet.cz podle všeho momentálně také neběží). Žádné servery nejsou předkonfigurované, takže využití bude záviset podle všeho opravdu na zdrojích konkrétní firmy.

Využití informací
Podstatné však je, jak umožňuje Jaguar s informacemi dále pracovat. Pokud klepnete na telefonní číslo, resp. rozlišení tohoto čísla, nabídne se vám vždy možnost zobrazení čísla ve "slepeckém" formátu přes celou obrazovku na tmavém podkladu, což je ideální například při přepisování čísla do faxu. V případě mobilních čísel však už dokáže prostřednictvím mobilního telefonu podporujícího Bluetooth toto číslo přímo vytočit, případně na něj odeslat SMS zprávu.

V případě mailové adresy samozřejmě umí poslat mail (pomocí programu nastaveného v systémových předvolbách), pokud je to .Mac adresa, umí ji vytěžit ještě lépe - nabídne připojení na veřejnou část iDisku, na webové stránky na .Mac a přiřazení do iChatu. Obdobná je situace u AIM, zde nabídne vložení kontaktu do iChatu.

V případě adresy umí Address Book zavolat server s mapami a nechat zobrazit konkrétní místo - je tu však několik ALE. Zaprvé program trošku nelogicky ignoruje kód země a "volá" zemi podle nastavní adresy, které je možné učinit v předvolbách nebo pro každý záznam zvlášť. A protože není k dispozici "český" formát adresy, máme smůlu. Druhým problémem je, že ne vždy umí kompletně předat informace o sídlech - například při nastavení polské adresy se zobrazí pouze celé město, již ne ulice.

Bluetooth komunikace
Zajímavější věci se začnou dít po připojení mobilního telefonu s podporou Bluetooth. Pro to je potřeba mít telefon spárovaný s počítačem, zapnutý Bluetooth na telefonu a klepnout na ikonku Bluetooth v Address Booku vedle nastavení zobrazení kontaktů. Pokud dojde k propojení s telefonem, zmodrá.

Co všeho toto propojení nabízí? Ze strany počítače například odesílání SMS nebo vytáčení čísla - stačí použít číslo označené jako mobilní a zvolit příslušnou funkci. Pro zadání SMS je k dispozici 160 znaků, resp. méně, pokud použijete diakritiku. Bohužel mi trošku chybělo potvrzení úspěšného odeslání (o přijetí nemluvě) - proč si řekneme za chvíli. Kromě toho lze ještě z adresáře na libovolný telefon v dosahu posílat vizitky - jelikož se používá formát vCard 3 včetně Unicode, dorazí v pořádku i čeština (alespoň na Nokie).

Pokud máte telefon takto spárovaný s počítačem a adresářem a někdo vám zavolá, objeví se tato informace na obrazovce - v dialogu s číslem, případně jménem, pokud je v adresáři, s možnosti přijmout hovor (přes telefon, ne přes počítač, ale například pokud máte bondovku, nemusíte telefon brát do ruky). Hovor je také možné odmítnout (spadne do schránky nebo se ozve pouze obsazovací tón, podle nastavení) nebo ho odmítnout a poslat SMSku.

Testovali jsme s telefony Nokia 6310 a SonyEricsson T68i a narazili jsme na následující problémy - pokud došlo při vytáčení čísla přes Nokii ke zrušení tohoto vytáčení ještě před zazvoněním, přestala fungovat komunikace ve směru od počítače k telefonu - nebylo možné dále vytáčet, nešlo posílat SMS, přijímat hovory (ale systém se tvářil že je vše v pořádku, včetně poslání SMS - proto mi chybí ona signalizace odeslání). S T68i byl problém s odpovědí na příchozí hovor pomocí SMS - jinak vše fungovalo, i SMSky.

Adresář nyní nabízí své služby v podstatě všem aplikacím v systému (například iCal umí snadno najít osobu a přidat ji do kalendáře), kromě toho díky rozšíření o podporu Bluetooth máme k dispozici docela zajímavé řešení pro komunikaci. Až bude k dispozici také iSync, který umožní s telefony s podporou SyncML (ale také s Palmem či iPodem) synchronizovat celý adresář, bude už symbióza mezi počítačem a digitálními hračkami dneška takřka dokonalá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: