Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Apple podal patenty na ergonomické vstupní multi-touch zařízení (26.11.07)
26. listopadu 2007, 04.00 | Tři nové patenty Applu popisují vstupní zařízení využívající rozšířenou multi-touch technologii, které by mohlo výrazně změnit způsob ovládání osobních počítačů.
Minulý týden americký patentový úřad zveřejnil další patentové žádosti Applu týkající se vylepšeného multi-touch ovládání (ovládání snímajícího více dotyků současně, v současnosti využívané iPhonem a iPodem touch). Žádosti byly podány měsíc po uvedení iPhonu na americký trh (30. července 2007) a popisují dotykové povrchy, které nemusí tvořit pouze rovná plocha a dokážou rozeznat více než jenom pohyby a dotyky prstů.
Tři nové patentové žádosti
Jde o patenty na rozložení snímačů, pro snímače pohybu rukou a pro snímání dotyků příslušnými vodiči. Dohromady tyto patenty vytvářejí technologii vylepšených jednotek dotykového vstupu natolik přesných, že dokážou vytvořit přesný obraz ruky, přitom nejsou závislé na konkrétní velikosti, tvaru či rozlišení.Rozšířené možnosti ovládání
Takovéto multi-touch zařízení bude nejenom schopné rozpoznávat složitá gesta, jako třeba uchopení objektu nebo přejetí jedním či více prsty, ale dokáže selektivně vypínat vstup podle daného kontextu. Při psaní by tak například bylo možné na zařízení vyčlenit oblast fungující jako opěrka zápěstí, jež nebude na položené ruce reagovat, ale za jiných okolností půjde oblast opěrky užít pro ovládací prvky.
Další verze této technologie rozlišující navíc přítlak by se dala využít k rozeznávání pohybů pro válení, naklápění nebo otáčení objektů ve 3D prostoru.
Navíc tato dotyková ovládání nemusí tvořit jenom rovné plochy, což dovoluje různé zvláštní konstrukce. Patentové žádosti jako jednu možnost popisují zakřivený ovládací povrch navržený pro ergonomickou práci po delší dobu, podobně jako se to dnes dělá u klávesnic. Zařízení by rovněž mohlo zjistit, kdy uživatel kreslí perem a reagovat na to odpovídajícím způsobem.
Porovnání s obdobnými řešeními
Takovéto zařízení nabízí mnohem rozsáhlejší možnosti, než jaké dnes poskytuje dotyková obrazovka iPhonu a iPodu touch, ono ani není příliš pravděpodobné, že by bylo v těchto přístrojích, nebo v jiných kapesních zařízeních v dohledné době použitelné. Spíše by se mohlo jednat o futuristické zařízení pro počítačový vstup, sloužící jako náhrada myši a klávesnice současně.
Trochu to připomíná prototyp „Microsoft Surface“ (kódově označený „Milan“), s tím však má Microsoft zatím dost značné potíže, jeho uvedení do praxe se zpozdilo, navíc předpokládaná cena prvních do provozu nasazených kusů má činit 5 000 až 10 000 USD.
Řešení Applu využívající deformovatelné vrstvy a vhodné rozložení vodičů by mohlo být levnější. Lze si samozřejmě představit nejrůznější využití tohoto vstupního zařízení, zvlášť ve spojení s 3D grafikou, mohlo by umožnit „přirozenou“ manipulaci s prostorovými objekty. Podobná zařízení už pochopitelně existují, zatím však jde spíše o experimenty nebo vysoce specializovaná a patřičně drahá řešení. To by návrh Applu mohl změnit.
Shrnutí
Ovšem to, že Apple podal patenty, ještě neznamená, že je bude v brzké době realizovat, navíc nahradit fyzickou klávesnici pro skutečně intenzivní psaní asi nebude tak jednoduché (ano, virtuální klávesnice iPhonu slouží většině uživatelů docela dobře, přesto pochybuji, že by s ní někdo psal dlouhé romány). Avšak pro ovládání řady různých programů by to mohlo být zajímavé řešení ( třeba s programy pro 3D animaci by se tak dalo pracovat opravdu „jako ve skutečnosti“).
Je nepochybně možné, že z těchto patentů nakonec nic nevzejde (nedá se vyloučit ani to, že mají hlavně „ochrannou funkci“ pro případné patentové spory), ale stejně dobře se mohou za pár let stát základem úplně nových řešení pro ovládání osobních počítačů.