Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Apple možná připravuje klávesnici schopnou nahradit myš
26. ledna 2011, 00.00 | Nově zveřejněná patentová žádost Applu popisuje klávesnici s integrovanými snímači pohybu, jež by mohla současně zastat i všechny funkce myši či trackpadu.
Americká patentová legislativa nutí firmy podávat velké množství patentů prakticky na vše, proto by se neměly patentové žádosti, jež se po čase zveřejňují, příliš přeceňovat. V případě Applu se jim ovšem věnuje značná pozornost, protože představují jednu z mála příležitostí, jak zjistit, o jakých řešeních pro budoucnost v Cupertinu uvažují.
Mnohaletá tradice patentů Applu na vstupní zařízení
Samozřejmě, zdaleka ne všechny jeho podané patentové žádosti se dočkaly realizace, ale v pokud se týkaly vstupních zařízení, pak Apple nakonec skutečně uvedl na trh produkty, které popisované technologie využívaly.
Jde především o patenty na multi-touch ovládání, ty na dotykové obrazovky se objevily v iPhonu a podle zveřejněných patentových žádostí byly předpovězeny takové vstupní periférie jako Magic Mouse a Magic Trackpad.
Nový patent na zajímavou klávesnici
Není proto divu, že značný zájem médií yvolala také nově uvolněná patentová žádost popisující klávesnici, jež by mohla zároveň nahradit myš (žádost pochází již z července 2009, ale teprve nyní se dostala na veřejnost).
Vše začalo ve firmě FingerWorks
Patentové žádosti zabývající se dotykovým ovládáním podával Apple už před mnoha lety, vycházely z práce firmy FingerWorks, kterou právě Apple převzal v roce 2005 a její technologie se staly základem dotykového ovládání přístrojů s iOS.
V době své samostatné existence FingerWorks prodávala také několik typů dotykových multi-touch klávesnic, jež se sice dočkaly příznivých recenzí, ale nikdy se příliš neprosadily. Okrajovými perifériemi ovšem zůstaly i proto, že narozdíl od klasických klávesnic neposkytovaly hmatovou odezvu.
A to se snaží řešit zmíněný nový patent Applu, žádost popisuje hybridní klávesnici, která současně může sloužit jako vstupní zařízení reagující na pohyb. Mimochodem, jako autora řešení žádost uvádí Johna Eliase, jednoho ze zakladatelů FingerWorks (a nyní zaměstnance Applu).
Mechanická klávesnice stále vede
Ve zdůvodňujícím úvodu Apple nejprve přiznává, že fyzická klávesnice pořád zůstává upřednostňovaným vstupním zařízením. Za posledních 40 let se objevily nesčetné pokusy tuto standardní klávesnici nahradit, přišla odlišná rozložení kláves, jinak tvarované povrchy klávesnice, kapacitní klávesy, dělené („ergonomické“) klávesnice, membránové klávesy, a tak dále. Avšak přestože mohly poskytovat lepší použitelnost či ergonomii, nedokázaly nahradit klasickou mechanickou klávesnici.
Apple navrhuje hybridní řešení
V nové žádosti proto Apple předkládá řešení, jež se snaží skloubit to nejlepší z obou světů. Nasazuje fyzickou klávesnici, která však zároveň má oblast reagující na pohyb. Detekce pohybu se zařizuje čtyřmi „štěrbinovými kamerami“ na obvodu klávesnice. Ty dokážou sledovat pohyby prstů uživatele nad klávesnicí, což by se dalo využít pro posouvání kurzoru či posouvání obsahu oken, tedy pro funkce, jaké dnes zastávají myš nebo trackpad.
Takováto klávesnice by podle Applu měla nabízet dva pracovní režimy: režim psaní a režim myši. Mezi režimy půjde přepínat přidržením speciální klávesy (přemykače) nebo stiskem určité kombinace kláves.
Dal by se tak plně ovládat počítač, k němuž by byla klávesnice připojena, protože by zajišťovala jak psaní, tak pohyb po prvcích uživatelského rozhraní, vlastně by vůbec nebyla třeba myš či trackpad. A přirozeně stejně jako současné „magické”periférie Applu by tahle klávesnice mohla snadno zvládat i složitější gesta než ta podporovaná běžnou myší.
Realizace zůstává nejistá
Není ovšem vůbec jisté, že Apple takovou klávesnici v nejbližší budoucnosti dá na trh, ale soudě podle jeho dosavadních činů v oblasti vstupních periférií to rozhodně nelze vyloučit. Klávesnice s „integrovanou myší“ by mohla uspět právě díky tomu, že vychází z osvědčené klasické konstrukce, kterou obohacuje o nové možnosti. Avšak dokud ji nebude možné fyzicky vyzkoušet, nejde vynášet jednoznačné soudy.
Z toho, co popisuje Apple, se zdá, že by „kancelářské“ práce mohla zvládat celkem dobře, ovšem pro mnohé jiné úlohy budou pořád lepší specializované vstupní periférie. Grafici by určitě stále žádali tablety – nikoli iPady, ale vstupní periférie v původním slova smyslu a též vášniví hráči by jistě raději sáhli po svých herních ovladačích.
Začne se někdy prodávat „Magic Keyboard“?
Zatím ovšem můžeme jenom spekulovat, co a zda vůbec se z téhle patentové žádosti vyvine, ale pokud Apple dodrží své tradice pro vstupní zařízení Maců, možná se nakonec dočkáme klávesnice „Magic Keyboard“, jež bude „magicky“ poskytovat funkce myši a pravděpodobně bude zvládat i složitější gesta.Není však vůbec jasné, kdy by se tak mohlo stát, možná se objeví až po delší době (ale když uvážíme, že příslušná patentová žádost byla podána již předloni, nemuselo by být čekání zase až tak dlouhé).