První pohled na Panthera: Předvolby systému - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První pohled na Panthera: Předvolby systému

14. července 2003, 00.00 | Dneska se podíváme, jaké změny obsahuje Panther (resp. jeho stávající vývojová verze) v oblasti správy a nastavení. V některých případech jde o drobné a kosmetické změny, v jiných o poměrné zásadní předělaní nebo zcela nové funkce. Je však jasné, že se máme na co tešit!

Dnes se podíváme na to, jaké novinky pravděpodobně budou čekat v Mac OS X 10.3 Panther v oblasti systémových předvoleb. Takřka všech panelů se nějak dotkly změny a vylepšení, a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na zcela nové funkce. Rozdělení panelů je podobné jako v Jaguaru, samozřejmě někde došlo ke změnám rozřazení. Aplikace se nyní chová jinak než dosud, po zavření okna s předvolbami se ukončí.

Všechny informace v tomto článku se týkají předběžné vývojářské verze Mac OS X. Znamená to tedy, že finální verze Mac OS X 10.3 Panther, která bude uvedená na trh před koncem roku, může a nemusí tyto funkce obsahovat v podobě, v jaké jsou zachyceny v tomto článku. Berte proto tento článek pouze jako informativní a rozhodně ne jako závazný zdroj informací.

Některé panely jsou zcela beze změn - to je například Appearance (vzhled) a Dock. Bohužel, informace o tom, že se můžeme těšit na přepínání vzhledu systému se tedy ukázaly být liché, k dispozici zůstává jen již známé přepínání mezi modrou a šedivou verzí Aquy. Dok zůstává zatím beze změn, ovšem novinkou je přepínání mezi aplikacemi pomocí klávesové zkratky cmd-tab - už se neodehrává v rámci doku, uprostřed obrazovky se objeví seznam všech aplikací (ikonky) a uživatel si klepáním na tabulátor vybere kterou chce (víte, že když držíte shift, jde to i druhým směrem?).

Sloučení se dočkaly panely Screen Saver a Desktop (tedy plocha a ochrana obrazovky) - kromě snazšího výběru pozadí plochy (včetně přímého přístupu k paletce barev) zde však nejsou vidět žádné funkční změny. Snad jen, že aktivace screen saveru najetím kurzoru do rohu se nyní nastavuje v panelu Exposé (tedy, který roh bude mít tuto funkci).

O Exposé jsme se již zmínili dříve, proto se mu už podrobněji nyní věnovat nebudeme. Panel International podle všeho také neobsahuje moc změn, důležité je, že některé funkce již v Pantheru fungují lépe než pod Jaguarem (například AppleScript je funkční, i když je čeština na prvním místě). Bohužel se však zdá, že nebude možné zcela vypnout americkou klávesnici, i když se systém tak chvíli tvářil. Bylo to však tím, že nezobrazoval v nabídce japonské (či jaké) klávesnice, které ještě zůstaly aktivní. Pokud jsou tyto vypnuté, US klávesnice vypnout nejde. Zdá se tak, že se přepínání klávesnice nezbavíme - všimněte si, že i nejnovější prohlížeč přímo od Apple, Safari, vždy přepne na US skript, pokud je aktivní pole pro zadávání hesla (tečky).

Novou položkou je Security - zdá se však, že zatím ještě není zcela hotová, zde však bude možné nastavit některé bezpečnostní funkce systému, jako je možnost odhlášení po určité době bez aktivity, požadování hesla po probuzení ze spánku a podobně. Zatím však podle všeho chybí funkce FileVault, kterou chce Apple chránit obsah domovské složky každého uživatele pomocí šifrování. Také poněkud nelogické ovládání automatického přihlášení ze dvou míst asi bude ošetřeno lépe (v panelu Security lze automatické přihlašování zakázat, zatímco v položce Accounts ho lze povolit a nastavit - a samozřejmě také zakázat).

V oblasti Bluetooth nejsou v předvolbách viditelné žádné změny (ty se možná projeví u jednotlivých aplikací), určitě však potěší novinky v panelu Displays, resp. to co nyní Panther umí. Mnoho uživatelů si stěžovalo, že Mac OS X neumožňuje nastavit obnovovací frekvenci vyšší než 85 Hz (neumí to nastavit bez dodatečného software) - nyní jsou podporované frekvence až do 120 Hz. Menu pro přepínání mezi frekvencemi zobrazuje jen několik posledních voleb (lze nastavit kolik), takže orientace je snazší.

Pokud vám chyběla možnost nastavení zapnutí počítače, v Pantheru bude zpět - je možné nastavit usnutí a nebo vypnutí a také probuzení, resp. zapnutí počítače. Také je možné nastavit, aby tlačítko Power neuspávalo počítač (ideální například pro malé děti, které na něco stále šahají, nebo pro majitele Kostky .).

Výrazné novinky se ukrývají v panelu Keyboard & Mouse, neboli klávesnice a myš. Nezdá se, že by systém podporoval více než dvě tlačítka a kolečko, ovšem více tlačítek je možné použít například pro Exposé. Panel nyní dovoluje každému uživateli si vytvářet vlastní klávesové zkratky v rámci libovolné aplikace, ať už Cocoa nebo Carbon. Uživatel vybere aplikaci, které chce zkratku přiřadit, napíše doslovně položku menu, které se má tato změna týkat a přiřadí zkratku. Zkratka přepíše tu původní (změna zpět je samozřejmě možná), takže například takto lze v některých aplikacích vyřešit konflikt zkratek se systémem. Bohužel nelze takto zatím spouštět aplikace, a zkratka samozřejmě funguje jen pokud je uživatel právě v rámci této aplikace, chová se tedy jako obvyklá klávesová zkratka. Zatím není jasné, jak si systém poradí s menu, které svůj obsah mění kontextově - to se ukáže až v praxi. Kromě toho je v jinojazyčných verzích rozhraní tohoto panelu k vidění také podpora pro Bluetooth - Jaguar již nyní podporuje Bluetooth myši a klávesnice (by Microsoft), ovšem toto by napovídalo, že se opravdu chystají nová rozhraní z dílny Apple - proč jinak to utajení?

Novou položkou je Print & Fax. Zde je možné nastavit jaká tiskárna se bude používat jako výchozí, jaký formát papíru bude standardní a také sdílení tiskáren s ostatními počítači. Důležitější je položka Fax, která umožňuje nastavit chování faxu při příchozím volání a co se s obdrženým faxem následně udělá (uložit, poslat mailem, vytisknout). Jelikož je možné zapnout počítač ze spánku při zvonění modemu, je možné přijímat faxy i pokud je počítač uspaný. Faxování probíhá z normálního tiskového panelu volbou tlačítka Fax, zde se pak provede výběr osoby a další nastavení.

Panel Sound nevykazuje žádné změny, stejně tak panel QuickTime. Ovšem například panel .Mac je poněkud jiný - už nyní nedovoluje nastavit výchozí prohlížeč a mailový program, jak to uměly předchozí verze systému, nyní se vše nastavuje přímo v daném programu - což pro výrobce třetích stran představuje práci navíc a možná je to i méně "přítulné" pro uživatele.

Výrazné změny jsou viditelné v panelu Network (síť). Například základní pohled představuje všechna dostupná síťová rozhraní, s popisem zda je nakonfigurované, připojené, jakou má adresu a podobně. Krásně přehledné. Změny jsou však výrazně hlubší. Pokud pomineme podporu pro nový protokol IPv6 (následník stávající verze protokolu IP, tedy toho, "nad čím běží internet"), je možné také používat na síťové spojení FireWire. Kromě toho je k dispozici průvodce (po vzoru toho, který se objeví v rámci instalace Mac OS X), který uživatele provede nastavením.

Zajímavé je však propojení panelu Network a aplikace Internet Connect - je zde zatím určité "rozštěpení osobnosti", je možné, že Apple buď ještě neví jak přesně to bude celé fungovat, nebo to ještě není dodělané, nebo některé věci půjdou dvojím způsobem (ale jiné nikoliv). Aplikace Internet Connect slouží k připojení k internetu tam, kde je potřeba zásah uživatele - tedy vytáčená připojení (mobil, modem) či připojení do VPN (včetně IPSec). Přehled všech možností je nyní dostupnější, ovšem trochu mate možnost konfigurace jak v rámci Internet Connect (kde je nyní nově rozhraní pro snadné nastavení konfigurací). Ovšem změny, které se udělají v rámci konfigurace v Internet Connect , už se nijak nepřenesou zpět do panelu předvoleb. Možná by bylo ideální, aby Apple zcela oddělit konfiguraci "hardware" a vlastního nastavení pro podobné typy připojení - uvidíme, jak bude vypadat finální verze.

Změn se samozřejmě dočkal i panel Sharing - novinkou je podpora pro Apple Remote Desktop, ovšem jak to bude v praxi fungovat (zda bude existovat možnost připojení více uživatelů naráz, jak bude dostupný klientský program a podobně) zatím netušíme ani náznakem. Každopádně to, že nebude nutné instalovat na každý počítač zvlášť tuto část, je přínosem. Firewall, resp. jeho velmi jednoduché nastavení nejeví známky změn, vylepšené je sdílení internetu, dovoluje zvolit ze kterého rozhraní se sdílí (jedno) na která (možnost více voleb).

Apple již takřka tradičně změnil práci s uživatelskými účty, opět do položky Accounts. Zde je vždy oddělený osobní účet a ostatní účty, u osobního lze například nastavit "login items", tedy položky které se zapnout při startu a podobně. Možnost nastavení asi bude podobná jako v Jaguaru (tedy i včetně ořezané verze Finderu a podobně), zatím však tato část ještě není zcela hotová. Zde se také zapíná možnost přepínání účtů.

V rámci nastavení panelu Classic je nejzajímavější asi možnost zapnout menu, které bude zobrazovat stav Classicu (vypnut/spuštěn) a umožní ho ručně přímo spustit.

Poslední (opravu minoritní) změnou, o které se zmíníme, je možnost přepnutí hodin nejen do analogové podoby v menu, ale také do podoby plovoucího okna - aplikace Clock už pod Pantherem není.

Na předvolbách je perfektně vidět, že Panther ještě potřebuje nějakou chvíli vývoje a následně ladění - objevují se poměrně optimistické informace o uvedení v září, ovšem (ačkoliv systém je stabilní a rychlý) to mohlo opět vést k zbytečnému zanesení chyb, které pak budou uživatele trápit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: