Máme v kanceláři Mac: Není se moc čeho bát - Rubriky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Rubriky

Máme v kanceláři Mac: Není se moc čeho bát

14. srpna 2013, 10.40 | Mac byl vždycky jiný, než PC. V některých věcech je lepší, v některých horší, v některých ale úplně stejný. V první řadě se ale jedná o zcela jiný ekosystém s jinými pravidly hry, možnostmi nastavení, mírou zranitelnosti a schopností dálkové správy. Především proto se Mac ve firmách nikdy moc neprosadil, obzvlášť pak ne v těch se silnou kulturou Windows a dostatečně zarytým IT oddělením. Jaká je ale situace dnes? Je možné Mac bez větších obav a komplikací integrovat do firemní struktury a úspěšně jej používat? Pro zodpovězení této otázky jsme připravili krátký seriál, kde se klady a zápory Macu na pracovišti pokusíme objektivně zhodnotit.

 

Důvodů pro odmítání počítačů Mac ve firmách a státních úřadech je mnoho. Od prozaických v podobě obav z nekompatibility přes ty byrokratičtější jako nemožnost nacpat Mac do škatulky „úřednického kancelářského počítače“ až po ty úsměvné typu korporátně neunifikovaného designu ve stylu Dell, HP a IBM / Lenovo, který by mohl vést k závisti mezi zaměstnanci. Svůj podíl „viny“ má bezesporu i obchodní politika Apple, která počítače Mac do korporátů a úřadů přeci jen necpe tak agresivně, jako výše uvedení výrobci.

 

 

Kompatibilita

 

Kanceláře jsou dnes spíš doménou klasických Windows PC, než Maců.

Subjektivně naprosto rozumím obavám týkající se nekompatibility s firemním hardwarem a softwarem. Časy, kdy byl Mac něčím dramaticky jiným, jsou ale pryč. Tabulku nebo textový dokument, který vytvoříte na Macu, si bez problémů přečtete i na Windows. Stejně jako není nijak náročné nastavit Exchange, připojit SharePoint či zabezpečit přístup k síťovému disku. V mnoha případech toto nastavení dokonce považuji za jednodušší než na Windows, což je přinejmenším zvláštní.

 

V oblasti hardwarové kompatibility je situace komplikovanější. Prakticky všechny moderní tiskárny, skenery a další multifunkční zařízení spolupracují se službou Bonjour a jejich přidání a optimální nastavení je automatické, bezproblémové a rychlé. A nepotřebujete žádná CD s ovladači a stostránkovými uživatelskými manuály. V případě starších periferií ale není těžké narazit na problém, který buď obejdete komplikovaným ručním nastavováním, doinstalováním pochybných aplikací třetích stran (sem řadím i oficiální aplikace výrobců tiskáren, u kterých není jasné, proč bych si je měl instalovat) nebo se jej vůbec odstranit nepodaří.

                                                                                                 

Samotnou nepříjemnou kapitolou je potom připojení externích zařízení přes rozhraní, kterým daný Mac nedisponuje. A jak známo, obzvlášť přenosné počítače MacBook větší variabilitu rozhraní zrovna nenabízí. Pro na Windows PC rutinní činnosti, jako je zapojení síťového kabelu LAN nebo připojení projektoru přes VGA, DVI či HDMI tak většinou potřebujete danou redukci, které jsou nejen drahé, ale především se velmi jednoduše zapomínají a ztrácí.

 

 

Rozhraní pro připojení externích zařízení MacBooky tradičně mnoho nenabízí.

 

 

Osobně mi pak chybí i možnost dokoupení originální dokovací stanice, tak jak ji ke svým byznys notebookům nabízí snad všichni významnější výrobci. Přeci jen přijít do kanceláře, zasadit notebook do dokovací stanice a mít hotovo je příjemnější, než přijít do kanceláře, vylovit redukci na kabel k monitoru, připojit, vylovit redukci na LAN, připojit a tento proces opakovat vždy, když s MacBookem někam odcházíte.

 

Neškodný, pro neznalce ale existující problém vychází ze samotné funkčnosti správy souborů na Mac. V rámci něj Mac při zápisu na externí disk vytváří drobnou složku nazvanou .DS_Store a při zabalení do archivu pak složku __MACOSX. Obě obsahují informace pro OS X týkající se struktury obsahu dané složky. Zatímco na Mac jsou obě složky systémové a tedy neviditelné, na Windows se běžně zobrazují. Jejích úprava či smazání sice žádnou škodu nezpůsobí, neznalým uživatelům ale bude jejich samotná přítomnost připadat přinejmenším zvláštní.

 

 

Spolupráce s firemními aplikacemi

 

... je prostě ošemetná. CRM systémů, účetních aplikací, projektových nástrojů a dalších programů je takové množství, že nelze bez obav určit, do jaké míry s nimi Mac kompatibilní je a nebo není. Obecně se ale dá usuzovat, že je-li vámi používaný systém od drobnějšího vývojáře, je pravděpodobnější, že nastavení spolupráce s Mac bude někde na škále od velmi náročného po absolutně nemožné. Naopak je-li od velkého dodavatele jsou šance na kompatibilitu větší.

 

S postupným rozšiřováním cloudových služeb přestane být kompatibilita s firemními aplikacemi problém.Kritici namítnou, že jakýkoliv problém v kompatibilitě se dá eliminovat instalací Windows pomocí Boot Camp nebo jejich virtualizací pomocí některého z dostupných nástrojů. A nutno poznamenat, že například režim koherence ve virtualizačním prostředí Parallels Desktop, umožňující spouštění Windows aplikací přímo v prostředí OS X, skutečně je velmi povedený. Na druhou stranu, je-li potřeba kvůli práci rozsáhle virtualizovat Windows, možná se vyplatí dát od Macu raději ruce pryč a koupit si počítač s Windows.

 

S nástupem cloudových služeb se ale otázka kompatibility s Mac platformou stává irelevantní. Jen velmi málo z nich vyžaduje přístup prostřednictvím internetového prohlížeče, který by nebyl dostupný i pro OS X a často je k dispozici i vlastní aplikace pro Mac. Problém kompatibility Mac s firemními aplikacemi tak sice existuje a není malý, do budoucna ale jeho význam bude klesat.

 

 

Prostě funguje

 

Na podporu počítačů Mac je nutné zmínit jejich relativně bezúdržbový provoz. Svůj MacBook Pro mám dva roky, během kterých jsem ho reinstaloval jednou a to ještě ze zvědavosti a ve finále bez jakéhokoliv efektu. A Mac i dnes funguje stejně, jako v momentě vybalení z krabice, jen kapacita baterie klesla na dnešních 93 %. Může tohle říct kdokoliv s Windows PC?

 

 

 

 

 

Používáte Mac ve své firmě? Vidíte subjektivně nějaké podstatné výhody a nevýhody? Dívají se na vás kolegové mezi prsty? Podělte se s námi o své zážitky a zkušenosti v diskuzi.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: