Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Apple si patentoval nové dokovací schéma
16. února 2007, 10.00 | Podle zveřejněného patentu možná Apple jednou použije pro své kapesní přístroje dok s bezdrátovým dobíjením.
Apple, stejně jako většina amerických firem, přihlašuje spousty patentů, jež po určité době zpřístupňuje federální patentový úřad United States Patent and Trademark Office. Ve čtvrtek takto na světlo světa vyšel patent popisující nové metody dokování kapesních zařízení spotřební elektroniky.
Patent probírá několik metod propojení doku a přístroje pomocí kontaktů pro přenos energie a dat při vzájemném dotyku. Zajímavější však je, že dále přechází na popis „bezkontaktních platforem“, v nichž se data a energie přenášejí indukčními zařízeními, optickými zařízeními či bezdrátově, aniž by byl potřebný fyzický dotyk.
Dokument se soustřeďuje hlavně na indukční přenos energie i dat, který lze zajistit pomocí indukčních smyček jak v doku, tak ve s ním spojeném zařízení. Apple uvádí, že to vypadá estetičtěji než klasické kontakty, jež musí být odkryté, aby dobře fungovaly. Navíc bude indukční přenos i robustnější, protože nepotřebuje kontakty, které se mechanicky opotřebovávají a korodují. Podle podaného patentu bude dokovací stanice obsahovat primární smyčku, zatímco připojené zařízení smyčku sekundární, jejichž indukčním spojením se zajistí přenos energie pro nabíjení (v podstatě vznikne malý transformátor).
Patent uvádí, že bude možné použít indukci jak pro přenos energie, tak dat (například pro nabíjení se užije nízkofrekvenční proud a k datovému přenosu vysokofrekvenční), přičemž datové a dobíjecí induktory mohou být jak oddělené, tak integrované. Jako další metodu předkládá uspořádání, v němž indukční spojení bude obstarávat nabíjení a pro přenos dat se použije bezdrátový (rádiový) systém. Tuto metodu považuje za nejúčinnější pro současný přenos energie a dat.
Patent se nezabývá pouze dokovacím propojením, také vymýšlí způsoby, jak zajistit komunikaci mezi dokem a kapesním přístrojem bez ohledu na jeho orientaci. V podstatě by mělo být spojení rotačně symetrické, takže libovolné natočení přístroje nebude mít na jeho propojení s dokem žádný vliv.
Ještě podrobnější popis všech těchto nápadů najdete v tomto článku MacNN, z něhož též vyplývá, že se uvažuje o zařízení rovinného formátu, jehož orientaci lze měnit. To pochopitelně okamžitě vyvolává myšlenky na tolik probíraný tablet. Jak článek na AppleInsideru, tak na MacNN obsahují názorná schémata popisující všechna tato řešení, ty vám řeknou víc než nějaké sáhodlouhé popisy.
Je ovšem třeba říci, že tento patent přihlásili již 9. srpna 2005 dva zaměstnanci Applu, teď byl pouze zveřejněn. To, že si Apple něco takového patentoval, ještě neznamená, že to skutečně někdy použije. Všechny firmy v USA přihlašují spoustu patentů, které často využívají jako zbraň v patentových sporech. Americké patentové právo je z evropského pohledu poněkud zvláštní, dovoluje přihlásit i dosti bizarní věci, čehož pak některé firmy využívají k soudnímu vymáhání patentových nároků, kdy tvrdí, že jejich patent pokrývá to, co žalovaný prodává (a kupodivu to většinou bývá něco, co se prodává dobře).
Apple si tak možná jenom chtěl pohlídat všechny možnosti připojení svých zařízení. Apple si takto nedávno dal patentovat například umístění optické mechaniky na spodní straně notebooku (stručný popis v češtině najdete zde, obšírný anglický popis přinesl AppleInsider).
Na druhou stranu zprávy o bezdotykovém dobíjení se už objevují nějakou dobu, pracuje na něm třeba řada univerzit. Bylo by to samozřejmě pohodlnější a odstranily by se potíže s opotřebováváním kontaktů, avšak má to také jeden háček. Ať se budete snažit sebevíc, přenos elektrické energie indukcí bude vždy méně účinný než po klasickém pevném vodiči. Ano, přechodové odpory na kontaktech a přenos samotnými kabely sice též způsobují určité ztráty, jenže ty se dají považovat za zanedbatelné. Indukční přenos naproti tomu může způsobovat ztráty i v řádu desítek procent (hodně bude záležet na jeho fyzické realizaci), což příliš nevyhovuje současným trendům k šetření energií.
Ještě větší vzrušení pochopitelně vyvolaly nákresy se zařízením připomínajícím tablet, případně elektronickou knihu. Ovšem opět musím připomenout, že se jedná pouze o ideové náčrty, které nejspíš nemají přímou souvislost s konkrétními plány.
Nemyslím, že se z toho dají dělat nějaké dalekosáhlé závěry pro nejbližší budoucnost, spíše jde o naznačení možných směrů, jimiž by se Apple mohl jednou ubírat. Raději to tedy berte jako kuriozitu na víkend, ostatně za pár desítek let se naši následovníci (budou-li ještě nějací) možná budou na tyto nápady dívat stejně jako my dnes na buňát profesora Hrona, skutečně žijícího předobrazu Járy Cimrmana. (Chcete-li se pobavit a na chvíli si odpočinout od toho všeho současného hardwarového a softwarového vření, doporučuji se na tento odkaz podívat. Mimochodem, dovedete si představit, jak by asi vypadaly Hronem prováděné lokalizace?)