Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Jobs odmítá předplatné na digitální hudbu (27.4.07)
27. dubna 2007, 08.00 | Přes spekulace analytiků Steve Jobs stále odmítá model předplatného pro iTunes Store, přinejmenším pro hudbu.
Steve Jobs nadále odmítá zavedení předplatného na iTunes Store. Dohady o něm ožily po středečním oznámení výsledků Applu.
Jobs chvíli poté poskytl rozhovor agentuře Reuters a zopakoval svůj názor, že zákazníci raději hudbu vlastní, než aby si ji pronajímali. Přímo řekl: „Nikdy neříkejte nikdy, ale zákazníci nevypadají, že by se o něj zajímali. Model předplatného se zatím neosvědčil.”
Tohle Jobsovo vyjádření přichází v době, kdy se Apple údajně má připravovat na nová jednání o licenčních podmínkách pro iTunes s největšími nahrávacími společnostmi. A některé z nich zřejmě očekávají, že Jobse dotlačí k tomu, aby k iTunes Store přidal i model s předplatným. (To by podle nich mělo vypadat tak, že dokud platíte příslušné paušální, nejspíše měsíční, poplatky, můžete si stahovat všechny skladby z nabídky, ale jakmile platit přestanete, ztratíte možnost jejich dalšího přehrávání.)
Nahrávací společnosti totiž začaly věřit, že právě předplatné bude onou spásou v době, kdy klesají prodeje CD a šíří se stahování hudby z P2P sítí. Vidí v něm potenciál ke zvýšení tržeb, protože by jim umožnil účtovat si pevně dané měsíční poplatky.
Jobs ovšem stále trvá na současném modelu, kdy si natrvalo stahujete buď jednotlivé skladby, nebo celá alba a soudě podle úspěchu iTunes Store se to zákazníkům zamlouvá. Od spuštění v roce 2003 se takto na iTunes Store prodalo přes 2,5 miliardy skladeb. Jobs k tomu podotýká, že lidé prostě svou hudbu chtějí vlastnit.
V rámci výše zmíněných jednání Apple bude naopak naléhat na nahrávací společnosti, aby rozšířily možnosti prodeje hudby bez DRM ochrany. To se už Applu povedlo dohodnout s EMI Group, její skladby bez DRM začne Apple prodávat od května. A nyní Jobs doufá, že mu tohle pomůže při jednání s dalšími třemi největšími společnostmi - Universal, Sony BMG a Warner Music – aby je přinutil EMI následovat.
Jobs v rozhovoru uvedl, že v ostatních hudebních společnostech je dost lidí, kteří se o to zajímají a velice vážně o tom přemýšlejí. Připomněl své dřívější prohlášení, podle něhož by se do konce roku měla na iTunes nabízet polovina skladeb ve verzích bez DRM a nyní řekl, že to považuje za dosažitelné.
Není divu, že Jobs vůči předplatnému nechová velké sympatie, to by (alespoň v podobě navrhované nahrávacími společnostmi) naopak vyžadovalo ještě tvrdší DRM ochranu.
Určité zmatení asi způsobily informace z konference k finančním výsledkům, kde se mluvilo o účtování příjmů za iPhone a Apple TV jako předplatném. Jenže, jak vysvětlil finanční ředitel Applu, jedná se pouze o účetní metodiku, jež nemá s prodejem obsahu nic společného. Přesto někteří analytici rozvinuli úvahy na toto téma, ale to zase tolik nepřekvapuje.
Musí se však přiznat, že Jobsův odpor k předplatnému se týká hlavně hudby. V případě filmů a videa DRM v podstatě neodmítá a u nich by model s předplatným rozhodně dával větší smysl, zvlášť ve spojení s Apple TV. Některé spekulace směřují právě k tomu a ty již tak nepravděpodobně nevypadají.