Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Podrobnosti k formátu ProRes 422 (19.4.07)
19. dubna 2007, 06.00 | AppleInsider přináší další technické podrobnosti k novému formátu ProRes 422, nabízenému Applem pro zpracování profesionálního videa – jeho hlavní předností by měly být poměrně nízké nároky na hardware.
Při nedělním představení Final Cut Studia 2 a souvisejících produktů Apple také představil nový formát ProRes 422, který by měl umožnit snadné zpracování HD videa i na běžných profesionálních Macích.
A nyní AppleInsider předkládá k tomuto formátu některé technické podrobnosti. Článek sice neodkazuje na další zdroje, obsahuje však bližší informace získané přímo od lidí z Applu. Zde se je pokusím přetlumočit.
Podle Applu si nový formát neklade za úkol pouze porazit konkurenty, ale měl by odstranit všechna úzká místa, jež omezují možnosti zpracování videa a přinést filmařům mnohé výhody.
Jedna z hlavních a hodně propagovaných vlastností formátu – schopnost zkomprimovat HD video plné kvality do souborů zvládnutelných velikostí – není zase takovou novinkou, ostatně dnes existují i účinnější řešení. Jako příklad se nabízí nová kamera RED One, která je schopná zkomprimovat video o šířce 4000 pixelů (takzvaný „4K“ formát) do videoproudu s datovým tokem 200 Mb/s. Naproti tomu klip v ProRes 422 o rozlišení 1920 x 1080 (tedy asi čtvrtinovém) vyžaduje datový tok 220 Mb/s. (RED One ovšem představuje hodně speciální zařízení, jde o jednu z prvních kamer schopných pracovat v takto vysokých rozlišeních a je samozřejmě určená profesionálním filmařům.)
Avšak vysoce účinná komprese typu RED One, výhodná z hlediska ukládání dat, má též své nevýhody – dekódování záznamu při dalším zpracování může dostat na kolena i velice výkonný hardware. A právě tady podle Applu vyniká ProRes 422.
Přestože tento kodek komprimuje HD záznamy do velikostí menších, než jakých dosahuje surové video standardního rozlišení, nároky kodeku na výkon procesoru a disku zůstávají natolik mírné, že bude možné plynulé zpracování tohoto videa na MacBooku Pro v plném HD rozlišení. To umožní profesionálům provádět řadu prací přímo v terénu při natáčení, aniž by se museli vracet k výkonnějším stolním strojům.
Tato tabulka ukazuje, jaké nároky má ProRes 422 pro různá rozlišení a snímkové rychlosti. (Mimoto lze volit mezi normální a HQ kvalitou záznamu.)
Pochopitelně na Macu Pro se výhody projeví ještě zřetelněji. Vylepšená metoda dekódování v polovičním rozlišení znamená, že Final Cut Pro 6 bude moci zobrazovat mnohem více současných aktivních náhledů v reálném čase: při práci s nekomprimovaným videem lze na novém osmijádrovém Macu Pro zobrazovat pouze jedno video formátu 1080i na 60 Hz. Avšak když se použije ProRes 422 v režimu vysoké kvality (HQ), půjde taková videa přehrávat čtyři současně. A jestliže snížíte rozlišení videa na 720p při 24 Hz (maximum, jaké dokáže dekódovat Apple TV), počet současných videoproudů vzroste na stejném stroji proti nekomprimovanému záznamu ze 3 na 14 a dá se ještě zvýšit s ProRes záznamem normální kvality o datovém toku 145 Mb/s. Názorně to vidíte na tomto diagramu. (Apple prováděl testy počtu současně zobrazitelných videoproudů v dubnu na osmijádrovém Macu Pro s operačním systémem na jednom 250GB disku a s mediálním obsahem na třech 750GB discích, spojených do pole RAID 0. Testy probíhaly na předběžné verzi Final Cutu 6).
Jednu z velkých předností formátu ProRes 422 představuje to, že umí dobře využívat vícejádrové systémy. Údajně by se měl jeho výkon škálovat téměř lineárně s počtem jader vyhrazených pro zpracování videa, takže při zdvojnásobení počtu procesorů by se měl snímek vykreslit za skoro poloviční čas (z principu nemůže být škálování úplně lineární, ale příslušná křivka vychází hodně plochá). To ilustruje další diagram.
ProRes 422 rovněž usnadňuje nahrávání. Mac Pro s HD SDI kartou pro zachytávání živého vysílání dokáže automaticky převádět surový HD signál na ProRes 422 klip beze ztráty vizuálních dat, volitelně ho může posílat na jiný hardware ve stejné kvalitě. ProRes navíc umí nahrávat s 10bitovou hloubkou barev, což zajišťuje jemnější barevné přechody, aniž by to nějak výrazně zvětšovalo jeho soubory. Apple upozorňuje, že některé jiné videoformáty (třeba DVCPRO-50 Panasonicu či IMX-50 HD Sony) 10bitové nahrávání ani neumožňují.
A úspory z něj plynoucí lze uplatnit i pro nahrávky v jiných formátech. Například při editaci HDV či XDCAM HD záznamu se dá ProRes 422 uplatnit na navrstvené efekty, což zajistí nižší celkový datový tok, rychlejší vykreslení a zachování kvality původního videa.
Podle Applu bude hlavním přínosem formátu ProRes 422 rozšíření editace HD videa do více oblastí. Považuje za stále důležitější možnost zpracování videa s ne zcela ideálním vybavením, dovolující použít vyšší rozlišení i na amatérské nahrávky. A pochopitelně se bude snažit, aby prvním takovým vybavením, po němž lidé sáhnou, byl jeho hardware a software.
To určitě není špatná sázka, HD video se prosazuje pořád víc a počet lidí hledajících dostupné vybavení pro jeho zpracování bude růst. ProRes 422 se pak jeví jako jeden z hlavních prostředků, jak toho dosáhnout. Vyvstává zde ovšem též otázka, zda tento formát zůstane uzavřeným řešením Applu. Pokud ano, mohlo by to přilákat více zájemců k jeho nabídce, na druhou stranu nelze vyloučit vznik podobných konkurenčních otevřených formátů, s nimiž bude muset ProRes soupeřit. Na to ovšem dá odpověď až budoucnost.
A začíná být také jasné, proč Apple uvedl osmijádrový Mac Pro – ProRes 422 a aplikace s ním pracující patří k té hrstce softwaru, co jeho výkonnostní potenciál opravdu využije.