Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace
2. září 2004, 00.00 | V předchozích dílech jsme se teoreticky seznámili s prostředím X Window System na Mac OS X, ale je zajisté vhodné, abychom pro něj měli vůbec nějaké použití. V případě počítačů to není o ničem jiném o aplikacích či programech. Pro X11 existuje velmi široká škála aplikací, v mnoha případech zcela zadarmo.
V předchozích dílech jsme se teoreticky seznámili s prostředím X Window System na Mac OS X, ale je zajisté vhodné, abychom pro něj měli vůbec nějaké použití. V případě počítačů to není o ničem jiném o aplikacích či programech. Pro X11 existuje velmi široká škála aplikací, v mnoha případech zcela zadarmo. V některém z dalších dílů se budeme podrobně zabývat možnostmi získání aplikací. V dnešním díle se budeme věnovat několika nejpoužívanějším a uživatelsky zajímavým, jmenovitě:
- OpenOffice
- GIMP
- GNUCash
- DOSBox
OpenOffice
S pojmem OpenOffice se zřejmě každý uživatel Mac OS X již setkal. Jedná se o plnohodnotný kancelářský balík aplikací, který je bezplatným konkurentem kancelářského softwaru od Microsoftu. Na verzi pro Mac OS X se začalo pracovat poměrně nedávno, zhruba před dvěma roky, ale již teď jej lze používat jako alternativu MS Office. V současné době nejde o standardní Mac OS X aplikací - vzhled a všeobecné ovládání aplikace spíše piípomíná verzi pro Windows OS. OpenOffice na Mac OS X není zcela hotový, existuje seznam dosud nefunkčních služeb, ale většinou jde o funkce, které jsou nad rámec běžného uživatele, a které nijak nepřekáží obvyklé práci.
OpenOffice je možné získat na www.openoffice.org či lépe tady. Zde se můžete dočíst o historii a projektu jako takovém, ale především je tu volně dostupný standardní instalátor pro Mac OS X. Instalace je poměrně jednoduchá, je však náročná na volný prostor disku - pro instalaci budete potřebovat minimálně 1 GB volného diskového prostoru, ačkoliv ve výsledku bude mít OpenOffice něco přes 300 MB. Výsledek by měl vypadat asi takto:
Vzhledem k faktu, že se jedná o poměrně rozsáhlé téma samotné, bude vhodné se s OpenOffice seznámit trochu podrobněji v některém z dalších článků.
GIMP
Nyní něco pro grafiky... možná ne profesionální, ale pro většinu uživatelů Mac OS X určitě něco praktického. Uvádím vlastní zkušenost.GIMP je zkratka "GNU Image Manipulation Program". Pakliže jej lze k něčemu přirovnat, tak to určitě bude Adobe Photoshop (s čímž občas někdo nesouhlasí). V každém případě je to volně šířitelný program pro retuš digitální fotografie, kompozici a tvorbu obrázků.
Program GIMP je možné získat na www.gimp.org , kde naleznete i sekci určenou pro Mac OS X. Po krátkém prostudování doporučuji navštívit tyto stránky , kde naleznete standardní instalátor pro verzi GIMP 2.0.3. Výhodou tohoto instalátoru je je integrace aplikace jako Mac OS X nativní (tedy skoro...). Po instalaci najdete ve složce aplikací program s názvem GIMP, který lze spouštět obvyklým způsobem. To je velká výhoda pro všechny, kdo používá iPhoto - GIMP lze použít jako externí editor obrázků (viz preference iPhoto). V mém případě to byl "objev roku", protože mi funkce iPhoto někdy nestačí a Photoshop je pro mne příliš nelogický, navíc se mi nechce za něj platit.
GIMP je velmi oblíbený a existuje pro něj spoustu zdrojů informací, výborných knih pro profesionální použití a silná podpora od vývojářů. Má velmi široké použití, které se neomezuje pouze na desktopové nasazení - lze jej použit i jako online image processor. Vřele doporučuji.
GNUCash
Každý uživatel Maců v Čechách určitě dříve či později zaznamenal velmi zásadní nedostatek ekonomických systémů pro tuto platformu. V minulosti se nějaké objevili, o jejich použití a efektivnosti se nebudu v článku vyjadřovat. V současnosti něco existuje, ale jejich recenze je námětem pro další článek na mujmac.cz. Co tu je nyní, zadarmo a vyzkoušené je účetní systém s názvem GNUCash.
Jedná se o vcelku kompletní systém podvojného účetnictví, který je velmi přizpůsobitelný, lze jej tedy upravit pro české účetní standarty. Mimochodem existuje i v české lokalizaci (kterou ale sám nepoužívám...). Webové stránky projektu jsou k vidění zde. Způsob instalace tohoto programu je trochu složitější, zatím neexistuje typicky "macovský" instalátor. Nicméně instalace tohoto programu bude vzorovým příkladem v dalším článku tohoto seriálu, který se bude zabývat získáváním, správou a instalací X11 aplikací pomocí programu Fink. Pro ty nedočkavé existují velmi příjemné stránky v angličtině, které pojednávají o GNUCash na Mac OS X včetně instalace. Na těchto stránkách také najdete pomocnou aplikaci, která spustí GNUCash bez toho, abychom použili příkazovou řádku.
DOSBox
Na závěr něco pro zábavu. Ačkoliv na tu se DOSBox neomezuje. Emulátor operačního systému DOS je především pro hraní starších DOSovských her, které mají nejednoho skalního příznivce. Na druhou stranu by pod ním mělo být možné nainstalovat starší verzi Windows OS a provozovat další DOS programy. DOSBox je zadarmo a je to aplikace neuvěřitelně malá - instalace má cca 600 kB. Web projektu naleznete na dosbox.sourceforge.net, kde jsou dostupné veškeré informace. Pro pohodlnou instalaci a jako výborné grafické rozhraní k DOSBoxu doporučuji aplikaci Radnor, kterou získáte na této webové stránce. Sám moc hrám neholduji, ale pro příklad a kuriozitu uvádím obrázek DOSBoxu v akci - jedná se o jednoho z mnoha klonů proslulého Norton Commanderu, navíc v němčině. :-)
To je zatím vše. Příště se podíváme na avizovaný Fink, což není o ničem jiném než o více a více volně distribuvovaných aplikacích.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Prostředí X11 a Mac OS X
- Prostředí X11 a Mac OS X II - trochu v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
- Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II