Apple TV pod náporem recenzentů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Apple TV pod náporem recenzentů

26. března 2007, 04.00 | Uvedení Apple TV na trh přineslo řadu recenzí, tady najdete souhrnný výtah jejich zjištění.

První recenze Apple TV vyšla minulý týden souběžně s jejím uvedením na trh. Tato recenze Waltera Mossberga z Wall Street Journalu vyzněla velice příznivě, avšak vzhledem k jeho určitým osobním vazbám na Jobse se do jisté míry dala zpochybnit. Do konce týdne se ovšem objevila řada dalších recenzí, z nichž by se měl dát složit objektivnější obraz. O to se zde chci pokusit, tento článek by měl představovat jakýsi výtah ze všech dohromady.

Nejprve se podívejme, co všechno vlastně na toto téma vyšlo. Důkladnou, na technické podrobnosti zaměřenou recenzi přinesl PC Magazine (článek doprovází malá fotogalerie z testování). Tento časopis si udržuje dlouholetou tradici testování počítačových produktů, vždy se snažil testovací metody maximálně standardizovat a objektivizovat, takže jeho recenzím se přikládá značná váha.

Poměrně podrobnou úvodní recenzi rovněž vydal server News.com. (Tuto recenzi doprovází nejenom fotogalerie, ale i krátká videorecenze.) Tohle všeobecné počítačové zpravodajství se také těší značné vážnosti, přestože v poslední době některé jeho články o Applu vyvolávají dosti nesouhlasné komentáře čtenářů (a ne vždy neprávem, dalo by se to přirovnat k situaci na Živě).

Stručnou recenzi připravil PC World a ještě přidal video z vybalování. Apple TV věnoval pozornost též David Pogue ve svém technickém sloupku (pro vstup se vyžaduje registrace) v asi nejprestižnějších novinách světa, New York Times. (Opět doprovázeno docela vtipnou videorecenzí.)

A samozřejmě nemohl Apple TV pominout časopis Macworld. Ten pro ni dokonce zřídil zvláštní rozcestník, z něhož odkazuje na spoustu dalších materiálů a další by tam měly ještě přibývat. Přirozeně se tu nabízí video, ale ani příznivci textu nevyjdou zkrátka. Macworld ještě předtím, než Apple TV fyzicky obdržel k testování, vyzpovídal zástupce Applu. Část těchto informací jsem zmínil již v článku o výletě do nitra Apple TV, zbytek vyjevím zde. Podrobné prvotní seznámení s přístrojem najdete tady. O to se postaral redaktor Christopher Breen a poté, co si svá zjištění nechal projít hlavou, sepsal seznam věcí, jež by se na Apple TV daly zlepšit. A máte-li přece jen raději obrázky, podívejte se na tuto fotogalerii sestavenou redaktory Macworldu.

Ze všech těchto recenzí se nyní pokusím sestavit popis toho, jak se Apple TV instaluje a používá. Nebudu zacházet do nejmenších podrobností, to by článek neúměrně narostl (stejně bude dlouhý, varuji předem), nejvíce informací najdete ve výše odkazovaných recenzích PC Magazinu, News.comu a Macworldu.

Po vybalení objevíte čtvercovou krabičku o straně 197 mm a výšce 28 mm, kterou recenzent PC Worldu přirovnal k Macu mini rozsednutému slonem. Vypadá však elegantně a projevuje se na ní minimalismus Applu, čelní panel nese pouze kontrolku napájení a čidlo dálkového ovládání.

Na zadním panelu se nacházejí všechny přípojné konektory: zdířka napájení, USB port, Ethernet port, HDMI konektor a dále výstupy pro komponentové video, analogový zvuk (RCA konektory) a optický zvukový digitální výstup. PC Magazine zjistil, že HDMI konektor se nabízí ve verzi 1.2, což je poměrně moderní provedení (nejnovější verze nese číslo 1.3, avšak ta se zatím příliš neujala, ze známějších přístrojů ji užívá PlayStation 3).

Zdířka napájení ukazuje, že se zdroj ukrývá uvnitř, přesto nemá Apple TV žádný větrák, díky čemuž pracuje velice tiše (podle Applu nevyluzuje víc než 10 dB). Přístroj se ovšem při práci dost zahřívá, měl by se mu tedy nechat prostor k větrání.

K Apple TV dostanete ještě dálkové ovládání Apple Remote, stejné jako to, co se dodává k iMacům pro ovládání Front Row a vypadá tak trochu jako iPod shuffle. Některým recenzentům vadilo, že se dá použít pouze pro ovládání Apple TV, současně připomněli, že jakožto standardní infračervené dálkové ovládání jde nahradit programovatelným univerzálním ovládáním, jestliže mu dáváte přednost.

K provozování Apple TV potřebujete především televizor, avšak nevyhoví jen tak ledajaký, musí to být model podporující alespoň EDTV nebo ještě lépe HDTV rozlišení a navíc musí být širokoúhlý. Televizor údajně musí podporovat alespoň rozlišení 576p při 50Hz (PAL) nebo 480p při 60Hz (NTSC), aby s ním přístroj vůbec spolupracoval, na druhém konci škály rozlišení pak Apple TV zvládá výstup až ve formátu 1080i. (Dekódovat však umí soubory nejvýše ve formátu 720p, na 1080i je interpoluje.) To samozřejmě vylučuje většinu stávajících televizorů na trhu, na což většina recenzentů upozornila. Apple to ovšem udělal záměrně, tvrdí, že směřuje do budoucnosti a nechce se zatěžovat přílišnou zpětnou kompatibilitou. (Nakonec, na tohle jsme u něj zvyklí. Objevily se sice náznaky, že by možná Apple TV mohla fungovat i se staršími televizory, avšak zřejmě to nebude bez problémů, brzy se snad objeví podrobnější vysvětlení.)

Zapojení přístroje všechny recenze shodně popisují jako velice snadné, jediná potíž spočívá v tom, že s Apple TV nedostanete žádné kabely pro video či zvuk, musíte si je dokoupit. Americkým zákazníkům začal Apple Store současně s Apple TV nabízet HDMI kabel a digitální zvukový kabel Toslink od firmy XtremeMac za asi 20 USD, což všichni považují za výhodnou cenu.

Máte-li televizor s HDMI, bude připojení opravdu jednoduché, zapojíte pouze napájecí a HDMI kabel a jste hotoví, navíc při připojení přes HDMI si Apple TV sama zjistí nejvhodnější rozlišení. S komponentovými kabely už toho budete muset zapojovat víc (zvuk vyžaduje vlastní kabel) a po spuštění bude třeba zvolit vhodné rozlišení z nabídnutého seznamu.

Když se Apple TV zapne, nejprve předloží výběr z 15 dostupných jazyků (čeština mezi nimi není), poté možná ještě budete muset nastavit výstupní rozlišení a pak už začne sama hledat síťové připojení.

Všichni sice kladou důraz na bezdrátové připojení, ale stejně dobře lze použít pevné připojení. Jestliže Apple TV připojíte přes Ethernet port, počne nejprve hledat síť tam a pokud ji objeví, sama se připojí přes DHCP. Není-li Ethernet připojen, bude hledat bezdrátovou síť vyhovující standardům 802.11b/g/n. Když nějakou takovou objeví, zobrazí její jméno na televizoru. Jestliže bezdrátová síť používá zabezpečení WEP či WPA, budete ještě muset zadat příslušné heslo, což není s dálkovým ovládáním zvlášť pohodlné, ale potom již půjde všechno hladce.

Nyní by se měla Apple TV sesynchronizovat s počítačem, který jí bude sloužit jako zdroj obsahu. Počítačem může být Mac s Mac OS X 10.3.9 nebo novějším, případně PC alespoň s Windows XP Home (SP2), na němž musí být nainstalované a spuštěné iTunes 7.1.1.

Propojení obou strojů bude opět velmi prosté. Apple TV na televizoru zobrazí pětimístný číselný kód, ten potom zadáte v iTunes na daném počítači, kde se Apple TV zobrazí jako další dostupné zařízení (stejně jako iPod). A tím jste propojení uskutečnili.

Mezi počítačem a Apple TV se dají ustavit dva typy spojení. Jeden z počítačů v síti můžete určit jako hostitele, jehož obsah se bude synchronizovat na pevný disk Apple TV. Synchronizace se týká filmů, televizních pořadů, hudby, podcastů a fotografií. Pro synchronizaci fotografií však ještě potřebujete iPhoto na Macu anebo Photoshop Album či Photoshop Elements pod Windows. Obsah se kopíruje na 40GB disk Apple TV, avšak pro mediální data nabízí jenom 33 GB volného prostoru. To není zase tolik, filmy se dá taková kapacita rychle zaplnit, proto Apple poskytuje několik možností správy obsahu, kdy lze například určit, že se má sesynchronizovat pouze určitý počet nejnovějších či ještě neshlédnutých filmů a televizních pořadů. iTunes a Apple TV spolu vzájemně komunikují a mohou tak zajistit, aby na disku Apple TV zůstalo jen to, co jste si nastavili.

Synchronizace je v daném okamžiku možná pouze s jedním počítačem, ale existuje též druhý způsob propojení. Až pět počítačů současně můžete připojit k Apple TV pro proudové přehrávání jejich mediálního obsahu (přehrává se vždy jen z jednoho, ale navázaná spojení zůstanou aktivní). Zajišťuje se to stejně jednoduchým způsobem, v menu Sources (zdroje) na Apple TV vyberete novou iTunes knihovnu, dostanete nový číselný kód a po jeho zadání na příslušný počítač vznikne nová vazba. Obsah se poté přenáší přímo přes síť a neukládá se na disk Apple TV. Fotografie však takto zobrazovat nelze, ty musíte synchronizovat. To, ze kterého z těchto počítačů se bude v daném okamžiku přehrávat, určíte výběrem odpovídající iTunes knihovny.

Je celkem jasné, že nasazení pevného disku do Apple TV má za účel zajistit hladké phrávání videa bez ohledu na výkon síťového připojení. Synchronizovaná data se samozřejmě přehrávají hladce, plynulé je i převíjení a podobně, recenzenti to přirovnávají k přehrávání DVD. Proudové přehrávání z jiných počítačů už přirozeně na výkonu sítě závislé bude, avšak rovněž zde byly výsledky uspokojivé. PC Magazine dokonce zkusil proudově přehrávat video přes připojení 802.11b (což Apple vůbec nedoporučuje) a fungovalo mu to, ačkoli se zadrháváním. Připojení typu „g“ a hlavně „n“ by mělo být bezproblémové, „převíjení“ sice bylo v těchto případech trochu línější, nicméně fungovalo. (V bezdrátových sítích bude hodně záležet na tom, kolik tam probíhá současných aktivit.) Připojíte-li se přes pevný Ethernet, žádné takové starosti mít nemusíte, budete si ovšem muset poradit s vedením kabelu.

Všichni recenzenti se shodli na tom, že to, co má Apple TV dělat, skutečně dělá, a dobře. Také je nadchlo uživatelské rozhraní, jež popisují jako estetické (zobrazuje se ve vysokém rozlišení) a velice intuitivní, propracované do nejmenších detailů. Například bere ohled na plazmové televizory, u kterých hrozí vypálení dlouhodobě zobrazovaného statického vzoru, proto po dvou minutách (interval se dá změnit) nečinnosti spustí animovaný šetřič obrazovky. Uživatelské rozhraní v zásadě připomíná iPod či Front Row, avšak levou část širokoúhlé obrazovky využívá k zobrazování doprovodné grafiky, pro hudbu tak třeba může zobrazovat obálku alba (aby se zamezilo vypálení, po chvíli ji začne otáčet). Navíc si Apple TV pamatuje, kde jste skončili s přehráváním, takže pokud se kupříkladu vrátíte k pozastavenému filmu potom, co jste dělali něco jiného, zeptá se vás, zda má film spustit od pozastaveného místa nebo znovu od začátku.

Přestože všechny recenze vyšly příznivě, jejich autoři rozhodně jenom nechválili. Jejich hlavní stížnosti se týkaly toho, že zatím se nabídka filmového a televizního obsahu omezuje pouze na to, co máte v iTunes. A pokud jde o kupovaný obsah, jste na tom jako kdysi zákazníci s Fordem T – nakupovat můžete jedině na iTunes Store. Jistě, do iTunes lze ledacos převést, například pomocí QuickTime Pro (nová verze 7.1.5 již obsahuje volbu pro export do Apple TV), ale to je dost pracné. (Mimochodem, ne úplně všechno, co se přehraje na iTunes, půjde přehrát i na Apple TV, pár formátů vyžaduje převod). Apple se snaží vzbudit dojem, že Apple TV je iPod pro televizi, avšak současná nabídka na iTunes Store zůstává dost omezená (několik set titulů). Navíc někteří recenzenti nebyli příliš spokojení s kvalitou těchto titulů. Zde se názory lišily, někteří byli smířlivější, asi záleželo na tom, jaký televizor použili. Ovšem při přehrávání na velkých plazmových televizorech s metrovou úhlopříčkou se projevilo nízké rozlišení filmů z iTunes Store (640 x 480, Apple sice mluví o „téměř DVD kvalitě“, zážitky testujících však byly dost odlišné). Ani zvuk těchto filmů se posuzovatelům příliš nezamlouval.

Recenzenti připouštějí, že to není chyba Apple TV, ale nabídky na iTunes, jež by prostě potřebovala zlepšit. Ta se sice rozšiřuje (například Sony nabídne některé další tituly), zůstává však otázkou, v jaké kvalitě bude. Na dotazy Macworldu Apple odpověděl, že zatím neplánuje prodej obsahu v HD rozlišení 720p, přestože ho Apple TV zvládá dekódovat. A rovněž jim vadí nutnost získávání filmů a dalších dat přes jiný počítač. Apple TV přitom dokáže obsah stahovat přímo z Internetu, jenže prozatím to umí jenom s filmovými upoutávkami. Mnohým vadí i omezená kapacita vnitřního disku.

Trefně to vystihl David Pogue, který Apple TV srovnával s Xboxem 360 a mediálním adaptérem od Netgearu. Podle něj sice konkurenti nabízejí využití mnoha dalších zdrojů obsahu a větší šíři funkcí, ale jejich ovládání je nešikovné a vyžaduje mnohem více znalostí, zatímco na Apple TV se vše zařizuje hladce, avšak musíte se smířit s omezením výběru obsahu na zahrádku Applu.

Christopher Breen z Macworldu by si přál, aby Apple TV uměla stahovat obsah přímo z Internetu, což by dovolilo přímý nákup či půjčování filmů. Také by se mu líbila možnost průběžné konverze dalších formátů přes iTunes nebo ještě lépe doplnění podpory dalších formátů přímo do Apple TV a uvítal by obousměrnější komunikaci mezi iTunes a Apple TV (takže by se třeba dal obsah z Apple TV vypálit na připojeném počítači jako záloha).

Všeobecně lze říci, že recenzentům chyběla především větší otevřenost Apple TV, zvlášť když to její hardware i software umožňují. Zůstává však otázkou, zda právě v tomhle ohledu bude Apple ochoten ustoupit, zatím mnoho ochoty k otevírání nejeví.

Snaha o maximální uzavření Apple TV se projevuje i na USB portu přístroje. Od počátku kolovaly dohady, zda by ho bylo možné využít pro rozšiřující periférie (na mysl přichází hlavně větší pevný disk). Apple však několikrát potvrdil, že tento port má sloužit výlučně k servisním účelům a s perifériemi se bavit nebude. (Další podrobnosti najdete v dnešním článku o vnitřním hardwaru Apple TV, tam se dozvíte i o určitých možnostech, jak některá tato omezení překonat.)

Nepochybně se budou objevovat stále další upřesňující informace o tomto přístroji, ale základní obraz je již jasný. Svůj udávaný účel plní dobře, se všemi přednostmi, jaké se čekají od Applu (elegantní design a uživatelské rozhraní, snadné a intuitivní ovládání). Současně však má řadu omezení a prodává se za poměrně vysokou cenu – též typické pro Apple. Na obrovském americkém trhu s jeho značnou kupní silou si přesto možná získá dost zájemců (zvlášť kdyby Apple učinil alespoň nějaké vstřícné kroky v nabídce iTunes Store). Naopak na českém trhu budou vysoká cena a velice omezená nabídka obsahu (pokud si ho sami nepřevedete) rozhodující překážkou širšího přijetí. V každém případě však bude zajímavé sledovat, jak se osudy Apple TV budou vyvíjet dál.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: