První reakce na iTunes pro Windows - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

První reakce na iTunes pro Windows

21. října 2003, 00.00 | Po vedení iTunes pro Windows a nové verze obchodu iTunes se samozřejmě objevila celá řada dalších informací - pojďme se podívat, o čem se nejčastěji diskutuje.

Po vedení iTunes pro Windows a nové verze obchodu iTunes se samozřejmě objevila celá řada dalších informací - pojďme se podívat, o čem se nejčastěji diskutuje.

Apple oznámil, že za tři a půl dne od uvedení iTunes for Windows a druhé verze iTunes Music Store bylo stažení více než milion kopií iTunes for Windows (obsahují také instalaci QuickTime 6.4) a prodalo se přes milion skladeb (což se týká všech zákazníků, Mac i Win). První milion Apple po uvedení prodal za 7dní a v poslední době se prodávalo zhruba 600 000 skladeb týdně, což by mohlo znamenat, že z tohoto milionu skladeb bylo cca 700 000 od Windows uživatelů.

iTunes pro Windows si získaly poměrně výraznou pozornost, ovšem také se na ně snesla výrazná kritika za některé funkce či nefunkčnosti - podle některých názorů se jedná maximálně o lepší betaverzi. Pro některé uživatele bylo překvapením, když jim iTunes zcela "překopal" jejich složku s hudbou - MP3 soubory jim rozdělil do složek podle autorů, což v případě kompilací a soundtracků je samozřejmě zcela nesmyslné. Na diskusích Apple byly k vidění i zoufalé výkřiky "Apple mi zničil život" - sbírka tohoto majitele byla pravděpodobně poměrně rozsáhlá. Stačí tedy při instalaci nepustit iTunes do stávající složky s hudbou, ale nechat si vytvořit novou - zdá se, že upozornění na tyto změny není uvedené dostatečně důrazně.

Negativní připomínky byly také k vypalování - některým uživatelům funguje náhodně, některým v podstatě zcela vůbec (po klepnutí na Burn se neotevře mechanika a program vytuhne, mechaniku je nutné otevřít násilím a vložit CD), jiní uživatelé si naopak pochvalovali, že je podporovaná i mechanika, se kterou má Nero na Windows problémy.

Hrst připomínek se snesla i na vizualizace - tam snad jen můžeme uklidnit, že ty nebyly nikdy rychlé ani na Macu - netuším, jak to Apple dělá, ale pomalé jsou neuvěřitelně.

iTunes tedy zatím podle názorů řady uživatelů ještě není tak vyladěný, aby mohl být považovaný za zcela finální verzi - a pro řadu uživatelů také nemůže být kompletní náhradou za jejich stávající přehrávač, jelikož sice podporuje MP3 a AAC, ale už nikoliv hlavní "Windowsí" formát, WMA, neboli Windows Media Audio.

Podpora WMA

Zuřivá bitva se strhla kolem WMA - uživatelé a i Microsoft poukazují na to, že iTunes je "uzavřený", podporuje pouze MP3 a AAC skladby a uživatelé tedy nemohou využívat své dosavadní archívy hudby ve WMA (jelikož Windows Media Player nenabízí v základní verzi možnost komprimace do kvalitní MP3) a také nemohou nakupovat skladby v jiných obchodech s hudbou - ty až na výjimky, které používají nezabezpečené MP3, všechny pracují s Windows Media Playerem a WMA soubory s ochranou práv (DRM). iPod ani iTunes je nepodporují a tak, pokud Apple neprovede změnu, to opět vypadá na souboj Apple vs. Microsoft, tentokrát ve formátu hudby. Zatím se zdá že je trh na straně Apple - podle průzkumů má velmi velký podíl na trhu obchodů s hudbou (70%) a také na trhu MP3 přehrávačů (31% - ovšem do toho se počítá vše, co umí přehrávat MP3, včetně malých flashdisků s přehrávačem a pod). Na trhu nyní působí kolem 30 obchodů s hudbou ve WMA - můžeme jen držet Apple palce, aby vyhrál, ovšem vzhledem k početní přesile, kdy trh bude určovat masa, se může snadno stát, že Apple bude sice nabízet kvalitní přehrávač, velkou nabídku na iTunes Music Store a dobré ceny, ale prostě bude převálcovaný běžnými spotřebiteli - tak jak se to již v historii stalo. U uživatelů může například převládnout obavam, že Apple je "opět kompatibilní jen se sebou samým" - hodně by pomohlo, pokud by se podpora pro AAC včetně DRM objevila i v dalších hudebních přenosných přehrávačích - prý o tom uvažuje například Creative pro své Zeny. Apple opět pomáhá vytvářet a definovat nové oblasti ve světě IT, ale jen věštec dokáže určit, zda je nakonec opanuje, nebo mu bude opět vyhrazená sice ne nezajímavá, ale malá část trhu, tak jak to bylo v minulosti.

iTunes Music Store jako podpora prodeje

Zajímavé bylo vyjádření šéfa marketingu Apple, Phila Schillera, že iTunes Music Store ani není určený jako příliš výdělečný podnik, spíše jako podpora prodeje pro iPody, které v poslední době opravdu "letí" a už se podílejí ne nezanedbatelným podílem na obratu a zisku Apple. Pokud se domníváte, že distribuce digitální hudby je levná záležitost, není to tak docela pravda - je nutné počítat náklady na hardware (velké farmy), na distribuční linky na internet a také na lidskou sílu, která obsah obchodu spravuje. Apple se snaží poměrně výrazně a jejich shop je svým obsahem velmi zajímavý - nejsou to jen skladby, ale i řada informací, souvislostí, videoklipy a další. I pokud nemáte platební kartu, stojí za to si iTMS procházet.

Kromě nákladů na straně Apple je ještě nutné započítat nejvýraznější nákladovou část, a to jsou poplatky hudebním společnostem. Apple neuvedl přesně kolik platí za jednu skladbu, předpokládá se však, že je to částka kolem 60 centů. zbylých cca 30 centů musí pokrýt veškeré náklady. V ideálním případě bude Apple na nule, ovšem jelikož se předpokládá, že žádný z prodejců neni schopen generovat zisk (náklady na jednu prodanou skladbu jsou výrazně vyšší, než je cena skladby), bylo by to poměrně optimistické očekávání.

A pokud snad Apple nějaké zisky má či bude mít v brzké době, zcela perfektně se rozpustí v plánované marketingové kampani s Pepsi - 100 000 000 skladeb zdarma. Pokud budeme počítat, že Apple zaplatí pouze tyto skladby, i tak se jedná o pěkný balík peněz. Nedá se předpokládat, že účinnost bude 100%, spíš například kolem 30%, tedy že si výherci vyberou 30% všech skladeb (ale kdo ví, možná bude kampaň výrazně úspěšnější). Pokud si Apple nedomluvil nějaké speciální podmínky (a u vydavatelů není důvod aby je dali), tak za každou skladbu kterou rozdá, bude muset zaplatit také vydavatelům - pokud to je oněch 60 centů, tak při 30 mio skladeb to je solidních 18 mio dolarů - takový zisk se prodejem přes iTMS asi bude generovat dlouho, ovšem iPody by to mohly "zatáhnout" celkem snadno...

iPod za 100 USD?

Zajímavá poznámka se objevila v rozhovoru Steva Jobse s časopisem Newsweek - magazín se Jobse zeptal, zda je důvodem pro to, že se neprodávají levnější iPody, například za 100 USD, to, že by byla příliš nízká marže. Odpověď Jobse byla až silně odmítavá - Apple by byl šťastný, kdyby mohl nabízet iPody za 100 USD, zatím však neví, jak to udělat - ovšem snaží se dělat levnější iPody, což by měl být další krok. Takže možná se dočkáme i poklesu cen těchto přehrávačů - Apple sice v USA dominuje na trhu, ale v jiných trzích to asi nebude už tak výrazné (byť se podle našich informací prodávají v desetitisících také na některých trzích západní Evropy).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: