Macworld Expo 2005 - Domácí zábava a audio - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Macworld Expo 2005 - Domácí zábava a audio

28. ledna 2005, 00.00 | Pojem domácí zábava lze slyšet stále častěji a integrace IT do této oblasti je v podstatě nevyhnutelná. A tento trend je možné sledovat na každé výstavě a ani uživatelům Maců se nevyhne. Proto si dnes představíme Sonos - high-endové řešení pro poslech hudby v domácnosti a nové dálkové ovladače Logitechu, které si můžete nakonfigurovat i v Mac OS X.

Pojem domácí zábava lze slyšet stále častěji a integrace IT do této oblasti je v podstatě nevyhnutelná. A tento trend je možné sledovat na každé výstavě a ani uživatelům Maců se nevyhne. Proto si dnes představíme Sonos - high-endové řešení pro poslech hudby v domácnosti a nové dálkové ovladače Logitechu, které si můžete nakonfigurovat i v Mac OS X.


Sonos - Pro všechny majitele rozlehlých rezidencí

Na Macworldu a na CESu mě hodně zaujal produkt jménem Sonos, který rozhodně nemohu nechat bez povšimnutí a neinformovat o něm naše čtenáře. Už proto, že dostal ocenění Best Of Innovations na CESu 2005. Sonos je digitální hudební systém, který dokáže rozehrát celý váš byt, nebo lépe rozlehlou rezidenci či ranč. Skládá se ZonePlayeru a dálkového ovladače. A aby pro vás byl Sonos zajímavý, budete potřebovat ještě slušnou sbírku digitální hudby - ať už MP3, WMA nebo AAC, a počítač, kde tuto hudbu skladujete. Ideálně Mac, ale Sonos si rozumí i s Windows. AAC vám přehraje jen nechráněné, tudíž s nakoupenou muzikou z iTunes Music Store moc nepochodíte. Ono zatím nebylo moc příležitostí v našich končinách na iTMS nakupovat a chráněné AAC zatím nepatří do sbírky běžného českého potencionálního kupce. Sonos si poradí i s internetovými rádii a eventuelně k němu můžete připojit přes audio vstup jakýkoliv zdroj zvuku - CD přehrávač, domácí kino nebo gramofon.

Takže máme počítač naplněný digitální hudbou až k prasknutí a chceme si užít pořádnou kvalitní hudbu ve více pokojích. Stačí k počítači připojit první ZonePlayer (přes Ethernet) a po celém bytě rozmístit další stanice - ZonePlayery. Jeden je minimum, ale Sonos využijete, až když budete mít opravdu rozlehlý byt, který budete chtít zaplnit celý hudbou. Pokud řešíte audio systém v malé garsonce, Sonos je pro vás vyloženě luxus a využijete jej jen na pár procent. Jednotlivé stanice se mezi sebou dorozumívají bezdrátově (technologie nazvaná Sonosnet) a není potřeba žádné dodatečné nastavení. Nutno podotknout, že ZonePlayer je zároveň zesilovač, tudíž do něj stačí zapojit reprosoustavy. To je jeden z rozdílů oproti AirPort Expressu či Squeezeboxu.

A abyste se v tom vyznali, je v balení ještě dálkový ovladač s 3,5" barevným LCD displejem a jednoduchým ovládáním, které se podobá nejmenovanému úspěšnému hudebnímu přehrávači (pokud nevíte, jaký mám na mysli, koukněte se na mujipod.cz). Ten má v sobě senzor pohybu a jakmile jej vezmete do ruky, tak se automaticky zapne a vy se můžete pustit do nastavování. Další velkou výhodou Sonosu je možnost nastavit, aby každý ZonePlayer hrál jinou hudbu - v koupelně si pustíte Mozarta, v jídelně salsu, v garáži rádio a v sauně pořádný death metal. Jinak řečeno, je to jen na vás. Malou nevýhodou je, že v balení je jen jeden ovladač a obávám se, že pokud jej někde zašantročíte, budete mít velký problém si s nastavením poradit. Na ovladači můžete nastavovat nejenom písničky, které mají hrát v jednotlivých místnostech, ale i měnit hlasitost a stanice vypínat. Pokud máte u písniček přiřazeny obrázky alb, uvidíte je i na ovladači.

Sonos není určen každému a i ceny tomu nasvědčují - jeden ZonePlayer přijde na 500 USD, ovladač potom na 400 USD. Pak si ještě připočtěte cenu kvalitních reprosoustav a máte řešení pro horních deset tisíc. Na druhou stranu se rozhodně jedná o produkt, který ukazuje jakým směrem se bude vývoj spotřební elektroniky a integrace počítačů do domácnosti ubírat.


Harmony

Majitelům rozsáhlé sbírky různých audio a video komponent by se mohl líbit jeden z dálkových ovladačů od Logitech. Zvláště pokud přestávají mít přehled o tom, k jakému zařízení jaký ovladač patří. Nejvyšší čas začít přemýšlet nad univerzálním řešením. A tím je Harmony - univerzální dálkové ovladače s LCD displejem, které si můžete naprogramovat na počítači a jsou plně kompatibilní s Mac OS X.

Stačí si zjistit přesnou specifikaci komponent, které se ve vaší domácnosti nacházejí a dají se dálkové ovládat, přes USB kabel připojit Harmony k Macu a zadat do dodávané aplikace všechny údaje. A po chvilce program stáhne specifikace vámi používaných elektronických zařízení do ovladače. Teď už zbývá jen nakonfigurovat makra - dávkové příkazy. Můžete si tak třeba nastavit funkční tlačítko na přehrávání DVD. Po stisknutí dojde k zapnutí televize a přepnutí na DVD vstup, DVD začne přehrávat, externí zesilovač se zapne a automaticky nastaví hlasitost. Místo abyste udělali deset různý úkonů, stačí udělat jeden - stisknout tlačítko. I když v nás není zakořeněná taková fixace na dálkový ovladač jako u Američanů, určitě si Harmony své zájemce najde. Důležitý je fakt, že spolupracuji i s Mac OS X, což je pro majitele Maců to nejdůležitější.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: