Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
AirPort Express: Na vlastní uši II
17. srpna 2004, 00.00 | Ve včerejší recenzi jsme se zaměřili na AirPort Express a jeho možnosti z pohledu wi-fi. Dnes tuto dvoudílnou recenzi dokončíme a přiblížíme si další vlastnosti této stanice - streamování hudby z iTunes a sdílení USB tiskárny.
Ve včerejší recenzi jsme se zaměřili na AirPort Express a jeho možnosti z pohledu wi-fi. Dnes tuto dvoudílnou recenzi dokončíme a přiblížíme si další vlastnosti této stanice - streamování hudby z iTunes a sdílení USB tiskárny.Hudba ve vzduchu
Druhá funkce, která zaujala většinu potencionálních uživatelů, je možnost streamovat hudbu z iTunes (minimálně verze 4.6) bezdrátově. Celé to funguje tak, že v iTunes vyberete, do jaké stanice chcete hudbu pouštět (pokud jich máte více), iTunes se připojí (prodleva cca 2 vteřiny) k Airport Expressu, a pomocí technologie AirTunes začnou vaši hudbu streamovat.
K tomu používá bezztrátovou kompresi (Apple lossless), aby nedocházelo k nekvalitnímu přenosu, a data kvůli ochraně před 'odposlechem' posílá šifrovaně. Nemusíte mít strach, že by docházelo k přílišnému vytížení procesoru - iTunes si při přehrávaní hudby pomocí Airport Express 'uzmou' 6 - 12% výkonu (PowerBook G4/867/1GB Ram), což není nic katastrofálního. První počítač, který se k AirPort Express stanici připojí, se stává jejím 'majitelem' a nedovolí dalším uživatelům streamovat muziku (ostatní služby samozřejmě fungují pro všechny). Tudíž základna není vázána k jednomu konkrétnímu počítači, mohou ji využívat všichni, ale i zde platí 'kdo dřív přijde, ten dřív mele'.
Jak jsem uvedl, při připojení ke stanici dochází k malé prodlevě, než se počítač a AirPort Express dorozumí. Ale i při používání dochází k prodlevám - např. stisknete pauzu, ale k zastavení písničky dojde po cca půl vteřině (hrubý odhad). To je pravděpodobně důvod, proč lze streamování využít zatím jen u iTunes (při pouštění hudby prodleva nevadí, ale například u DVD by nemusel být zvuk a obraz synchronní). Samozřejmě se nedá odhadnout, jaké plány má Apple a zda budou i další aplikace mít možnost využívat AirPort Express pro šíření zvuku vzduchem.
V současnosti tuto technologii využijete pouze v iTunes. Asi není od věci uvést, že šifra, která chrání hudbu posílanou do AirPort Expressu, byla před pár dny prolomena a je možné posílat audio stream i z jiných aplikací. Zatím pouze na platformě Windows pomocí prográmku JustePort. Tento kousek má na svědomí Jon Johansen, který se do historie zapsal i prolomením ochrany DVD.
Do samotné stanice můžete připojit jak reprobedničky (např. Soundsticks II), tak sluchátka nebo hi-fi sestavu. Jestliže chcete pouštět hudbu a zároveň být on-line (pomocí wi-fi), musíte se připojovat přes síť, jejíž součástí je i AirPort Express - není možné se připojit pomocí wi-fi k jinému hotspotu a přitom streamovat muziku přes AirPort Express. Je ale možné se připojit do sítě přes ethernet a AirPort Express využít pouze na hudbu (nebo sdílení tiskárny). Nastavení úrovně hlasitosti v systému nemá žádný vliv na hlasitost hudby, která vychází z iTunes. Tu ovlivní pouze nastavení samotných iTunes (nebo zesilovače u repro soustav).
Tiskárna pro všechny
Třetím bodem při výčtu jednotlivých funkcí je schopnost sdílet USB tiskárnu. Opět se nejedná o složitou proceduru - po zapojení tiskárny do USB portu stačí otevřít dokument a v Print dialogu zvolit tuto nasdílenou tiskárnu. Najdete ji ve složce Rendezvous Printers. Mimochodem, Apple přestane používat značku Rendezvous a nahradí ji novým jménem - pravděpodobně OpenTalk. Jde pouze o změnu jména této technologie a to z důvodů mimosoudního vyrovnání se společností TibCo Software, která tento název bude dál používat.
Možnost sdílet USB tiskárnu je ideální pro menší kanceláře nebo domácnosti, které vlastní více počítačů. Pro sdílení tiskárny můžete použít i počítač (zapnete v panelu Sharing v System Preferences) a zpřístupnit ji tak celé síti. V takovém případě tuto vlastnost AirPort Expressu možná ani příliš nevyužijete - za předpokladu, že se jedná o stolní počítač, který je stále zapnut. Vzhledem k tomu, že se má domácí síť skládá jen z přenosných počítačů, nemůžu si možnost sdílení tiskárny vynachválit. Určitě vás napadne, že přes USB port by se daly sdílet i jiná zařízení. Bohužel vás musím zklamat. V tento okamžik AirPort Express umí spolupracovat na USB portu pouze s tiskárnami. Uvidíme, zda se tato situace v budoucnu změní (nebo zda se objeví nějaký hack).
Závěr
Musím přiznat, že mě osobně AirPort Express nezklamal. Umí přesně to, co Apple deklaruje na svých stránkách. A to jednoznačně dobře a bez komplikací. Instalace je otázkou pár minut a dá se říct, že základní nastavení zvládne každý. Pro detailnější nastavení budete bezpochyby potřebovat širší znalosti technologie wi-fi, ale i bez nich budete schopní AirPort Express zprovoznit a používat. Jednoznačně nejzajímavější je pro mobilní uživatele - díky svým rozměrům a hmotnosti ho mohou mít stále při ruce (v batohu či brašně s PowerBookem) a vyživat wi-fi na každém kroku. Milovníci hudby šáhnou po AirPort Expressu kvůli schopnosti streamovat hudbu. Zbaví se tak nejenom kabelů, ale získají i větší mobilitu. A až budou příště pořád hlučnou párty, nemusí se bát, že se hosté zamotají do kabeláže a strhnou veškerou aparaturu. Sdílení tiskárny je pomyslná třešnička na dortu - pravděpodobně jen kvůli této funkci si AirPort Express nepořídíte, ale určitě ji nejednou využijete. Za cenu 129 USD získáte hračku, kterou budete naplno využívat (aniž byste ji měli na očích) a velice lehce se stane součástí vaší elektronické domácnosti.