1 Infinite Loop: Kde vznikají Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

1 Infinite Loop: Kde vznikají Macy

7. ledna 2003, 00.00 | Pokud se návštěvník USA pídí po Macích, jeho kroky povedou asi především do některého z početných Apple Stores. Málokdo však navštíví přímo sídlo společnosti Apple v kalifornském Cupertinu. My jsme se na "neoficiální návštěvu" do Cupertina vydali, a tak vám přinášíme obrázky a naše dojmy

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:




Pokud se návštěvník USA pídí po Macích, jeho kroky povedou asi především do některého z početných Apple Stores (loni jsme vám přinesli reportáže ze dvou - z Apple Store v Palo Alto v Kalifornii a z New Yorku, kde je Apple Store v SOHO), případně do CompUSA či k některému z prodejců. Málokdo však navštíví přímo sídlo společnosti Apple v kalifornském Cupertinu. My jsme se na "neoficiální návštěvu" do Cupertina vydali, a tak vám přinášíme obrázky a naše dojmy.

Sídlo Apple má již poměrně známou adresu 1 Infinite Loop, Cupertino, CA (California). Cupertino je součástí Silicon Valey, tedy "Křemíkového údolí", ve kterém jsou soustředěné nejvýznamnější společnosti ze světa výpočetní techniky. Cupertino je na jih od San Francisca, sídlo společnosti leží hned vedle dálnice 280.

Adresa "Infinite Loop" pochází z názvu sídla Apple. Základní campus tvoří 6 propojených budov, obklopujících centrální park (kromě toho Apple sídlí v řadě dalších budov rozesetých okolo). Návštěvník vchází poměrně impozantní hlavní branou v budově 1, před budovami jsou "pixelová" čísla každé budovy, podobnou grafiku "ala ikonky" najdeme i uvnitř budov. Populární zahradu z ikonek na vnitřním trávníku však bohužel nechal Steve odstranit, prý se mu nelíbily.

Atrium v budově 1, ve kterém se nachází i vrátnice (samozřejmě vybavená iMacy), má velmi vysoký strop a tak prostorem prochází otevřené chodby všech pater. Vnitřní "firemní" část atria je používána jako jakási kavárna - lidé si tu mohou posedět nad kávou a popovídat si. Prostředí je velmi uvolněné a dá se říci neformální - rozhodně nepůsobí jako ústředí velké společnosti.

Veřejně přístupnou součástí této budovy je Corporate Shop, kde si návštěvník může koupit jak řadu software a doplňků pro Macy, tak nejrůznější oděvní součásti a doplňky a další předměty s logem Apple - tedy něco, nad čím srdce každého fanouška zaplesá.

V jednotlivých budovách campusu sídlí některé části společnosti - měly by zde být soustředěny všechny části, týkající se vývoje a výzkumu a také vedení firmy. Příjemný prostor uvnitř komplexu se dá využít pro odpočinek, včetně hřišť pro míčové hry (například na beach-voleyball). Součástí komplexu je také "závodní jídelna" (tedy spíš restaurace), podle slov našeho průvodce s poměrně dobrou nabídkou a kuchyní. Zde budou moci zaměstnanci Apple sledovat keynote Steva Jobse v přímém přenosu - ani oni sami totiž z valné části netuší, jaké novinky se objeví (a i kdyby tušili, tak nemohou říct ani to, že tuší :).

V jednotlivých budovách se najdou místa spjatá jak s historií, tak s odpočinkem. Například série všech typů počítačů NeXT, která začíná verzí 0.2 s nápisem Sun. Zda byla z těchto počítačů použitá pouze "krabice", nebo zda se systém na Sunech vyvíjel a tedy i testoval, netušíme. Z rachotu, ozývajícího se za zavřenými dveřmi se vyklubala partie stolního fotbalu několika pracovníků. K vidění byl i kulečník, klasické počítačové hry (automaty) a stavebnice Lego. Kreativní mozky prostě občas potřebují vypnout.

Pokud máte představu o typických amerických korporacích s "přihrádkami" pro jednotlivé pracovníky, Apple se z tohoto rozhodně vymyká - každý má svou kancelář, které jsou často zařízené velmi individuálně. Zdá se, že minimální počet počítačů jsou dva, maximum asi dané jen kapacitou kanceláře.

Zajímavá (a také potešující) pro nás byla informace, že Apple je stále vnitřně poměrně svobodnou firmou, která dává prostor schopným lidem s nápady. Pochopitelně, vždy je potřeba nějaké centrální řízení, v případě Apple má ve všem poslední slovo Steve Jobs - on osobně schvaluje vše, s čím přijde do styku uživatel - tedy především rozhraní u programů a design u hardware.

Krátká návštěva sídla Apple nás samozřejmě potěšila a doufáme, že produkty, které odsud pocházejí, nám budou přinášet potěšení z práce i nadále.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: