Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Upgrade iPhone z 1.1.2 na 1.1.3 a emulátory pro iPhone / iPod Touch
13. května 2008, 09.00 | Čtvrtý díl seriálu o software pro iPhone / iPod Touch, ve kterém si stručně povíme o úskalích přechodu na firmware 1.1.3 a představíme si několik zajímavých emulátorů jiných platforem (NES, SNES, MEGADRIVE, GBA).
Co si v tomto dílu povíme?
Dnes se spolu podíváme na následující témata:
- jak provést s co nejmenším úsilím úspěšný upgrade iPhone na firmware 1.1.3
- jak si tento firmware bezplatně lokalizovat
- jak je možno lokalizovat i některé aplikace
- některé emulátory jiných platforem
Upgrade iPhone na firmware 1.1.3
Předně je třeba položit si otázku, proč vlastně měnit firmware? I já jsem obecně zastáncem názoru, že není příliš moudré zasahovat významným způsobem do něčeho, co spolehlivě funguje, zvláště pak je-li to služba či zařízení, které denně potřebuji ke svému životu a zásah do něj je pro mne tedy nezanedbatelným rizikem. Na druhou stranu, pokud tento zásah přinese jasně definované výhody a vezmeme-li v úvahu, že samotný proces zásahu nese jen přiměřenou míru rizika (plus existuje jasná možnost, jak případné problémy zcela napravit či odstranit), pak lze naopak souhlasit s tím, že se zase o tak špatný nápad nejedná a má smysl se jím zabývat, pokud na to máme dostatek informací, prostředků a času - tolik můj názor co do obecného zhodnocení podobných situací.
Buďme tedy konkrétní: iPhone firmware 1.1.3 přináší ve srovnání s 1.1.2 především následující výhody:
- podstatně lepší power management (výdrž na baterii je výrazně lepší, mohu potvrdit)
- možnost customizace pozic ikon na obrazovce
- možnost používání více obrazovek s ikonami
- možnost zasílat SMS více příjemcům najednou
- vylepšené mapy (Google maps) s možností hybridního zobrazení, umisťování vlastních bodů atd.
Ostatně na tomto odkazu naleznete přímo video s předvedením zásadních nových funkcí.
Je však mou povinností upozornit rovněž na možné nevýhody. Hlavní nevýhodou je, že tato verze firmware byla shledána vcelku chybovou a také proto následoval poměrně záhy firmware 1.1.4, který byl primárně zaměřen na opravu chyb. Já jsem však zatím nutnost přejít až na 1.1.4 nepocítil, proto zde návod na tuto proceduru neuvádím. Pro potenciální zájemce není ale jistě problém si jej najít na obvyklých stránkách, zabývajících se problematikou iPhone hacků.
Pokud se tedy pro upgrade nakonec rozhodnete, určitě jednejte v klidu a s rozmyslem - nejlépe v souladu s alespoň následujícími jednoduchými pravidly:
- vyčleňte si na to dostatek času, ideálně se tím zabývejte např. přes víkend, kdy je ještě spousta času, jak řešit případný problém
- nehazardujte a vše důležité si nejprve důkladně odzálohujte
- ujistěte se, že máte k dispozici vše potřebné pro případ nejhorší možné varianty průběhu a nutnosti celkové reinstalace přístroje
- projděte si předem celý postup nanečisto a ujasněte si, že přesně víte, co a jak budete dělat
- nabijte iPhone nebo ho připojte k napájení
- zkontrolujte, zda máte nastavenu volbu Autolock na hodnotu Never
- zkontrolujte, zda máte poslední možnou verzi Installeru (prostě, že vám není nabízen jeho update)
- zkontrolujte, zda máte poslední verzi Community Sources
- bude se stahovat téměr 200MB velký soubor přes WiFi, proto provádějte celý proces někde, kde máte k dispozici dostatečně rychlou linku
Popíši zde pouze přechod z verze 1.1.2, pokud snad máte ještě starší firmware, proveďte nejprve upgrade na 1.1.2 a prověřte důkladně všechny pro vás důležité funkce, zda je vše v pořádku a připraveno na přechod na 1.1.3. Abychom mohli úspěšně elaborovat, budeme samozřejmě potřebovat jailbreaknuté zařízení, viz ostatně první díl tohoto seriálu, plus nainstalovány základní nezbytné věci, viz druhý díl seriálu.
Celý proces je poměrně jednoduchý: pouze si najděte v Installeru položku Official 1.1.3 Upgrader (momentálně je ve verzi 1.1.3-3) a spusťte jej. Ten vás vyzve k vypnutí Installeru (tlačítkem Home) a spuštění nové aplikace Upgrade ze Springboardu (klepnutím na ikonu). Učiňte tak. Až se vás zeptá na to, zda chcete použít Hacktivation (a ne iTunes k registraci), odpovězte Yes. Jako jediné vážnější úskalí se mi pak jeví pouze nutnost volby, zda chcete provést jen upgrade se zachováním veškerých dat a nebo přístroj úplně vyčistit (tedy provést Restore): doporučena je samozřejmě možnost Yes - tedy Restore (je to přece jen „čistší" řešení, které je potenciálně bezproblémové), ale já osobně jsem zariskoval a použil možnost zachování dat, byl jsem prostě zvědavý, jestli to zvládne projít i tak (zvolil jsem tedy No). Měl jsem štěstí, risk se mi vyplatil a upgrade proběhnul bez problému (až na to, že po jeho skončení jsem o tom nebyl informován a proto jsem raději ještě asi půl hodiny čekal, než jsem se odvážil přístroj restartnout „natvrdo") a vše funguje, jak má. Nikde ale není psáno, že to tak bude i ve vašem případě a proto berte toto varování vážně: rozhodně se v mém případě jednalo o možnost s podstatně větší mírou rizika nezdaru, navíc si ani takto příliš nepomůžete: aplikace stejně musíte instalovat znovu, zachovají se pouze data a nastavení.
Po úspěšném upgrade na 1.1.3 si určitě co nejdříve nainstalujte z Installeru také položku SUID Lib Fix ve verzi 1.0 (jde o důležitou opravu chyby), dále pak BSD Subsystem ve verzi 2.1 a Installer ve verzi 3.1 (pokud už obojí nemáte), plus samozřejmě ještě jednou zkontrolujte, že máte opravdu poslední možné Community sources, případně pak nainstalujte ještě i položku ForwardMSGFix 1.1.3 ve verzi 0.1 (aby vás neobtěžovala hláška o forwardingu hovoru při každém volání) a Youtube Activator 1.1.4 ve verzi 1.0-1 (pokud vám přestal fungovat přístup na YouTube, kupodivu funguje i na 1.1.3). Pokud dané položky v Installeru nevidíte, je třeba pouze přidat patřičné zdroje (sources). Domnívám se, že kromě standardních zdrojů by mělo jít o následující zdroj: http://www.sendowski.de/iphone
Protože jsme v oficiálně nepodporované zemi, je třeba dále nainstalovat také iWorld (naleznete jej v sekci Tweaks (1.1.2), ale funguje i na 1.1.3). Vyberete samozřejmě naši zemi.
Jedna malá nepříjemnost se u 1.1.3 ještě váže k BossTool, resp. není možno jej použít k přenosu aplikací na druhý, větší partition (jako to šlo u 1.1.2). Tuto proceduru jsem byl nucen absolvovat ručně, postup je např. zde.
Co se mění přechodem na 1.1.3
Nejdůležitější změnou, která pro nás přechodem z 1.1.2 na 1.1.3 nastala, je přítomnost (a nutnost často užívat) nového účtu „mobile" namísto obvyklého „root" (heslo „alpine" zůstává ale použitelné i pro účet „mobile"). Takže pokud např. přistupujete do iPhone / iPodu Touch přes AFPd, pak se vše již nahrává pod tohoto nového uživatele! Tuto změnu provedl Apple kvůli bezpečnosti, ale to jen tak na okraj. Toto je velmi důležitá informace, nepodceňte ji! Jde o to (viz další popis emulátorů), že pokud chcete např. ve složce Media (podsložka Mobile's Home Dir, tedy /var/mobile/Media/) vytvořit novou složku ROMs (a příslušné podsložky pro jednotlivé emulátory, resp. pro jejich software), je třeba to učinit jako přihlášený uživatel „mobile" a nikoliv „root" - jistě vám dojde, proč (souvisí to s přístupovými právy do adresářů při používání aplikací uživatelem „mobile").
CZ lokalizace pro firmware 1.1.3
Musím říci, že nejsem obecně velkým příznivcem lokalizací (ani na Macu mne nikdy nenadchla natolik, abych si ji instaloval, používám raději anglické prostředí), ale tak dlouho do mne „vrtali" kolegové PC-čkáři ve stylu „K čemu iPhone, když to ani neumí česky?", až mi to nedalo a v podstatě „z hecu" jsem to začal řešit. A jak jsem zjistil, jde v souč. době o opravdu jednoduchou proceduru. Stačí pouze následující:
- přidat si jako další zdroj pro Installer (source) http://repo.iphone.cz
- nainstalovat z něj položku cz lokalizace 1.1.3-4 ve verzi 1.0.0
- nainstalovat z něj položku oprava formátu tlf čísel ve verzi 1.0.2
- nainstalovat si lokalizaci pro ten software, který již máte v anglické verzi a chcete jej mít i v české (v mém případě šlo např. o položky čeština pro converter, čeština pro mobilechat, čeština pro mobilescrobbler, čeština pro wedict), samozřejmě ne pro každý software je lokalizace k dispozici
- je zde k dispozici i jeden velmi zajímavý klon aplikace Teevee 0.70 s podporou českých a slovenských TV stanic, jmenuje se TV Guide CZ/SK. Doporučuji.
Emulátory jiných platforem pro iPhone / iPod Touch
Dnes si stručně představíme následující čtyři emulátory:
- gpsPhone 1.5.0 (Nintendo Gameboy Advance, GBA)
- NES 2.0.5-1 (Nintendo Entertainment System, NES)
- snes4iphone 1.0.0 (Super Nintendo Entertainment System, SNES)
- genesis4iphone 1.0.1 (Sega MegaDrive, resp. v U.S.A. Sega Genesis)
gpsPhone 1.5.0
Emulátor gpsPhone pochází z dílny programátora, známého pod přezdívkou zodttd, jehož stránky si můžete prohlédnout zde. Programátor je to více než plodný (a podle všeho rovněž velmi schopný), pochází od něj totiž většina současných emulátorů pro iPhone / iPod Touch. Aplikace gpsPhone je emulátorem rozšířeného handheldu Gameboy Advance a v současné verzi 1.5.0 nabízí použitelnou rychlost, podporu zvuku, zobrazení jak na výšku, tak i na šířku přístroje včetně možnosti scalingu původního GBA rozlišení. V nastavení emulátoru je možnost ovlivnit frameskip, přítomnost zvuku, nastavit skin, umožnit mazání jednotlivých ROM (her) přímo z prostředí emulátoru a další příjemné možnosti. Rovněž kompatibilita her je výborná. Osobně vidím jako největší slabinu této verze emulátoru jen a pouze rychlost, přece jen ještě nějaká optimalizace by neuškodila, zcela plynulá zkrátka emulace (se zapnutým zvukem) ještě není. Ale podle všeho se na tom pracuje, zaregistrovaní betatesteři již obdrželi novější verzi, která je opět podle všeho o poznání rychlejší, takže se jistě brzy dočkáme i my ostatní. Jediné vážnější úskalí tohoto emulátoru je skutečnost, že je třeba mu dodat dump reálné GBA ROM (gba_bios.bin), který autor z legálních důvodů samozřejmě k emulátoru nepřidává. Totéž pochopitelně nemohu učinit ani já, ale Google je váš přítel, jako obvykle. Po stažení se soubor pouze překopíruje přímo „do" aplikace gpsPhone (volbou Show Package Contents otevřete obsah balíku aplikace, ale to jistě znáte...). Snad jen ještě uvedu, že hry se nahrávají do adresáře Media/ROMs/GBA/ (vytvoříte jednoduše jako uživatel „mobile" s pomocí APFd, platí i u dalších emulátorů!). Raději přikládám screenshot, kde je jasně vidět, kde jsou hry nahrány (po kliknutí na malý obrázek dostanete plné rozlišení).
NES 2.0.5-1
Emulátor NES je dílem Jonathana A. Zdiarského, jeho stránky můžete najít zde. Jedná se o emulátor současným hráčům již nepříliš známé postarší herní konzole Nintendo Entertainment System. Ale právě díky tomu, že se nejedná o žádný výkřik techniky (po stránce hardware), podává tento emulátor velmi solidní výsledky, resp. hry pod ním mi připadaly bez většího omezení hratelné jako na původním hardware. Emulátor nabízí v současné verzi 2.0.5-1 kromě výborné rychlosti také plnou podporu zvuku, automatické (!) zobrazení jak na výšku, tak i na šířku přístroje včetně možnosti scalingu původního rozlišení hry do velikosti volného místa obrazovky, ukládání snapshotů rozehraných her a pozdější návrat k nim atd. V nastavení emulátoru je možnost ovlivnit větší množství nastavení, viz první dva screenshoty o něco níže. Netvrdím, že ani tomuto emulátoru by ještě neprospěla menší optimalizace, ale dá se říci, že je v současné verzi již opravdu více než uspokojivý. Pro svůj provoz navíc (kromě obligátních ROM s hrami, které se pro změnu nahrávají do adresáře Media/ROMs/NES/) již nic dalšího nepotřebuje.
snes4iphone 1.0.0
Emulátor snes4iphone je opět dílem zodttd-a, fórum i k němu naleznete na již výše zmíněných stránkách. Jedná se o emulátor současným hráčům již také nepříliš známé starší herní konzole Super Nintendo Entertainment System. Ta již byla hardwarově poněkud silnější, než starší NES (dala by se srovnat např. s počítačem Commodore Amiga 500) a proto je její emulace méně triviální. Současná verze emulátoru 1.0.0 vzhledem k nutnosti další optimalizace rychlosti neumí proto zatím zvuk. V menu je sice možnost jej zapnout, ale tato volba je zatím stejně neaktivní. Pro svůj provoz naštěstí také již nic dalšího nepotřebuje, ROM s hrami se pro změnu nahrávají do adresáře Media/ROMs/SNES/. Pevně věřím, že zodttd i tento emulátor časem přivede k naprosté hratelnosti, výkon iPhone / iPodu Touch k tomu dostačuje, chce to jen optimalizovat. Emulátor se ostatně objevil teprve nedávno, takže zodttd má ještě dost času.
genesis4iphone 1.0.1
Také poslední z dnes představovaných emulátorů, genesis4iphone, je dílem zodttd-a, fórum i k němu naleznete tedy opět na již výše zmíněných stránkách. I zde se jedná o emulátor dnešním hráčům již také spíše neznámé herní konzole SEGA MegaDrive (v U.S.A. známé jako SEGA Gegesis, odtud název emulátoru). Tato konzole byla ve své době přímým konkurentem SNES, i ona je hardwarově srovnatelná např. s již zmíněnou Amigou. Proto je i výkon tohoto emulátoru v rané verzi zatím nepříliš přesvědčivý, žádné zázraky raději neočekávejte, ale alespoň zvuk opravdu i funguje, pokud si jej zapnete. Na druhou stranu, pokud si chcete vcelku plynule zahrát, raději ho nezapínejte... Ani tento emulátor nepotřebuje pro svůj provoz nic dalšího, ROM s hrami se tentokrát nahrávají do adresáře Media/ROMs/GENESIS/. I zde jsem přesvědčen, že zodttd tento emulátor časem dopiluje do dokonalosti, i pro něj je výkon iPhone / iPodu Touch dostatečný, opět to bude jen otázka rozumné optimalizace.
A co příště?
Příště budeme s emulátory pokračovat, představíme si proto minimálně vynikající ScummVM (emulátor prostředí Scumm firmy Lucas Arts pro adventury), rané stadium psx4all (emulátor SONY Playstation) a pokud se na Installeru znovu objeví, pak snad i gameboy4iphone (Nintendo Gameboy a Gameboy Color emulátor). Do té doby přeji příjemnou mobilní zábavu s těmi dnes popsanými!
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Začínáme s iPhone / iPod Touch software
- Instalujeme aplikace pro iPhone / iPod Touch
- Používáme iPhone a iPod Touch
- Upgrade iPhone z 1.1.2 na 1.1.3 a emulátory pro iPhone / iPod Touch
- Plánuje Apple převzetí EA Games ?
- Nová verze Google+ pro iOS přináší Hangouts a podporu Google Drive
- Sky Gamblers: Storm Raiders je na iOS k dispozici zdarma
- Portmonka: když chcete ulevit své peněžence a zároveň ušetřit