Speciální služby Quartz Composeru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Speciální služby Quartz Composeru

27. července 2005, 00.00 | Dnes se seznámíme se dvěma praktickými ukázkami využití grafických animací, jež v aplikaci Quartz Composer můžeme sestavovat: ukážeme si, jak vytvářet videoklipy ve formátu QuickTime, a také jak připravovat "screensavery".

V předcházejících článcích, věnovaných systému Quartz Composer, jsme se naučili základy práce s "patchi" a s makry. V několika příštích dílech si ukážeme nejzajímavější ze standardních patchů; nejprve se ale seznámíme se dvěma praktickými ukázkami využití grafických animací, jež v aplikaci Quartz Composer můžeme sestavovat: ukážeme si, jak vytvářet videoklipy ve formátu QuickTime, a také jak připravovat "screensavery".

(Existuje ještě třetí směr využití komposic z Quartz Composeru: můžeme je využívat přímo jako grafické prvky aplikací psaných s využitím objektového vývojového prostředí Cocoa, přičemž lze vstupní a výstupní porty komposic velmi pohodlně navazovat na objekty v programu prostřednictvím tzv. bindings. To si ale podrobněji ukážeme až na konci našeho seriálu, v dílech, věnovaných programátorům.)

Tvorba videoklipů

Jakoukoli komposici, vytvořenou v rámci Quartz Composeru – pokud nevyužívá vnější vstupy, samozřejmě – můžeme přímo převést na videoklip. Stačí použít příkaz "Export as QuickTime Movie" z nabídky "File"; aplikace nejprve zobrazí standardní "Save Panel", a po výběru jména pro cílový soubor nám umožní specifikovat velikost a délku klipu:

Při ukládání do videoklipu se komposice nerenderuje; namísto toho se využívá schopnosti operačního systému Mac OS X 10.4 komposice renderovat (prostřednictvím podpory OpenGL) přímo; výsledný videoklip tedy obsahuje přímo komposici jako takovou, a ta se renderuje až při přehrávání. Tento přístup má řadu výhod, krom jediné – takto uložené videoklipy samozřejmě lze přehrát opět pouze v Mac OS X 10.4 a novějším. Chceme-li renderovanou versi klipu, již lze přehrát kdekoli, můžeme výsledek otevřít v QuickTime Player a použít službu "Export" (jež umožní uložit klip v libovolném formátu, podporovaném QuickTime). Potřebujeme ovšem licenci QuickTime Pro (nebo nějaký ekvivalent).

Mimochodem, díky filtrům QuickTime dokáže v Tigeru libovolná aplikace, jež podporuje QuickTime, pracovat přímo s komposicemi z Quartz Composeru – pokud bychom tedy kupříkladu chtěli použít takovou komposici pro oživení sestřihu v iMovie nebo jako pozadí menu v iDVD, není třeba ji ani exportovat do QuickTime; můžeme použít přímo soubor s komposicí. V takovém případě ovšem nemáme obvykle k dispozici panel z minulého obrázku, jehož prostřednictvím bychom mohli určit atributy výsledného klipu; pokud to náhodou cílová aplikace nepodporuje přímo, použijí se standardní defaulty. Ty můžeme snadno změnit v defaults databázi (prostřednictvím příkazu defaults) – jedná se o hodnoty tří defaultů: QuartzComposerDefaultMovieDuration, QuartzComposerDefaultMovieWidth a QuartzComposerDefaultMovieHeight.

Screensavery

Podobně snadno, jako můžeme vytvářet z komposic sestavených v aplikaci Quartz Composer videoklipy, je můžeme využít také jako screensavery. Vlastně... ještě snáze – není totiž zapotřebí dělat doslova vůbec nic, komposice Quartz Composeru jsou automaticky rozeznány jako screensavery a Mac OS X 10.4 je dokáže přímo používat.

Stačí tedy, abychom komposici uložili do některé ze standardních složek pro screensavery – nejspíše to bude "~/Library/Screen Savers", případně, máme-li na počítači administrátorská práva, a chceme-li komposici jako screensaver zpřístupnit všem uživatelům, "/Library/Screen Savers" – a od té chvíle bude nový screensaver k dispozici prostřednictvím patřičného panelu v rámci "System Preferences".

Pokud navíc určíme vstupní porty celé komposice, systém rozezná i to, a umožní nám je (prostřednictvím standardního panelu "Options...") nastavit:

Mimochodem, tlačítko "Options..." nabízí jednu šikovnou "fintu" – stiskneme-li je a držíme-li zároveň přepínač ⌥, vybraná komposice se automaticky zobrazí v aplikaci Quartz Composer.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: