AirPort Express: Na vlastní uši - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

AirPort Express: Na vlastní uši

16. srpna 2004, 00.00 | Je tomu málo přes dva měsíce, kdy společnost Apple představila svůj produkt AirPort Express. Z názvu je patrné, že patří do rodiny Access Pointů, které Apple nabízí pod souhrnným označením AirPort. AirPort Express je nejenom Access Point kapesních rozměrů, ale umí navíc sdílet USB tiskárnu na síti a streamovat hudbu z iTunes (samozřejmě bezdrátově). Díky tomu se stal hračkou, na jejíž testování jsem se velice těšil.

Je tomu málo přes dva měsíce, kdy společnost Apple představila svůj produkt AirPort Express. Z názvu je patrné, že patří do rodiny Access Pointů, které Apple nabízí pod souhrnným označením AirPort. AirPort Express je nejenom Access Point kapesních rozměrů, ale umí navíc sdílet USB tiskárnu na síti a streamovat hudbu z iTunes (samozřejmě bezdrátově). Díky tomu se stal hračkou, na jejíž testování jsem se velice těšil.

První informace o AirPort Expressu jsme vám přinesli hned po uvedení, dnes si povíme něco o tom, jak se chová v praxi. Pokud se chcete o wi-fi a Airport Base Station dozvědět více, nenechte si ujít články, které jsme na toto téma již publikovali - AirPort - síť bez drátů a AirPort prakticky.

Instalace
Pokud jste si již nějaký hardware se značkou Apple zakoupili, pravděpodobně vám neuniklo, že důraz je kladen nejenom na produkt, ale i na to, jak je zabalen. Totéž platí i pro AirPort Express. Ve stylové krabičce dosahující polovičních rozměru boxů od iPodu naleznete samotný AirPort Express, jehož tvar připomíná síťový adaptér dodávaný k přenosným počítačům (iBook a PowerBook). Rozměrově je ale přeci jenom o trochu větší - 94,0 x 75,0 x 28,5 mm při hmotnosti 189 g.

Na spodní straně naleznete tři porty - ethernetový pro připojení ADSL, kabelového modemu nebo sítě, USB port, který vám dovolí sdílet tiskárnu a především audio výstup (audio mini jack - digitální i analogový), který slouží pro zapojení reproduktorů či hi-fi sestavy. Pokud často zapomínáte hesla, nebo se váš AirPort Express začne chovat poněkud nepředvídatelně, využijete možná tlačítko Reset, které se nachází pár milimetrů od audio výstupu.

Po zapojení všech kabelů stačí připojit stanici do elektrické sítě, umístit ji na místo, kde bude mít wi-fi nejlepší dosah a pustit se do instalace softwaru. Záleží na vás, jak chcete AirPort Express využívat - pokud vám postačí jen jako doplněk na streamování hudby, USB port pro tiskárnu pravděpodobně zůstane nevyužit. Je třeba poznamenat, že AirPort Express nemá žádné tlačítko na zapínání/vypínání. Pokud jej chcete vypnout tak jedině vytažením z elektriky. Druhá vlastnost, kterou pocítíte, když si na stanici po pár hodinách chodu sáhnete, je, že se slušně zahřívá. Jako majitel PowerBooka jsem již na vyšší teploty zvyklý a AirPort Express není v tomto směru jiný, proto není ideální jej umísťovat na místa, kde nedochází k cirkulaci vzduchu. Jakmile zjistíte přísun energie, rozsvítí se barevná kontrola, která signalizuje, v jakém stavu se zrovna Aiport Express nachází. Při prvním zapojení se dočkáte oranžového blikání (signalizuje problémy) z důvodu, že je nutné nainstalovat AirPort ve verzi 4.0 a spustit AirPort Express Assistant (oboje z přiloženého CD) a dále přístroj nakonfigurovat.

Nemusíte se bát složitého nastavování - jestliže máte alespoň hrubou představu, jak zprovoznit připojení Mac OS X k wi-fi hotspotu, bude pro vás instalace hračka. Pokud jste wi-fi zatím v reálu nezkoušeli, doporučuji postupovat dle přiloženého manuálu. Asi není potřeba připomínat, že pro plné využití AirPort Expressu budete potřebovat počítač vybavený AirPort kartou (eventuelně AirPort Extreme).

Při samotné instalaci se budete muset rozhodnout, zda založíte novou bezdrátovou síť nebo se připojíte do stávájící. První volba je pro všechny, kteří zatím jiným Access Pointem nedisponují, druhá je určena pro majitele sítě postavené na bázi AirPort Base Station. V tomto případě AirPort Express funguje i jako bridge (komunikuje s dalšími AirPort základnami a rozšiřuje tak rozsah bezdrátové sítě). Oficiálně je možné spolupracovat pouze se stanicemi od Applu (AirPort Base Station), ale na webu apple.com/support se objevily postupy, jak tuto funkci zprovoznit i se základnami od jiných výrobců.

Dalším krokem je zvolení jména sítě a nastavení bezpečnosti - na výběr máte z WPA (WiFi Protected Access), 128-bit WEP (Wired Equivalent Privacy) nebo můžete nechat síť nezabezpečenou. Nepředpokládám, že byste si zvolili třetí možnost, takže bude potřeba určit heslo a pustit se na další stránku pro nastavení sítě. Stačí doplnit údaje (nastavení kabelového modemu, ADSL či sítě - IP adresa/DHCP), potvrdit a dojde k jejich uložení a restartu AirPort Expressu. Tím je samotná instalace za námi, pokud jste všechny údaje vyplnili správně, měla by nyní dioda svítit zeleně a nic by vám nemělo bránit, připojit se k internetu přes AirPort Express.

Jestliže budete v budoucnu potřebovat údaje změnit, můžete k tomu využít již zmiňovaný AirPort Express Assistant nebo přímo AirPort Admin Utility. Pro detailnější nastavení určitě doporučuji zvolit Admin Utility, která nabízí více možností. Především je vhodná pro správu přednastavených setů - AirPort Express je ideální jako doplněk pro majitele přenosných počítačů, a proto umožňuje vytvoření až pěti různých nastavení (Locations) a mezi nimi na cestách jednoduše přepínat. Nemusíte tak vždy přepisovat síťová nastavení, ale jen přepnout dle lokality, ve které se zrovna nacházíte.

Funguje jako Access Point
Základní funkcí AirPort Expressu je pracovat jako malá přenosná základová stanice. Přestože neumožňuje totéž, co větší bratříček AirPort Extreme Base Station, pro menší sítě se jedná o ideální řešení. Obsahuje DHCP server (možnost připojit až deset klientů) a i dosah je dostatečný (resp. neliší se od konkurenčních produktů).

Bohužel nepřipojíte externí anténu, nemá druhou ethernetovou zásuvku a ani modemový port. To jsou základní rozdíly mezi AirPort Express a AirPort Extreme Base Station.

Dnes jsme si AirPort Express představili jako základovou stanici a zítra se zaměříme na streamování hudby z iTunes a sdílení USB tiskárny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: