Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Novinky spojené s iTunes
15. prosince 2010, 00.00 | Sociální síť Ping doplnila možnost publikování přehrávacích seznamů a práce na nich. A Apple začal používat zkracovač URL adres iTun.es pro zprávy posílané na Twitter.
Několik novinek Apple přinesl také pro služby související s iTunes:
Sociální síť Ping nově dovoluje publikovat přehrávací seznamy
Když Apple 1. září představil nové iTunes 10, kladl velký důraz na svou novou sociální síť Ping, zavedenou spolu s nimi, jež umožňuje sledovat dění okolo hudební nabídky v iTunes Store a počínání příslušných umělců a konverzovat o tom s přáteli. Ping je ovšem pochopitelně dostupná pouze v některých zemích (jejichž seznam najdete třeba tady), ta naše k nim nepatří.
Následně Apple přidával další funkce pro tuto síť, někdy v rámci nových verzí iTunes, jindy aktualizacemi na serverové straně, jež nevyžadují změnu klientského softwaru. V iTunes 10.0.1 přidal postranní lištu a kontextová tlačítka pro její funkce, poté aktualizací na serverové straně vrátil do postranní lišty funkce Genius, předtím z lišty zcela vytlačené.
A iTunes 10.1 umožnily snadné vypnutí podpory sítě Ping. To potěšilo všechny ty, kdo Ping nesnášejí, ale lze předpokládat, že vzhledem k počtu zákazníků iTunes Store si získala více než dost příznivců (Apple však přesná čísla nesděluje, naposledy uvedl, když Ping dosáhla milionu uživatelů, nyní tak nejspíš počet uživatelů stagnuje, s „velkými“ sociálními sítěmi se to přirozeně nedá srovnávat).
A tenhle víkend Apple doplnil další novinku, uživatelé mohou na svém profilu pro Ping sdílet své přehrávací seznamy (playlisty) a spolupracovat na nich s přáteli.
Opět jde o aktualizaci na serverové straně, když nyní uživatel klepne na šipku nad vybraným přehrávacím seznamem v postranní liště iTunes, objeví se nová volba „Publish Playlist“ (vydat přehrávací seznam), dovolující jeho sdílení. Seznamy lze pojmenovávat a opatřovat popisy a skladby v nich se dají přeuspořádávat tažením.
iTunes si zjistí, zda se skladby seznamu nacházejí v iTunes Store, pokud ne, tak je ze seznamu odstraní. Seznam může mít nejvýše 100 položek a dají se do něj zahrnout i skladby, které daný uživatel nevlastní. A ostatním lze dovolit, aby se podíleli na úpravách seznamu, mohou k němu přidávat další skladby, hodnotit je, recenzovat a samozřejmě také podle seznamu nakupovat z iTunes Store (což jistě Apple potěší nejvíc).
Apple se zjevně snaží přitažlivost své hudební sociální sítě dále zvýšit, vedle publikování přehrávacích seznamů nově též umožňuje prohledávání poštovních adresářů ze služeb Yahoo, AOL, Windows Live a MobileMe pro rychlé přidávání nových přátel a nové filtry dovolují zobrazovat aktivity pouze vybraných přátel nebo sledovaných umělců.
Apple začal používat nový zkracovač URL adres pro Twitter
Oblibu sítě Ping by samozřejmě nejvíce posílila integrace s jinými „obecnými“ sociálními sítěmi, jež si získaly ohromná množství uživatelů, Apple podle všeho od počátku jednal o integraci s Facebookem, jenže nakonec se s jeho provozovateli nedohodl a chystanou podporu nezavedl.
Avšak 11. listopadu oznámil Twitter, že spouští integraci své sítě se sítí Ping, jde tak o první (a dosud jedinou) integraci sítě Applu s „velkou“ sociální sítí.
Twitter je mikroblogovací služba, jejíž zprávy (tweety) mohou být nejvýše 140 znaků dlouhé. Lze z nich ovšem odkazovat na různé další zdroje a vzhledem k omezenému počtu znaků často využívá služeb zkracujících URL adresy.
V případě zpráv ze sítě Ping se však zpočátku používaly jen URL adresy plné délky, což bylo dost nepraktické. Nakrátko poté Apple umožnil využívat zkracovací službu Twitteru t.co, ale nyní přešel na vlastní zkracovací službu (jak si všiml 9to5mac), pracující na doméně iTun.es, kterou koupil už v prosinci 2006 (a až teď pro ni nalezl širší využití).