Mac OS X Tiger - první dojmy (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X Tiger - první dojmy (1)

2. května 2005, 00.00 | Jak jsme si již všichni zvykli, Apple uvádí na trh nový release operačního systému se stejnou pompou, jako se na Broadwayi oznamuje nový muzikál. Nejen že třičtvrtě roku před tím, než je byť oznámeno datum uvedení, inzeruje na stránkách nové vlastnosti, ale také čas od času netrpělivé uživatelské obci bude předveden Systém v akci. Tento článek nenásleduje prezentaci, kterou můžete vidět na www.apple.com (i když se inzerovaným technologiím nelze vyhnout), ale spíše dojmy autora.

Abych předešel zvídavým dotazům pod článkem, kdeže jsem to získal praktické zkušenosti, pak tedy vězte, že jako registrovaný vývojář mám přístup k oficiálním vývojářským verzím, které Apple čas od času vydává. Abych předešel druhému velmi pravděpodobnému dotazu a navíc učinil povinnosti za dost, tak bych chtěl vysvětlit ještě dvě věci:

  • Vývojářská smlouva vylučuje možnost publikování informací o nevydaném software, nemohl se zde tedy článek objevit dřív. Navíc, posuzovat rychlost beta verze by bylo zavádějící.
  • Testovací počítač je PowerBook G4, 1.33GHz, 768MB RAM.

Ale teď už zpět k novému operačnímu systému. MacOS X Tiger je čtvrtým oficiálním vydáním MacOS X, které lze obecně používat. Jistě, já jsem patřil k těm nadšencům, co měli nainstalovanou verzi Rhapsody Developer Preview 1, ale pravděpodobně většina z vás bude se mnou souhlasit, že ještě ani MacOS X 10.0 pro běžnou práci příliš nebyl. Pokud to shrneme, tak každý release MacOS X přinesl celou řadu novinek, připomeňme hlavní vlastnosti.

MacOS X 10.1
Označovaný Jobsem jako základní verze. Zásadně rychlejší než MacOS X 10.0. Řada uživatelů stále ještě nevěří, že MacOS 9 je pryč. Apple prezentuje hlavně stabilitu, stále existuje řada problémů s aplikacemi, je viditelný rozdíl v tom, zda aplikace používá technologii Carbon nebo Cocoa.

MacOS X 10.2
Pro tento systém se obecně uřívá označení jako Jaguar. V podstatě se všichni shodují, že se jedná o verzi, ve kterou všichni doufali v době MacOS X 10.0. Stále existují problémy s rychlostí, zejména v porovnání s MacOS 9, ale neoblíbený Pizza kurzor se objevuje jen občas. Je představena technologie Quartz Extreme, která v podstatě znamená, že hlavní procesor počítače nemusí počítat vizuální efekty, ale stará se o to procesor na grafické kartě. To přináší viditelné zrychlení odezvy počítače.

MacOS X 10.3
Kódové označení systému je Panther. Řeší řadu problémů v předchozích systémech, ale největší rozdíl je vizuální - proužky tvořící pozadí oken jsou mnohem užší a blíž, takže vzniká čistší dojem. Z pohledu rychlosti došlo opět ke zrychlení, které je viditelné zejména na procesoru G5. Vlastnosti, které dále stojí za zmínku jsou Expose, "kovový" vzhled Finderu, visačky jsou zpět, sdílení pro Windows je založeno na Samba v.3.

MacOS X 10.4
První technologie, se kterou se po instalaci setkáte a to jak v pozitivním, tak i negativním smyslu, je Spotlight. Váš prvotní dojem se bude lišit podle toho, zda instalujete Tiger na počítač jako upgrade (a máte tedy na disku data), nebo jako prvotní instalaci. Nejdříve ten lepší případ - čistá instalace: Systém se nainstaluje, pak uvidíte nový uvítací film, vyplníte několik údajů a informace k prvnímu uživatelskému účtu. Po kliknutí na tlačítko OK v posledním okně dojde k přihlášení a v pravém horním rohu je Spotlight prezentován poměrně pěknou modrou ikonkou. A jak to vypadá v tom horším případě? Spotlight po instalaci začne indexovat vše, co najde. Výjimku tvoří jen soubory, které si instaluje Tiger, ty jsou totiž již předindexovány. Vytvoření indexu zvláště na počítačích s pomalým diskem nebo hodně dat vede k tomu, že jedinné, co můžete dělat, je poslouchat ukládání disku.

Tímto konstatováním bych chtěl předejít možnému zklamání z rychlosti po instalaci - prostě vydržte. Mých 50GB dat (všehochuť od textů přes obrázky až k filmům trvalo asi 70 minut.) Pokud si pamatujete nikdy nekončící indexování v MacOS 9, tak toto není ten případ. Po prvotní indexaci se index udržuje aktuální neustále, metadata z ukládaného souboru se přidají do seznamu automaticky při ukládání.

Ve Finderu se na první pohled nic nezměnilo. Při bližším zkoumání však narazíte na několik novinek. V menu přibyly dvě položky - New Smart Folder, New Burn Folder. Smart folder je úzce spjatý s technologií Spotlight, Burn folder vytvoří složku, která je určena pro vypálení. Přetažení souboru či složky nevytvoří uvnitř kopii, ale zástupce. Tito zástupci se nevypálí, místo nich se samozřejmě vypálí původní data. Smart folder a celá technologie Spotlightu si zaslouží svůj samostatný článek...

Trochu předělané je okno Informace, i když se jedná jen o kosmetické změny. Co je ale v novém Finderu zásadní, jsou tato vylepšení:

  • každé okno má svůj thread (je nezávislé), takže když je něčím blokováno, třeba pomalou odezvou serveru, další okno reaguje normálně
  • pokud vytvoříte soubor v terminálu, nebo jiným procesem, objeví se okamžitě
  • okno s informacemi zobrazuje velikost složek bez prodlev

Zřejmý dotaz - jak je to s pamatováním si nastavení okna? Upřímná odpověď - nevím. Řekl bych, že je to lepší, ale má představa, že si okno nastavím na ikony a pokud v daném okně otevřu jakoukoliv složku, otevře se jako v nastavení "ikony", není prostě pravda. Řekl bych, že v době MacOS X 10.4 by takto elementární věc mohla být vyřešena...

Další ikonka, která zaujme, zejména proto, že je každý na tuto dlouze přetřásanou funkci natěšený, je Dashboard. Na mém PowerBooku není sice spuštění naprosto okamžité, ale rychlost je akceptovatelná. Widgety, nebo-li pluginy pro Dashboard, najdete na www.apple.com/dashboard, případně na http://www.dashboarddev.com/
Snad jen malé upozornění - pokud si nastavíte v tom prvním asistentovi, který se pustí po startu, že jste v Prague, Czech Republic, Widget Počasí (Weather) bude automaticky ukazovat počasí v Prague. Bohužel, v té, co je v Nizozemí a ne u nás. Klikněte na malé "i", které se zobrazí, když máte nad Widgetem myš, pak vyberte nápis Prague a stiskněte Tabulátor. Pokud jste připojeni k internetu, měl by se ukázat seznam tří měst s názvem Prague.

Nastavení systému, tam zřejmě povede další krok. První dojmy? Přibylo vyhledávání, které funguje velmi zajímavě, hledá totiž v obsahu a ne v titulku. Hledáte-li tedy, kde se nastavuje Wi-Fi, stačí to napsat do vyhledávacího pole.
Druhý dojem? Opět ty předvolby pomíchali. :(

V položce International lze nyní nastavit třídění v seznamech, takže i ti, co používají nelokalizovaný systém, budou mít ř mezi r a t. Lze nastavit typ kalendáře - gregoriánský, budhistický, islámský, hebrejský, japonský. V položce metoda vstupu lze nyní kromě klávesové zkratky nastavit i poměrně nejasnou volbu, zda umožnit použít více vstupních metod v různých dokumentech. Znamená to asi následující - pokud si pustíte třeba TextEdit a otevřete dvě okna a v jednom z nich si nastavíte CZ klávesnici a ve druhém US, pak při použití první volby "Use one input source in all documents" se klávesnice sjednotí podle poslední použité, u druhé volby zůstanou nastaveny tak, jak byly.

V další části se podíváme na jednotlivé aplikace, které MacOS X Tiger instaluje, které přibyly, případně, čím se liší ty známé. Redakce připravuje podrobný seriál o této verzi operačního systému, takže se máte na co těšit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: