Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
iTunes: Chcete být dvoumilionářem?
15. května 2003, 00.00 | iTunes a iTunes Music Store stále nemizí ze stránek zpravodajských serverů, ba právě naopak - díky novým zprávám je o ně stále zájem. K dobrým zprávám patří, že iTunes Music Store dosáhl už dva miliony prodaných skladeb, k těm méně příznivým, že přes iTunes lze snadno krást hudbu přes internet. A jak to bude s iTunes pro Windows?
iTunes a iTunes Music Store stále nemizí ze stránek zpravodajských serverů, ba právě naopak - díky novým zprávám je o ně stále zájem. K dobrým zprávám patří, že iTunes Music Store dosáhl už dva miliony prodaných skladeb, k těm méně příznivým, že přes iTunes lze snadno sdílet a krást hudbu přes internet. A jak to bude s iTunes pro Windows?Chcete být dvoumilionářem?
V pondělí, 28. dubna byly nové iTunes a iTunes Music Store ohlášené. O týden později, 5. května, hlásí Apple první prodaný milion skladeb a o dalších 9 dní později tu je další milion. Zdá se, že počtem dvou milionů skladeb zakoupených za prvních 16 dní provozu je potěšený i Apple, každopádně za zmínku stojí, že více než polovina skladeb byla zakoupena jako celá alba, nikoliv jako jednotlivé tracky.
Mimochodem, pokud je pravda, že Apple odevzdává z každé prodané skladby 65 centů, znamená to cca 600 000 dolarů hrubého zisku, samozřejmě záleží na tom, kolik alb obsahuje více než deset skladeb a podobně. Informace o částce, kterou Apple musí odvádět za každou skladbu se objevila po uvedení iTunes Music Store v magazínu Fortune, který měl přístup k informacím ještě před uvedením obchodu.
Apple také iTunes Music Store doplňuje o nové skladby - toto úterý bylo přidáno dalších 4 300 skladeb (čtvrtek - den knihy, úterý - den hudby?), například včetně alb od The Doors, ovšem spektrum hudby je mnohem širší. Stále však zůstává několik otázek - proč Apple nabízí "neúplná alba" a kam mizí hudba.
Řada alb je totiž neúplných, neobsahují všechny skladby - Apple je také nenabízí ke koupi jako celé album (což je obvykle 9.99 USD), ale pouze po skladbách. Příklad mohou být právě The Doors - z pěti alb, zařazených do obchodu, jsou tři řadovky a dvě kompilace - ovšem pouze jedno řadové album a jedna kompilace jsou nabízené jako celé album, zbytek pouze po skladbách.
Druhý problém kterého si uživatelé všímají, je mizení hudby. Krásný příklad je Radiohead - po otevření Music Store zde bylo jedno - nejslavnější - album (a to ještě ne celé) OK Computer, ovšem nyní už obchod nenajde ani to, A podobně tomu je prý u řady dalších umělců. Uvidíme, zda se někdy Apple nějak vyjádří k oběma otázkám.
iTunes pro Windows
Kolem iTunes pro Windows panuje řada otázek - na jednu stranu se prý již dvě společnosti z "velké pětky" zavázaly k podpoře projektu, na druhou stranu mají další společnosti obavy z toho, jak je nastavené DRM (správa digitálních práv). iTunes pro Maca považují vzhledem k velikosti trhu (jen Macy a zatím jen v USA) za určitou laboratoř, ovšem nasazení na masový operační systém se stále bojí. Firmy podle všeho chtějí mít větší kontrolu nad tím, kolikrát lze skladbu vypálit (iTunes nemá omezení, pouze lze jeden playlist bez úprav vypálit jen 10x, čímž se zamezuje průmyslovému kopírování) a také na kolik počítačů lze skladby přenést. Uvidíme jak se nakonec firmy dohodnou, doufejme, že převáží podnikatelský zájem (stačí porovnat výsledky iTunes a ostatních hudebních systémů, pracujících na principu předplatného) a především konečně pochopení, že omezování zákazníků není k ničemu - nebo vy si snad kupujete CD s kaktusem a dalšími pochybnými ochrannými prostředky?
iTunes pirátské
Další téma, kterým se iTunes dostaly do headlines, už není tak veselé - iTunes lze používat (zneužívat) k nelegálnímu kopírování hudby (a to bez úprav, jak vtipně tvrdí jeden český IT server). K využití stačí funkce, zabudovaná v iTunes a program na straně toho, kdo chce hudbu kopírovat - uživatel, poskytující svou knihovnu ke sdílení, o tom, že nekdo jeho muziku krade, ani nemusí vědět.
iTunes 4 nabízí možnost sdílení obsahu knihovny mezí více počítači. Stačí tuto funkci zapnout v předvolbách a potom se technologie Rendezvous postará o to, aby ostatní uživatelé iTunes na lokální sítí viděli vaši knihovnu skladeb ve svém iTunes. Mohou si z ní přehrávat libovolné skladby, ovšem skladby se nekopírují na jejích počítač, přehrávají se přímo "streamingem" po síti. Pokud má uživatel ve své knihovně také skladby zakoupené na iTunes Music Store, buď si je může někdo jiný přehrát, nebo ne - záleží, pokud má od majitele přidělenu jednu ze třech "licencí" pro přehrávaní zakoupené hudby na Macích.
Jelikož Rendezvouse není nic jiného, než protokol, který se stará o distribuci informací o službách na lokální sítí (tedy pouze říká "tady jsou iTunes, které nabízí muziku") ovšem už se nestará o samotný přenos hudby, přenos je zabezpečován přes normální TCP/IP protokol. Proto je možné sdílet hudbu přes internet - například z domova se mohu připojit k počítači s hudbou v práci, samozřejmě za předpokladu, že mám doma rychlé připojení, počítač v práci není za firewallem a znám adresu svého počítače. Protože tento systém byl záhy odhalen, objevilo se několik stránek a programů, které nabízejí možnost "propagace" takto sdíleného obsahu - uživatel iTunes s nasdíleným obsahem prostě o sobě dá vědět a někdo jiný se může se svými iTunes připojit a poslouchat hudbu z jeho počítače (ovšem nikoliv kopírovat). Až potud v pořádku, byť se dá předpokládat, že i na toto RIAA (asociace nahrávacího průmyslu USA) reagovala brbláním.
Problém nastává, když někdo odhalí, jakým způsobem se přenášejí informace o skladbách a jak se přenášejí vlastní skladby. Následně vytvoří vlastní klientský program, který ovšem už hudbu nepřehrává, ale přímo stahuje na svůj server. Potom jen stačí využít přehledů sdílené hudby (jeden takový vytvořil i server Spymac, už ho raději zavřeli, mimochodem si u toho hrozně "honili triko", jak náročné bylo tento systém vytvořit...) a připojovat se na cizí iTunes a poslouchat, pardon, kopírovat cizí hudbu. Snadné, že?
Uživatel, který svou hudbu nabídl ostatním, obvykle ani netuší, že si ji někdo vůbec může kopírovat - programy se objevily tento týden a Apple sám mluví vždy a výhradně jen o streamingu. Je samozřejmě otázka, zda už to, že nabídne hudbu k poslechu, není porušením autorských práv, ovšem stále to není tak hrozné, jako populární P2P systémy, které nejsou určené k ničemu jinému, než kopírování.
Džina z lahve však vypustil Apple. Vytvořil možnost, jak sdílet hudbu přes TCP/IP sítě, ovšem neomezil to pouze na lokální sítě přes Rendezovouse - v menu iTunes 4 je možnost se připojit k cizímu serveru ("Connect to Shared Music"), díky tomu také vznikly ony služby registrující uživatele nabízející hudbu. A jelikož podle všeho Apple zvolil omezení na streaming pouze na straně přehrávače, je možné hudbu nejen přehrávat, ale i kopírovat (iTunes tedy podle všeho přenáší soubory přes TCP, ne přes UDP, jak se na streaming sluší a patří).
Uvidíme, jak dostane džina zpět do lahve (a především co na to oblíbená RIAA), zda bude zakazovat služby pro propagaci jednotlivých počítačů (bez nich nelze iTunes zneužít, protože nezjistíte, kde hudbu vlastně hledat), nebo zda uvede "inovovanou verzi", která omezí sdílení buď jen na lokální síť, nebo nabídne opravdový streaming přes UDP. Každopádně by toto extempore mohlo popudit také nahrávací společnosti, byť to díky aplikaci DRM neznamená žádnou možnost zneužití hudby zakoupené přes iTunes Music Store. Další tah tedy asi bude na Apple - nelze vyloučit, že to nebude žádný oficiální krok, že se prostě podaří uklidnit RIAA a firmy a dojde pouze k likvidaci systémů pro sdílení informací (a případně také programů, které slouží ke kopírování).