Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
iTunes: rozpačitý útok na Evropu
17. června 2004, 00.00 | V úterý Apple konečně uvolnil dlouho očekávanou evropskou verzi svého digitálního obchodu s hudbou. Ovšem z iTunes Music Store se zatím mohou v Evropě radovat jen ve Velké Británii, Německu a Francii, a k tomu často nenaleznou ani své oblíbené lokální kapely.
Nejdříve krátká rekapitulace: Apple uvedl iTunes Music Store v USA loni v dubnu, a díky velmi přijatelným pravidlům a ceně se obchod rázem stal leaderem v prodejích, i když byl dostupný jen na Macu. Již při uvedení Apple slíbil jak verzi pro Windows (iTunes pro Windows byly uvedené na podzim loňského roku), tak evropskou verzi. Za první rok provozu se prodalo více než 70 milionů skladeb, v současné době je výsledek kolem 85 milionů skladeb. Apple tvrdí, že v USA drží 70% obchodu s hudbou v digitální podobě, zbytek mají různé služby, používající především konkurenční formát Microsoftu, WMA. Mimochodem, Jobs minulý týden vyjádřil naději, že se Applu podaří získat 5% celkového trhu s hudbou - tedy nejen online prodeje - v příštích 24 měsících.V úterý, 15. června, Apple uvedl svůj iTMS i pro vybrané evropské státy - konkrétně pro Velkou Británii, Německo a Francii. Tyto tři země představují cca 67% evropského a 23% světového prodeje hudby, spolu s USA to je 60% světového trhu. Pro zbytek Evropy hodlá Apple v říjnu uvést jednu EU-verzi iTMS s anglickým rozhraním.
Samozřejmě, co uživatele asi zajímá velmi, jsou ceny - 79 penny a 99 (euro)centů za skladu, za album se účtuje 7,99 libry, resp. 9,99 Euro. To je v přepočtu více než v USA, v Německu a Francii zaplatí za skladbu 1,20 USD, Angličany přijde skladba dokonce na 1,45 USD - v USA stojí skladba 99 centů. Pro ilustraci, ceny konkurenčních služeb jsou 1,09 libry u Napsteru nebo 80 penny za skladbu prodanou přes systém OD2.
Kromě samotných skladeb Apple nabízí také mluvené slovo pro lokální trhy, seznamy populárních skladeb osobností, videoklipy, perličky jako je hudba od Disneyho a podobně.
Pro využití příslušeného obchodu je nutné mít platební kartu s adresou náležící do příslušné země, pokud si chcete obsah pouze procházet, mezi obchody pro jednotlivé státy se přechází pomocí menu, které je dostupné dole na hlavní stránce iTMS v iTunes (není jasné, zda je nutné mít iTunes 4.6).
Apple tvrdí, že nabízí v nově otevřených obchodech 700 000 skladeb, stejně jako v USA - ovšem podle všeho pouze v součtu, každý jednotlivý obchod nabízí kolem 300-400 000 skladeb. Apple se totiž nedohodl s velkými nezávislými vydavatelstvími ("indies"), které však tvoří výraznou část - čtvrtinu v UK, pětinu v ostatních evropských zemích - na místním trhu s hudbou. To znamená, že řada lokálních populárních interpretů není na iTMS dostupná, neboť firmy se s Applem prostě nedohodly kvůli penězům.
Apple totiž sice říká, že nabízí shodné podmínky všem, v praxi jsou však velká americká vydavatelství zvýhodněná proti malým labelům. K tomu podmínky jedna z indies firem popsala jako "ekonomickou sebevraždu", a tak většina oslovených společností v UK a Francii odmítla smlouvy podepsat, byť tak například učinily s evropskou verzí Napsteru či s OD2 a někdy dokonce i s iTunes US.
Dochází tak k paradoxní situaci - díky tomu, že řada interpretů je v USA zastupovaná velkými firmami ("big five"), případně díky předchozím dohodám s americkými pobočkami, je výrazné množství oblíbených anglických zpěváků a skupin nedostupných na evropských verzích iTMS, zatímco v USA ano (dá se předpokládat, že se to týká i francouzských a německých interpretů, byť ne v takové míře). Týká se to i jmen jako je Peter Gabriel, King Crimson a řada dalších, které asi nebudou většinou u nás známé. Tím se dostává Apple do nepříjemné situace - pokud tato situace setrvá, může se jednat i o poměrně rozhodující faktor v úspěchu či neúspěchu iTMS v Evropě. Protože díky vzájemné nekompatibilitě mezi formáty a přehrávači se může nový zájemce rozhodnout pro přehrávač podporující WMA a bude tedy své oblíbené lokální zpěváky nakupovat jinde, než u Apple.
A konkurence nespí...
Zatímco v USA Apple přišel sice na trh plný různých služeb, ale neschopných svou nabídkou zaujmout zákazníky, v Evropě je situace trošku horší. Napster již funguje v UK, Sony ohlašuje svůj útok na léto a den přes iTunes byla spuštěná také celoevropská verze služby provozované firmou OD2 (kterou mimochodem spoluzaložil Peter Gabriel) a Microsoftu, nabízející ceny již od jednoho centu (za poslech skladby) až po 99 centů za skladbu (download), a služba funguje i pro české uživatele, jelikož není omezená co do použitých platebních karet. OD2 sama o sobě neprodává skladby přímo, ale poskytuje své služby dalším firmám, jako je MSN, Tiscali, MTV či Packard Bell. Prodeje OD2 za loňsky rok byly asi 3 miliony skladeb, letos se prý v UK prodalo zatím 500 000 skladeb - což nenaznačuje žádný razantní nárůst zájmu, ovšem například mediální ohlas, který vyvolalo uvedení iTMS v USA nebude v Evropě díky konkurenci již tak výrazný.
A tak zatímco "nájezd" iTunes v USA připomínal spanilou jízdu, vylodění do Evropy je již poněkud komplikovanější - ta se opevnila nejen již existujícími službami, které mohou v některých směrech nabídnout více než Apple (například možnost poslechu skladeb za jeden cent bez nutnosti měsíčního předplatného je asi pro řadu uživatelů poměrně lákavá nabídka), Apple k tomu poněkud selhal tam, kde obvykle problémy neměl, totiž ve vztazích s nahrávacími společnostmi. Nezbývá, než si několik měsíců počkat, jak se bude trh v Evropě vyvíjet.