Power Mac G5 - nejrychlejší počítač na světě? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Power Mac G5 - nejrychlejší počítač na světě?

24. června 2003, 00.00 | Apple uvedl zcela nové modely svých Power Maců - se zbrusu novými, 64bitovými procesory taktovanými až na 2 GHz, rychlou sběrnici, podporou pro Serial ATA, zajímavým hliníkovým krytem počítače a řadou dalších vychytávek. Podařilo se Apple opět převzít vládu nad světem počítačů?

Apple včera konečně splnil přání mnoha svých uživatelů a příznivců a uvedl nové modely svých počítačů, které by ho měly opět vrátit do kategorie výkonných a vysoce konkurence schopných strojů. V Power Macích G5 je nové v podstatě vše - počínaje procesory s rychlostí až 2 GHz, přes veškeré další "vnitřnosti" a konče elegantním, hliníkovým obalem.

Na WWDC a především na keynote Steva Jobse se čekalo už řadu měsíců - předpokládalo se, že to bude to správné (a také pomalu poslední možné) místo pro uvedení radikálních hardwarových novinek. Podrobnosti se i přes obvyklé utajení pomalu rýsovaly, ovšem nejvýraznější potvrzení toho, že se nové stroje objeví, přinesl sám Apple, když minulý čtvrtek omylem uveřejnil specifikace těchto nových počítačů na svém webu.

Jak poznamenal Steve Jobs na keynote, reakce se rozdělily do tří skupiny - to je příliš dobré, než aby to byla pravda, je to pravda a nebo to je marketingový tah Apple. Jobs konstatoval, že zveřejnění specifikací byl omyl, ale jinak to byla pravda...

Apple uvádí zcela nové počítače Power Mac G5 vybavené 64bitovým procesorem od IBM, označeným jako PowerPC G5, o kterých hovoří jako o nejrychlejších osobních počítačích na světě a také o prvních osobních počítačích s 64bitovým procesem (AMD zatím desktop verze svých procesorů nedodává). Nové počítače se mají začít dodávat v průběhu srpna. Jak všichni předpokládáme, PowerPC G5 je PowerPC 970, postavené na základech POWER4 a speciálně vyladěné pro potřeby Apple (přidaný AltiVec/Velocity Engine). Apple s IBM pracoval na tomto procesoru již několik let, a tak se IBM stává "dvorním" dodavatelem vysoce výkonných procesorů G5. Ty se budou vyrábět v nové továrně IBM ve státě New York technologií 130 nanometrů, bez dotyků lidské ruky - továrna stála tři miliardy dolarů.

PowerPC G5

PowerPC G5 dosahuje maximální rychlosti 2 GHz (původně se hovořilo o 1,8 GHz) a jeho sběrnice (FSB - Front Side Bus) běží na polovině rychlosti procesoru (je to DDR sběrnice, takže faktický takt je čtvrtinový). Přesto se podle Apple v případě FSB jedná s rychlostí 1 GHz o nejrychlejší sběrnici na světě. PowerPC G5 zvládá zcela bez problémů klasické 32bitové aplikace (včetně operačního systému) bez jakékoliv výkonnostní penalizace, všech výhod procesoru však využijí až aplikace zkompilované pro 64bitů. Ovšem i stávající neupravené aplikace mohou využít vysokou rychlost procesoru a také značnou datovou propustnost (můžeme být jen zvědavi, jaké bude praktické porovnání rychlostí u běžných aplikací před a po optimalizaci). Porovnání PowerPC G4 a G5 je poměrně tristní pro PowerPC G4 - například PowerPC G5 umožňuje najednou mít ve zpracování 215 instrukcí (G4 pouze 16), datová propustnost sběrnice je v případě G4 1,3 GBps, v případě G5 8 GBps. Jedná se o výrazně vyspělejší čip a především, Apple nachází v IBM solidního partnera, který se bude nadále aktivně podílet na vývoji procesorů - do dvanácti měsíců tu bude G5 na 3 GHz a již nyní jsou k dispozici první vzorky procesoru další generace. PowerPC G5 by tedy měl být výkonný a robustní procesor s dostatečným výkonem ve všech oblastech - exceluje však především v oblasti výpočtů s plovoucí řádkou.

Systém

Razantní změny Apple přichystal také v oblasti technologií, obklopujících procesory. Základem je vlastní řídící čip Apple, který by měl také patřit k nejrychlejším v této oblasti (4). Propojení s procesory obstarává již zmiňovaná vysokorychlostní a vysoce propustná sběrnice (1) - jelikož je v případě dvouprocesorové konfigurace pro každý procesor jedna, je celková datová propustnost 16 GBps (2), zatímco u PowerPC G4 to bylo i pro dva procesory stále jen 1,3 GBps. Čipset dále obstarává komunikaci s paměťmi (5) - maximální kapacita je až 8 GB, za použití 400 MHz, 128bitových DDR paměti. Vysokou rychlost také vyžaduje grafický karta, osazená ve sběrnici AGP 8x (3). Apple také použivá HyperTransport pro připojení ovladače PCI-X sběrnice (6) a vstupně/výstupního subsystému (7) (ovladače disků, rozhraní). PCI-X sběrnice je vysokorychlostní modifikací stávající PCI sběrnice, určená pro připojování náročných zařízení. V oblasti komunikace je výraznou novinkou podpora pro rozhraní Serial ATA (8), vysokorychlostního nástupce klasických ATA (IDE) rozhraní. Maximální rychlost Serial ATA je 1,5 Gbps, což odpovídá 150 MBps. K dispozici jsou dvě oddělené sběrnice pro dvě zařízení.

Počítače

Tak jak je tomu u Apple zvykem, velký důraz byl kladen také na kryt počítače - v tomto případě je celý z hliníku, zachovávající některé tradiční atributy stolních počítačů Apple (ucha pro přenášení), ovšem uvnitř skrývá velmi odlišně řešený prostor. Výrazná část plochy přední a zadní části jsou průchozí, pro lepší chlazení vnitřních součástek (dirkovaný plech - na fotkách to díky moire může vypadat docela ošklivě...). Celý vnitřní prostor je rozdělen do čtyř samostatných zón (zdroj, procesory a paměť, karty, mechaniky), které jsou zvlášť chlazené celkem devíti nízkootáčkovými ventilátory, řízeními počítačem podle aktuální situace. I přes vysoký počet ventilátorů jsou nové Power Macy G5 prý až o polovinu tišší než stávající PowerMacy G4 (35 dB za normální pokojové teploty a provozu). Přední čelo obsahuje kromě optické mechaniky také několik portů, zbytek je tradičně na zadní straně.

Apple jak je zvykem nabízí celkem tři konfigurace - nejnižší je, také podle zvyklostí, poněkud ošizená, k podrobnostem se vrátíme. Počítače jsou osazené procesory PowerPC G5 na 1,6, 1,8 a 2x 2 GHz. Nejnižší variantu lze osadit 4 GB RAM/333 MHz (4 sloty), dvě vyšší po 8GB/400 MHz (8 slotů), přičemž DIMMy se instalují vždy v párech. U 1,6 GHz konfigurace jsou k dispozici tři PCI sloty (33 MHz, 64bit), zatímco u dalších dvou konfigurací to jsou již PCI-X sloty (1x 133 MHz, 2x 100 MHz). S počítači se dodává také 256 MB RAM u 1,6 GHz a po 512 MB RAM u dvou dalších. Všechny modely jsou osazené mechanikou SuperDrive 4x, umožňující zápis na DVD-R/RW média, vyšší modely se dodávají se 160 GB Serial-ATA diskem, nižší s kapacitou 80 GB. Počítač je možné osadit pouze jednou optickou mechanikou a dvěma Serial-ATA disky.

Standardně se s počítači dodává grafická karta nVidia GeForceFX 5200 Ultra, v 2 GHz konfiguraci je ATI Radeon 9600 Pro, na přání je možné osadit také ATI Radeon 9800 Pro. Karty jsou s 64 MB VRAM a mají dva digitální výstupy - jeden na ADC a druhý na DVI. Další výstupy jsou FireWire (dva porty 400, jeden 800) a tři porty USB 2.0, přičemž jeden FireWire 400 a jeden USB 2.0 port jsou na čelní straně. V oblasti síťové komunikace má PowerMac G5 samozřejmě zabudovaný Gigabit Ethernet a modem v.52 a podporu pro AirPort Extreme (802.11g) s externí anténou (součást dodávky) a modul Bluetooth 1.1 (také s externí anténou). Nové stroje rovněž výrazně lepší podporu pro audiokomunikaci - kromě analogových vstupů (line-in) a výstupů (line-out a sluchátka na předním panelu) tu je také dvojice optických rozhraní S/PDIF - Toslink pro vstup a výstup zvuku. To by mělo umožňovat například připojení soustav pro prostorový zvuk.

Samozřejmě známe ceny nových počítačů v USA a v Evropské unii, díky tomu jsme si dovolili trochu zaspekulovat a na základě současného stavu cen odhadout, jak by mohly vypadat ceny v korunách - jen pro zajímavost, nejvyšší konfigurace by stála stejně, jako stávající top model Power Mac G4 1,42 GHz.
Power Mac G5 1,6 GHz - 1999 USD - 1899 Euro - 64 000 Kč
Power Mac G5 1,8 GHz - 2399 USD - 2199 Euro - 74 000 Kč
Power Mac G5 2x 2,0 GHz - 2999 USD - 2799 Euro - 95 000 Kč
Ovšem opět opakujeme, je to pouze odhad, nastřelený podle stávající situace na trhu (ceny bez DPH).

Mimochodem, zdá se, že dosavadní Power Macy G4 byly prostě stažené z trhu - informace o nich nejsou na žádném Apple Store. K dispozici zůstávají jen modely, určené pro běh Mac OS 9 - ovšem do kdy je bude Apple nabízet je otázkou. V tom případě je ale záhadou, co bude nabízet do doby, než začne dodávat G5ky - nebo předpokládá, že o G4 by neměl zájem už vůbec nikdo?

Software

Dokud nebude k dispozici Mac OS X 10.3 Panther, budou se počítače dodávat s Mac OS X 10.2.7, upraveným pro lepší využití možností počítače. Na nových počítačích poběží všechny stávající aplikace pro Mac OS X a také aplikace pro Classic rozhraní, které je samozřejmě i nadále podporované. Díky podpoře symetrického multiprocesingu mohou aplikace plně využít možností obou procesorů, a také plně využití možností velké RAM paměti - pro jeden proces je možné alokovat až 4 GB RAM. Některé části systému jsou vyladěné pro plné využití 64bitových možností PowerPC G5 a také optimalizovaných Velocity Engine jednotek.

Jak již bylo řečeno, i stávající 32 bitové aplikace budou mít užitek z vyšší rychlosti procesoru a vysoké propustnosti architektury, ovšem aplikace optimalizované pro G5 budou výkon procesoru využívat lépe. Uvidíme v praxi, jak se budou výsledky optimalizovaných a neoptimalizovaných aplikací lišit a jaký bude rozdíl proti stávajícím Power Macům G4. Například Adobe slíbilo na srpen (zhruba v době kdy se objeví v prodeji Power Macy G5) aktualizaci Photoshopu pro využití výkonu PowerPC G5.

Výkon

V oblasti výkonu zatím můžeme vycházet pouze z informací, které zveřejnil Apple - ten publikoval testy dvojí - standardní "syntetické" benchmarky SPEC a také výsledky testů reálných aplikací.

V testech byly proti top konfiguraci Power Mac G5 použity dvouprocesorový Dell Precision 650, osazený 2x Intel Xeon 3,06 GHz a Dell Dimension 8300 s 3 GHz Pentiem 4. V oblasti SPEC testů při zatížení jednoho procesoru Power Mac G5 v testech v pevné čárce (integer) zaostal cca 10% za Pentiem 4 (a cca o 4% za výkonem procesoru Xeon), ovšem v plovoucí řádové čárce (FPU) "pobil" oba procesory, Pentium 4 o 21% a Xeon o 30%.

V případě testu, zaměřeného na dvouprocesorové nasazení (ten byl reálně proveden pouze na Power Macu a Dellu s Xeony, Pentium 4 nepodporuje duální použití) byl PowerMac G5 o tři procenta rychlejší než Dell s Xeony a o 40% rychlejší než jednoprocesorový Dell s Pentiem 4 (vítězství nad Xeony, které byly v případě jednoho procesoru rychlejší, potvrzuje kvalitní implementaci SMP), v oblasti FPU byl Power Mac G5 o 42% rychlejší než duální Xeony a o 95% rychlejší než jednoprocesorové Pentium 4. Testy byly provedené firmou VeriTest, na všech procesorech byl použit kompilátor GCC 3.3, na Power Macu běžel Mac OS X 10.2.7, na Intelech Red Hat Linux 9.0.

Dále Apple předváděl výkon v reálných aplikacích. Testy v Photoshopu, sestávající z 45 filtrů, ukázaly, že Power Mac G5 na 2 GHz je 2,2x rychlejší než Dell s Pentiem 4 a skoro dvakrát rychlejší než počítač s procesory Xeon. Podle testu má být i nejpomalejší Power Mac na 1,6 GHz 1,5x rychlejší, než Pentium 4 na 3,06 GHz.

Obecně řečeno, ve většině testů vycházely nové Power Macy G5 zhruba 2x rychlejší, než nejrychlejší PC a také než Power Mac G4. Nakolik jsou tyto testy objektivní, budeme moci posoudit až v praxi, ovšem pokud se reálné výsledky budou blížit těmto prezentovaným, bude to potvrzení, že Apple opět má nejrychlejší počítač na světě.

Shrnutí

Představené nové počítače a uvedené výsledky jsou impresivní - novým Power Macům nemůže nikdo vyčítat, že by nebyly nadupané moderními technologiemi - počínaje 64bitovými procesory, přes rychlé paměti, použití sběrnic PCI-X, AGP 8X a Hyper Transport až po Serial ATA. Doufejme tedy, že naděje, které uživatelé do těchto radikálně nových počítačů vkládají, budou oprávněné a že se již brzy Apple podaří si zlepšit jméno - spolu se stále dokonalejším operačním systémem Mac OS X by se mohlo jednat o velmi pěknou kombinaci vysokého výkonu a pokročilých funkcí. Nelze než dodat, že se těšíme, až bude možné si první Power Macy G5 osahat na vlastní ruce...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: