"Kombo" od LG - DVD a vypalovačka pro váš počítač - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

"Kombo" od LG - DVD a vypalovačka pro váš počítač

21. října 2002, 00.00 | Pokud máte v počítači pouze CD-R(W) mechaniku, či případně dokonce pouze CD-ROM, můžete se inspirovat naším testem interní "kombo" mechaniky od LG, kombinující DVD-ROM a CD-RW, to vše na velmi příjemných rychlostech. Jak mechanika fungovala pod Mac OS 9 a Mac OS X?

Minulý týden jsme se podívali na to, jak dát do Maca levnou grafickou kartu, tentokrát se zaměříme na jinou část počítače - optickou mechaniku. Až do uvedení poslední modelové řady PowerMaců G4 (Dual mirrored) se vždy minimálně základní modely dodávaly pouze s CD-RW mechanikou, není to tak dávno, kdy jsme mohli v počítačích najít taky pouze CD-ROM. Pokud nám tedy takováto mechanika již nestačí a chceme něco lepšího, můžeme si vybrat z poměrně pestré škály interních i externích řešení - od USB přes IDE po FireWire, od CD-RW až pod DVD-RW. Tentokrát jsme se podívali na zoubek asi optimálnímu řešení pro majitele s jednou 5 a 1/4" šachtou (DVD-R je zatím moc drahé), interní DVD-ROM/CD-RW mechanice na IDE, konkrétně modelu LG GCC-4320B. Tuto naprosto běžnou PC mechaniku v hodnotě cca 4300 Kč bez DPH nám zapůjčila společnost THD.

Parametry mechaniky nejsou vůbec špatné: rychlost čtení dat je maximálně 40x pro CD, 16x pro DVD, zápis je 32x pro CD-R a 10x pro CD-RW, mechanika také podporuje technologii zamezující znehodnocení CD při pomalém přenosu dat (buffer underrun protection). Pokud budete chtít ušetřit, běžně se prodává také pomalejší a levnější verze. Mechanika se dodává v krabici s nějakým tím software pro Windows (vypalovací Nero, DVD přehrávač) + kabeláž - nás však v praxi bude zajímat pouze a jen samotná mechanika.

Instalace

V praxi jsme mechaniku osazovali do letošního nejnižšího modelu QuickSilver PowerMac G4, tedy s procesorem PowerPC G4/733. Pokud jste zvyklí, že instalace začíná "odejměte přední čelo mechaniky", tak v případě QuickSilvera nepochodíte, pouze u starších modelů PowerMaců G4 a G3 - v případě QuickSilvera je potřeba odmontovat vnitřní konstrukci držící optickou mechaniku a ZIPku. Konfigurovat na mechanice asi nic nebudete potřebovat, stačí připojit napájení a IDE řadič a tak jediným slabým místem asi bude manipulace s napájecím konektorem při vyndavání staré mechaniky.

Po zašroubování mechaniky do počítače vás nejspíš v případě QuickSilveru napadne, že máte docela štěstí - otvor pro mechaniku se skoro přesně shoduje s velikostí šuplíku (ostatní modely mají otvor přeci jen větší, na druhou stranu může být otázka jak bude sedět tlačítko pro vysouvání mechaniky). Dvířka v čele krytu mechaniky se teď odklápějí poněkud hlučněji, především však občas bývá problém při zavírání mechaniky (ale především z počátku, asi se pak "ochodila") - při zajíždění dovnitř se někdy zarazí spodní hrana šuplíku na disk o horní hranu těchto sklapovacích dvířek. Zvykl jsem si proto dvířka podržet z boku dole rukou - odpadl i hluk při zavírání.

Využití v praxi

Po nastartování počítače do Mac OS X 10.2 a vložení disku do mechaniky se stalo přesně to, co jsem očekával - objevil se na ploše. Také DVD disky fungují v pohodě, včetně přehrávání v Apple DVD přehrávači (což například u externí mechaniky nejde). Jelikož se však jedná i o vypalovací mechaniku, nainstaloval jsem Toast (nejnovější verzi pro Jaguara) a vyzkoušel vypalování na 32x speed na noname média (6,50 Kč za kus, aneb nekupte to), s poměrně rozumnými výsledky (jedno z několika testovacích odpadlo). Asi mám smůlu na CD-RW, ale low-speed médium Fujifilm prostě odmítalo poslouchat a udržet obsah v čitelné podobě, teprve hi-speed (4x-10x) CD-RW médium od Verbatimu fungovalo tak jak má, včetně připalování dalších sesions na disk.

Zatím však chyběla podpora v systému a systémových aplikacích, jako je iTunes nebo Backup. Apple nepodporuje vypalování na tak široké řadě mechanik jako Toast, bohužel nelze v podstatě ani sehnat kompletní seznam podporovaných mechanik. Na stránkách iTunes najdeme pouze část tohoto seznamu a to externí mechaniky, připojované přes USB či FireWire (jedná se však samozřejmě především o podporu konkrétní optické jednotky v mechanice zabudované), ovšem například nenajdeme zde žádný model LG, přestože starší LG mechaniky fungují (dokonce je přítomný i device-bundle na jejich podporu).

Osobně při hledání informací o kompatibilitě nemohu než doporučit stránky www.xlr8yourmac.com, kde najdete velkou databázi zkušenosti uživatelů s nejrůznějšími zařízeními. Zde také najdete řadu modifikovaných systémových souborů, které vám přinesou kompatibilitu se systémovým vypalovacím programem (ten používá i iTunes a Backup) - stačí pouze instalovat správný soubor. Mechanika tedy po instalaci modifikovaného ovladače fungovala spokojeně i v aplikacích přímo od Apple.

S mechanikou jsem také zkoušel bootovat systém z CD - naprosto bez problémů. Stejně tak se dá popsat zkušenost pod Mac OS 9, kde mechanika čte vše co má, včetně DVDček, prostřednictvím Toastu vypaluje, bohužel podporu pro systémové vypalování v Mac OS 9 zatím nikdo nepřipravil, takže z iTunes 2 si CDčka přímo nevypálíte, musíte použít Mac OS X.

Instalace a použití mechaniky LG GCC-4320B se poměrně podle očekávání obešlo bez problému, jediným zádrhelem se stala absence podpory ze strany systémového software pro vypalování pod OS 9 a OS X. V OS X je náhradní řešení k dispozici, pod OS 9 jste odkázáni pouze na Toast, dají se však samozřejmě zvolit i mechaniky s plnou systémovou podporou. S LG DVD-ROM/CD-RW mechanikou jsem byl osobně spokojen a klidně bych ji ihned nahradil stávající CD-RW mechaniku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: