Hudba na Macu – komprese a formáty II - Bezztrátové formáty - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Hudba na Macu – komprese a formáty II - Bezztrátové formáty

26. července 2004, 00.00 | S růstem diskových kapacit a přenosových rychlostí jsou stále více rozšířené i bezztrátové zvukové formáty. Pokud s nimi chceme pohodlně pracovat na Macu, bohužel zjistíme, že výběr je mnohem užší než u předchozí skupiny. Žádný s formátů totiž zatím nemá kodek pro Quick Time (s výjimkou Apple Lossless).

S růstem diskových kapacit a přenosových rychlostí jsou stále více rozšířené i bezztrátové zvukové formáty. Pokud s nimi chceme pohodlně pracovat na Macu, bohužel zjistíme, že výběr je mnohem užší než u předchozí skupiny. Žádný s formátů totiž zatím nemá kodek pro Quick Time (s výjimkou Apple Lossless).


Apple Lossless

Apple LosslessToto je bohužel jediný formát, který má lepší podporu a který přehrajeme v QuickTime aplikacích. Na druhou stranu, jde o uzavřený produkt Applu, který je podporován jen QuickTimem a iPodem a nezdá se, že by se na tom Apple snažil něco změnit. Vzhledem k tomu, že v době kdy s tímto formátem Apple přišel, byly k dispozici lepší otevřené formáty, připomíná to dost praktiky Microsoftu.

Apple tvrdí, že kodek dosahuje 50% kompresního poměru. Ve skutečnosti u většiny běžné hudby (pop, rock) dosahuje v drtivé většině případů poměru 60 až 70 %. Pod 50 % se může dostat u jednodušších a zvukově méně rozmanitých skladeb. Bezztrátových kompresních algoritmů je poměrně velké množství a dosahují v podstatě stejné komprese. Odlišuje je především rychlost a v té je kodek Applu jedním z nejhorších. Rozšířené kodeky FLAC a Shorten jsou při kompresi i dekompresi asi dvakrát rychlejší (při přibližně stejném kompresním poměru). Kodek nebo iTunes navíc obsahuje chybu, kvůli které jsou dekódované soubory o pár bajtů kratší než originály, označení bezztrátový tedy není úplně na místě. Tato maximálně nepříznivá kombinace vlastností nečiní formát vhodný ani pro kopírování CD ani pro přenos mezi různými systémy.

Za povšimnutí stojí, že Apple Lossless soubory mají stejnou příponu jako AAC, tedy .m4a, přestože nejde o žádné MPEG-4 audio, ale proprietární formát Applu. Formát nemá nic společného s nedokončeným standardem MPEG-4 Audio Lossless Coding (přestože na oficiálních stránkách ALS je bůhvíproč ikona iTunes a přestože ALS bude používat tutéž příponu; to jen aby v tom nebyl příliš velký zmatek).


SHN - Shorten

ShortenSoubory Shorten mají příponu .shn. Jde o tradiční formát s velmi rychlým kódováním a dekódováním. Formát podporuje poměrně široká komunita uživatelů a umělců, kteří nabízejí své výtvory zdarma na internetu. Původně byl určen jen pro kompresi audio CD a následnou dekompresi a vypálení, dodatečně byla přidaná i podpora pro přehrávání (při kterém nemusí být soubory čteny sekvenčně). Neobsahuje podporu informací o skladbě. Pro kompresi a dekompresi se dá použít buď jednoúčelový Shorten pro Mac nebo víceúčelová utilita xACT (podporuje i následující dva formáty). Shorten můžete přehrávat v MacAmpu.


FLAC – Free Lossless Audio Codec

FLACFLAC je na Linuxu zřejmě nejrozšířenější bezztrátový formát. Jeho výhodou je naprostá otevřenoststejně jako u Vorbisu. Má o něco lepší kompresní poměr než Shorten. Podporuje i informace o skladbě (obdoba ID3 tagů). Pro práci s FLACem můžet použít buď MacFLAC nebo xACT. FLAC lze přehrávat i v MacAmpu.


Monkey's Audio

MonkeyMonkey's Audio je formát rozšířený pod Windows. Má obdobnou licenci jako Shorten a vytváří o něco lépe komprimované soubory, je ovšem pomalejší. Soubory v tomto formátu mají koncovku .ape. Také umí tagy (informace o skladbě). Na Macu je podporován pomocí již zmiňované aplikace xACT.

xACT

xACT – X Audio Compression Toolkit umí SHN, Monkey's Audio a FLAC.


Alternativní přehrávače

Od té doby, co Apple přišel s iTunes, nám vývoj několika slibných přehrávačů poněkud zamrzl. Ale přesto tu prostor pro alternaternativy existuje: iTunes totiž jednak neúměrně zatěžují procesor, jednak nepodporují pluginy ani QuickTime kodeky (resp. zápis pomocí nich, čtení samozřejmě ano). Několik zajímavých nebo slibných alternativ si tedy představíme.


XMMS

XMMS je obdoba WinAmpu původně vyvíjená pro Linux. Jde o stabilní aplikaci s podporou skinů a pluginů. Verze pro Mac OS X / Apple X11 lze zatím nainstalovat pomocí Finku nebo balíků z MacOSX.Forked.net, i s knihovnami má asi 5 MB. Bez pluginů ovšem nepodporuje přehrávání AIFF (tím pádem audio CD) ani AAC. Odpovídající pluginy se mi bohužel na Macu nepodařilo zkompilovat, QuickTime plugin ještě neexistuje. Přesto jde o slibnou aplikaci, která by si mohla poradit s většinou formátů, a procesor zatěžuje mnohem méně než iTunes. Naštěstí se dá se očekávat, že tyto nedostatky budou brzo odstraněny a na Macu by se tak mohl vedle mplayeru a OpenOffice.org objevit další zajímavý port.


Whamb

Nový přehrávač vyvíjený přímo pro Mac OS X. Má sice mouchy, ale je v aktivním vývoji a jeho základ je velmi slušný. V současné verzi podporuje MP3 a Oggy a streaming, s přehráváním audio CD jsem měl bohužel problémy. Uživatelské rozhraní je zdařilé a nechybí ani podpora pluginů. Jeho aktuální verzi najdete na domovské stránce Whamb.com.


MacAmp X Lite

Tento povedený přehrávač je už bohužel po smrti. Původní vývojáře zjevně přestal zajímat a zatím nikomu nepředali štafetu. Poslední vydanou verzi si můžete stáhnout, včetně pluginů pro FLAC a Shorten(!).


Závěr

Na platformě Mac OS X je díky QuickTime a kompatibilitě s UNIXy dobré prostředí pro podporu nových hudebních formátů. Díky tomu vznikly pěkné softwarové kousky, jako je Ogg Vorbis QuickTime Component, iTunes-LAME nebo xACT. Stále však chybí přehrávač, který by rozhraním konkuroval iTunes a podporoval kódování pomocí QuickTime (mohl by importovat do MP3, AAC i Vorbisu), v budoucnu by tuto mezeru mohl zaplnit Whamb nebo XMMS. Jako prozatímní řešení pro přehrávání FLACu a Shortenu a import Vorbisu se dá použít MacAmp Lite.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: