Harman Kardon SoundSticks - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Harman Kardon SoundSticks

SoundStick

16. ledna 2001, 00.00 | Čas od času se můžete setkat s pojmem „must have“ – což znamená, že ten či onen produkt zkrátka musíte mít. SoundSticks pro mnoho fandů do této kategorie jednoznačně patří!

Sice bývá někdy marketingově zneužit a působí pak trochu jako fráze, tentokrát se mu pro změnu neubráním já. SoundSticks je must have - minimálně splňuje tu podmínku, že se mi komplet po skončení zápůjčky vůbec, ale vůbec nechce vracet.

SoundSticks je sestava subwooferu a dvou satelitních reprosoustav, určená pro USB Macy. Nutno dodat, že sestava, která se poněkud vymyká běžné představě o přídavných reproduktorech k počítači - ať již cenově, designem nebo i výkonem a kvalitou reprodukce. Subwoofer je k počítači připojen přes USB, satelity se připojují k subwooferu prostřednictvím cinch konektorů.

Výrobcem SoundSticks je renomovaná americká (kalifornská) společnost Harman Kardon (http://www.harmankardon.com). Harman Kardon není v oboru žádným nováčkem, může se pochlubit například prvním kazetovým deckem se systémem Dolby B. SoundSticks je (přesněji řečeno) produktem divize Harman Multimedia (http://www.harman-multimedia.com), z jejich stránek pocházejí i dále uvedené technické údaje a některé obrázky. Společnost se neomezuje jen na iSub, dodává i dvě sestavy pro PC. I když jsou konzervativněji tvarovány, disponují obdobnými parametry a k dispozici je i subwoofer a tak jsou následující řádky nakonec určeny pro uživatele Mac i PC.

Zájemce o lepší reprodukci zvuku si může pořídit buď celou sestavu SoundSticks, nebo jen samotný subwoofer i Sub. My jsme měli po dobu zápůjčky k dispozici celou sestavu, kterou jsme vyzkoušeli jak s redakčním iMacem, tak i se stolní G3/300.
První dojem se, jak jinak, týká designu. Satelitní reproduktory jsou zaoblené průhledné válce, které stojí na relativně těžkému kroužku (rozměrově podobný kroužku na posilování prstů). Způsob usazení je jednoduchý a geniální - na kroužku je navlečen otočný prstenec, na němž je tubusy s reproduktory možné naklonit; reproduktory konečně nehrají do loktů a ramen, ale do uší.
Neobyčejně je proveden i iSub - vzdáleně připomíná právě vyklopenou bábovku. Ovšem bábovku průhlednou, v níž je krásně vidět pružně uchycený basový reproduktor, která po zapnutí navíc v zadní polovině decentně fialově svítí. Nevím, jestli lze vůbec poslechnout doporučení a strčit iSub pod stůl - to mi přijde jako velká škoda.

Všechny kvality ale doceníme až po spuštění SoundSticks. Očekával jsem výrazně lepší externí počítačové reproduktory, slyšel jsem ale něco ještě o třídu lepšího. Satelity hrají skvěle, ovšem subwoofer je prostě super. Každá poslechová zkouška je samozřejmě nutně subjektivní, SoundSticks za sebou ale suverénně nechávají cokoliv, co běžně vídáte v obchodech - je to, jako když výstup z počítače přivedete do opravdu slušné hi-fi sestavy. Jen si ji teď už k počítači nemusíte stěhovat, vejde se pohodlně na stůl (a část pod).

SoundSticks použijete se všemi modely iMac, iBook i G4, PowerBook je v dokumentaci oficiálně uváděn od verzí s 333MHz procesorem. Stejně tak je omezení uvedeno u G3 (pro procesory 350MHz a výše), nám ale SoundSticks bez problému chodí i na G3/300.
Subwoofer iSub je podle firemních materiálů samostatně použitelný jen se všemi novými iMacy, tedy 350MHz iMac, iMac DV a iMac DV Special Edition se slot-loading CD-ROM nebo DVD-ROM. Omezení vychází z toho, že vestavěné reproduktory v těchto modelech jsou rovněž značky Harman Kardon.
Se stolními USB Macy je použití samotného subwooferu jen omezené. Po jeho zapnutí (pouhého připojení si samozřejmě počítač nevšímá) se odpojí vestavěný reproduktor, a jak jsme vyzkoušeli, odpojen je i jack konektor pro externí reproduktory. Teoreticky by asi bylo možné připojit k iSubu externí reproduktory přes jeho cinch konektory pro satelity.
Nakonec, pokud jde o operační system, v dokumentaci se požadavky liší, nejméně je uváděn Mac OS 9, někde ale Mac OS 9.0.4 a vyšší (podle mých zkušeností tu jde zejména o verze USB SW).

Frekvenční rozsah sestavy je 44Hz - 20kHz. Stojánkové satelitní reprosoustavy na kruhové podstavě lze ve svislé ose naklánět. Každá se čtyřmi 1" širokopásmovými reproduktory má rozměr necelých 51 mm v průměru a 254 mm na výšku. Subwoofer pokrývá rozsah frekvencí od 44Hz - 180Hz, jako reproduktor je použit 6" woofer. Při rozměru 232 mm v průměru a výšce 258 mm váží 1.82 kg (bez adaptéru).

Proč si vlastně pořizujeme externí reproduktory? Pořadí se může lišit, ale většina z nás asi kvůli vyššímu výkonu, vyšší kvalitě reprodukce a k tomu se někteří výrazněji ohlížíme i na design. SoundSticks tohle všechno nabízí.
Za prvé, ze stránek společnosti je zřejmý důraz na výzkum a know-how. Obrázky ukazují (zdůrazňujeme, že podle firemních údajů) přenosové charakteristiky SoundSticks samostatně a v porovnání s "běžným" produktem; další obrázek naznačuje typický rozsah frekvencí, které je třeba obsáhnout pro věrnou reprodukci některých zvuků - o frekvence pod žlutou čárou jsme u jednodušších výrobků ochuzeni.





Údaje o tom, jak soustava svými parametry předstihuje levnější externí reproduktory, jsme sice exaktně neměřili, ale dojem z poslechu byl jednoznačně vynikající, zejména reprodukce nízkých tónů subwooferem je skvělá. Asi každé externí reproduktory jsou lepší, než reproduktor zabudovaný, alespoň díky možnosti lepšího rozmístění. Ale tady slyšíte plný, silný a bohatý zvuk, často plný detailů, které levnější produkty nedokáží přenést.
To je i měřítko, podle kterého je třeba SoundSticks hodnotit a případně zvažovat koupi - pokud nebude dostatečným impulsem již stylovost SoundSticks. Pro Mac i PC si můžete vybírat z velkého množství externích reproduktorů různé kvality a ceny. Při požadavku na vyšší než standardní kvalitu už ale musíte vybírat pečlivě a sáhnout hlouběji do peněženky. SoundSticks jsou v tomto směru jednou z nejlepších voleb.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: