Převzetí služby Lala možná předznamenává změnu koncepce iTunes Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Převzetí služby Lala možná předznamenává změnu koncepce iTunes Store

11. prosince 2009, 00.00 | Wall Street Journal tvrdí, že koupě služby Lala signalizuje zásadní změnu způsobu, jímž Apple prodává hudbu.

Před týdnem Apple převzal hudební službu Lala a za ní stojící firmu La La Media Inc., později se objevily upřesňující informace o podmínkách transakce, Apple údajně zaplatil něco kolem 80 milionů USD.

Toto převzetí pochopitelně vyvolává otázky, proč něco takového Apple udělal a jaký to bude mít dopad na jeho dosavadní mediální služby, jednu z možných odpovědí předkládá deník Wall Street Journal (WSJ) ve svém čtvrtečním vydání (originál článku najdete tady, k jeho plnému znění se však dostanou pouze předplatitelé).

Wall Street Journal předpokládá přesun iTunes Store k čistě webovým službám

Článek uvádí, že Apple za Lalu zaplatil 85 milionů USD, což se dobře shoduje s ostatními odhady, dá se ovšem předpokládat, že redaktoři WSJ mají k podobným informacím mnohem lepší přístup (v amerických obchodních kruzích je tento deník opravdu hodně respektovaný).

WSJ však především tvrdí, že se Apple chystá zcela změnit svůj dosavadní obchodní model prodeje hudby, chce se nyní mnohem více zaměřit na internetové služby a síťové poskytování obsahu ve stylu Laly.

V současnosti Apple zprostředkovává prodej hudby přes software iTunes, přičemž zájemci o hudbu si jednotlivé skladby po zakoupení v internetovém obchodu iTunes Store stáhnou na svůj počítač. Avšak po získání technologií Laly Apple zvažuje, že by nově zákazníkům dovoloval nakupovat hudbu na iTunes Store a spravovat ji přímo na Webu, aniž by se něco stahovalo a neměl být ani vždy být nutný samotný software iTunes.

Nový systém by tedy fungoval tak, že by se uživatel iTunes přihlásil ke svému účtu a mohl si zakoupit hudbu na iTunes Store z jakéhokoli počítače s připojením k Internetu, tato hudba by se proudově přehrávala ze serverů Applu (tak jak to dnes dovoluje služba Lala). Apple by tak mohl hudbu prodávat i na jiných webech a dokonce by se taková možnost mohla začlenit do některých webových služeb, třeba do výsledků vyhledávání.

První nesmělé kroky v tomhle směru již Apple učinil svými webovými náhledy iTunes Preview, které dovolují zobrazovat některé informace o hudebních skladbách a albech přímo v prohlížeči, bez softwaru iTunes a umožňují snadné sdílení odkazů na takto nabízenou hudbu, ale zatím nezajišťují přehrávání ukázek hudby.

Změnu umožní právě technologie Laly

Technologie Laly by ovšem měly nabídku čistě webových hudebních služeb posunout na úplně novou úroveň, má-li WSJ pravdu, potom půjde iTunes Store do značné míry obsluhovat přímo z webového prohlížeče bez instalace dalšího softwaru.

Podobné názory na důvody převzetí Laly se sice objevovaly již dříve, ovšem informacím WSJ se přikládá mnohem větší váha. A ve shodě s dřívějšími tvrzeními mají významnou roli při formulování nové strategie Applu pro iTunes hrát vedoucí představitelé Laly, z nichž se teď stali zaměstnanci Applu, říkají zasvěcenci.

Samozřejmě si takovýto přechod iTunes Store k technologii „cloud computingu“ vyžádá také odpovídající posílení síťové infrastruktury, mohl by s tím souviset projekt Applu na vybudování datového centra za 1 miliardu USD v Severní Karolíně (tamní úřady pochopitelně takovou iniciativu v současné ekonomické situaci vřele vítají).

To by znamenalo, že se na této věci pracuje již několik měsíců (ono k převzetí Laly též nedošlo ze dne na den), a tak se zdá poměrně pravděpodobné tvrzení WSJ, že s těmito změnami iTunes Store by Apple mohl přijít již počátkem příštího roku.

Nové možnosti sice vypadají zajímavě, avšak zůstává hodně nejasností

Samozřejmě ale zůstává ještě spousta nejasností. Apple určitě úplně neopustí svůj dosavadní obchodní model, Steve Jobs vždy zdůrazňoval, že zákazníci dávají přednost fyzickému vlastnictví hudby a svůj názor sotva zcela změní, je však možné, že těm, kdo si koupí hudbu na iTunes Store, Apple jako doplňkovou službu nabídne možnost jejího přehrávání z Webu.

To by mohlo být zvlášť zajímavé ve spojitosti s iPhony a iPody touch, které by již nemusely spoléhat na svá lokální úložiště (Lala již měla připravený prototyp takové aplikace pro svou službu), potřebné datové přenosy pro hudbu nejsou zase tak velké, takže je dnešní mobilní sítě zvládnou, o WiFi připojení ani nemluvě.

A odpoutání obchodu iTunes Store od softwaru iTunes by mohlo přilákat také další zákazníky, kteří z různých důvodů mediální software Applu odmítají.

Apple pochopitelně není první, kdo s něčím takovým přichází, jenže iTunes Store je největším maloobchodním prodejcem hudby v USA. Navíc by pro něj mělo být vcelku snadné nabídnout kombinovaný model dovolující jak fyzické stahování hudebních skladeb, tak jejich přehrávání z Webu (samozřejmě budou potřeba další jednání o příslušných licencích s nahrávacími společnostmi, ty samy zatím neví, jak se mají k převzetí Laly postavit, ovšem Apple má poněkud jinou vyjednávací sílu než firmy jako byla Lala).

Jistě, teprve příští rok uvidíme, zda se tyto vize opravdu naplní, ale rozhodně by to dávalo smysl, zejména pro hudbu, jež není tak datově náročná. Lze si ovšem představit, že později, s dalším růstem rychlosti a se zlepšováním dostupnosti datových spojení (především těch mobilních) by se podobné služby mohly rozšířit i na další mediální obsah, hlavně na video. A Applu by to přinejmenším v USA mělo pomoci dále posílit své postavení na mediálním trhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: