Prvních 365 dní iTunes Music Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Prvních 365 dní iTunes Music Store

30. dubna 2004, 00.00 | Apple před rokem uvedl svou novou službu iTunes Music Store, kterou získal nemalou pozornost. První rok služby byl úspěšný - svědčí o tom 70 milionů prodaných skladeb a první místo v žebříčku prodejů, byť původní očekávání Applu byly ještě vyšší. Bohužel promo s Pepsi se nevydařilo podle původních předpokladů.

Apple svou službu představil před rokem, 28. dubna 2003, spolu s novými vylepšenými modely iPodů. iPody bylo již nějakou dobu možné používat i s Windows, ovšem iTunes Music Store (iTMS) byl zpočátku nabídnut pouze uživatelům Maců. I přesto si služba získala velkou pozornost a popularitu - pravidla použití skladeb zakoupených elektronickou cestou byla volnější než u jiných konkurenčních služeb, kde bylo obvykle nutné mít předplacený měsíční paušál a k tomu ještě platit za možnost nahrání skladby na počítač, v některých případech bez možnosti vypálení či nahrání na přenosný přehrávač. "Bránou" pro přístup k iTMS je přehrávač iTunes - tím je dané také omezení na platformu Mac OS X, alespoň z počátku. Cena za jednu skladbu je necelý dolar - 99 centů, což je zatím uznávané jako běžná cena (některé služby jsou o trochu levnější). Výraznou slabinou služby je omezení na USA - ani zákazníci v Kanadě, nebo kdekoliv jinde na světě, nemají možnost nakupovat na iTMS - především z důvodu práv ke skladbám.

iTunes Music Store má podmínky daleko příjemnější - možnost přehrávání na třech (nově již na pěti) "autorizovaných" počítačích, neomezené vypalování a neomezený počet iPodů (jeden playlist bylo možné vypálit beze změn 10x, nyní nově jen 7x). Podobnou, "přátelštější" nabídku postupně převzaly všechny nové nebo předělávané hudební obchody. Apple a Jobsovi se podle všeho podařilo vybojovat příznivější podmínky díky působení Jobse na "umělecké" frontě - je šéfem studia Pixar, které vytváří již řadu let velmi úspěšné celovečerní počítačově animované filmy.

Z počátku iTMS měl v nabídce cca 200 000 skladeb od "velké pětky", ovšem záměrem bylo naplnit databázi skladbami také od menších nezávislých producentů a hudebníků a také výrazně rozšířit žánrovou nabídku. V současné době je dostupných 700 000 skladeb, poslední velkou novinkou je prodej hudby z filmů studia Walta Disneye, a to jak z klasických "disneyovek", tak z dalších produkcí pro toto studio vytvořených (tedy i například skladby k filmům od Pixaru, které byly vytvářené pro Disney). Specialitkou iTunes jsou různé neobvyklé nabídky - například již nedostupné desky, nikdy nezveřejněné skladby známých hudebníků a podobně. Díky tomu, že iTunes obsahuje ke každé skladbě také krátké ukázky (30 vteřin) a doprovodné informace k řadě umělců, jedná se o zajímavý server na procházení a prohledávání, i když nic nechcete (nebo nemůžete) koupit.

Na podzim Apple představil Windows verzi programu iTunes, která nabízí stejné možnosti jako iTunes pro Mac OS X - tedy možnost nákupu v iTMS, ripování a vypalování CD, správa obsahu iPodů a podobně. Při té příležitosti Apple oznamuje 13 milionů prodaných skladeb. Kromě toho Apple také ohlásil promo s Pepsi, v rámci kterého hodlají rozdat 100 000 000 (sto milionů) skladeb zdarma prostřednictvím kódů pod víčky lahví některých Pepsi nápojů. Apple také chce při ročním výročí pokořit hranici 100 milionů prodaných skladeb.

Po uvedení iTunes pro Windows se prodeje výrazně zrychlují - hranice 25 milionů je překonaná na začátku prosince (prodeje přes 1,5 milionu skladeb za týden), 50 milionů je ohlášených v půlce března (při tempu prodeje 2,5 milionu skladeb za týden), ovšem to už je jasné, že 100 milionů se nepodaří překonat.

V den prvního výročí spuštění iTMS Apple oznamuje, že celkem se prodalo přes 70 milionů skladeb, do čehož je započítáno i pouhých pět milionů skladeb rozdaných v rámci proma s Pepsi - i samotný Apple očekával výrazně vyšší počet "vybraných" skladeb zdarma, mezi příčiny nízkého zájmu se uvádí špatná dostupnost lahví (a to šlo ještě snadno zjistit, která lahev je vítězná). Apple však pozitivně hodnotí, že akce znamenala zlepšení povědomí o iTunes Music Store. Novou službou je také "skladba týdně zdarma", kdy Apple chce nabídnout ochutnávku zajímavých začínajících skupin a nalákat tak zákazníky, kteří by jinak neutráceli peníze.

Kromě toho je tu nová verze iTunes 4.5 pro Mac OS X a Windows 2000/XP - obsahuje několik novinek, jako je například podpora pro nový kodek Apple Lossless, který dovoluje bezztrátově (narozdíl od MP3 nebo AAC) komprimovat hudbu na polovinu standardního objemu (u MP3/AAC se obvykle udává poměr 1:10), uživatelé Windows mohou snadno importovat svůj archív skladeb ve WMA do iTunes (pokud se jedná o nechráněné skladby, tedy které nebyly zakoupené v nějakém online obchodě), je možné snadno tisknout obaly pro CD včetně obrázků, další způsoby výběru skladeb do playlistů a podobně. Nová verze je tradičně zdarma, pro využití všech funkcí s iPody je nutný update firmware, přičemž starší modely iPodů (bez doku) nepodporují nový Apple Lossless kodek.

Nesmíme zapomínat ani na iPod - asi nejprodávanější digitální přehrávač na světě. V posledních dvou čtvrtletích měl rekordní prodeje a nezdá se, že by zájem klesal, spíše naopak. A díky novému iPodu mini si iPod kupují další nový zákazníci - jedinou nevýhodou je, že iPod mini je beznadějně vyprodaný a do Evropy a zbytku světa se dostane někdy ve třetím čtvrtletí, byť byl uveden na začátku ledna. Apple tak může tvrdit, že nejlepší digitální přehrávač spolupracuje s nejlepším online obchodem pro prodej hudby - a toto tvrzení zatím nikdo nemůže zpochybňovat.

Není každý den posvícení...

Samozřejmě, vše má i své stinné stránky, stejně jako úspěch iTunes Music Store. Například to přilákalo pokusy o odstranění ochrany (DRM) z prodaných souborů, aby bylo možné je dále používat bez omezení, tedy i případně dále šířit. Zajímavé je, že ochranu prolomil stejný člověk, který kdysi "zlomil" ochranu DVD disků. Druhým problémem bylo z počátku využívání iTunes jako nástroje pro sdílení hudby mezi počítači - uživatel sdílel hudbu například pro ostatní posluchače doma, ale pokud měl připojení k internetu, byla hudba dostupná i na síti. I po radikálním omezení ve verzi 4.1 pouze na lokální síť bylo podle všeho možné dále využívat sdílení skladeb z iTunes přes internet pomocí dodatečných aplikací. Nová verze iTunes 4.5 přitvrdila v obou směrech - podle prvních zpráv znemožňuje spouštění nástrojů pro odstranění DRM, alespoň pod Mac OS X, a také byly prý odstraněny některé možnosti, jak sdílet hudbu dále.

Zatímco na jednu stranu Apple rád spolupracuje, v okamžiku kdy má vše pod kontrolou, a tak je ochotný HP prodávat modré verze svých iPodů nebo s AOL spolupracovat na získávání nových zákazníků pro iTMS, na straně druhé nechce jakkoliv otevřít svůj "monopol" - hudbu zakoupenou na iTMS nelze přehrávat na jiných přehrávačích a jiných operačních systémech než Mac OS X a Windows (pokud nepoužijeme "náhradní" řešení, například hudbu nezbavíme DRM), a také jiné prodejny nejsou kompatibilní s iPodem - ten nepodporuje WMA, pouze formát AAC s DRM Fair Play. Na to naposledy narazila firma Real Networks, která požádala Apple o otevření formátu Fair Play i pro jiné prodejce, a nepochodila. Jobs doslova řekl, že v případě Realu byla nabídka, vzhledem k aktuálním prodejům jejich prodejen, naprosto nezajímavá.

Velký zájem o iPody občas přináší problémy s dostupností těchto přehrávačů - loni se to týkalo nových "3G" iPodů, nyní jsou v podstatě nesehnatelné iPody mini a na eBay se nabízí za násobky původní ceny 250 USD. Apple doufá, že do konce roku se problémy s dodávkami podaří vyřešit - zdá se, že s mini, který pojme 1000 skladeb, se trefil do vkusu řady uživatelů. Výzkumy totiž naznačují, že většině postačí ke spokojenosti kapacita 1000 skladeb. A právě malé, 4 GB disky, jsou momentálně nedostatkovým zbožím - přednost dostává americký trh, zbytek světa přijde na řadu od července.

Uživatelé mimo USA mají další důvod k závisti - iTunes Music Store nelze používat v jiných státech, takže i Kanada nebo západní Evropa má smůlu. Problémem jsou práva ke skladbám, protože v každé zemi jsou jiná pravidla, zpěváky zastupují jiné firmy a podobně. Nyní se šušká, že snad v červnu by mohla být spuštěná evropská verze pro některé státy EU, bližší informace nejsou dostupné (Apple jen potvrdil, že v přípravě nastalo zdržení). Mimochodem, trh v EU je zatím podle všeho mizivý - prodeje největšího prodejce jsou cca 4 miliony skladeb - za první čtvrtletí roku 2004.

A také nabídka iTunes Music Store, byť je velmi široká (700 000 skladeb od pěti velkých a 450 nezávislých vydavatelství), není kompletní. Samozřejmě chybí někteří umělci, kteří nedali souhlas k digitální distribuci svých skladeb (ale zde se Apple docela daří některé zatvrzelé umělce "ukecávat"), bohužel však některá alba nejsou z důvodů, které nejsou zřejmé, kompletní a nabízejí k zakoupení pouze některé skladby, což samozřejmě fanoušky může mrzet, případně od nákupu odradit. A také cena je občas jiná, než obvyklých 99 centů za skladbu a 10 USD za album - za některá alba požadují vydavatelé více, a tak je finální cena při elektronickém prodeji vyšší, než když si uživatel album koupí fyzicky například na Amazon.com. Poté se špatně argumentuje, proč používat právě tuto formu nákupu hudby, když uživatel získá pouze digitální verzi, s již nižší kvalitou záznamu (oproti CD), bez doprovodných informací a grafiky, a to za cenu vyšší než stojí album fyzicky.

A mimochodem, jenom okrajově zmíníme problém Apple vs. Apple - americký výrobce počítačů opět narazil na právníky britské firmy zastupující legendární "brouky" - již v minulosti se tyto dvě společnosti soudily a uzavřely dohody, které omezovaly působení Apple Copr. v oblasti hudby, a podle zástupců Beatles provozováním služby iTunes byla tato dohoda porušena. Soudní pře se však teprve rozbíhají.

Doufejme, že i přes tyto problémy budou uživatelé nadále využívat digitální prodej hudby a že si především Apple udrží svůj náskok - i přes to, že se Applu podařilo "rozjet" pořádně trh s online hudbou, často se vyjadřují obavy, jak trh zareaguje, až přímo nastoupí Microsoft, který svůj internetový obchod zatím chystá. A jelikož půjde defacto o zápas iTunes + iPod vs. zbytek světa, kde kdo neskrývá obavy o to, aby Apple nebyl jako již v minulosti prostě převálcován masou tvořenou Microsoftem a jeho spojenci. Uvidíme, jak na tom bude iTunes Music Store za rok, v době druhého výročí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: