Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Apple zakoupil práva na slitiny Liquidmetal Technologies
11. srpna 2010, 00.00 | Dohoda o výlučných právech na speciální amorfní slitiny firmy Liquidmetal Technologies pro užití ve spotřební elektronice naznačuje, že by se tyto materiály mohly objevit v budoucích produktech Applu.
Apple zásadně nezveřejňuje své plány pro budoucnost, ovšem občas v rámci povinného zveřejňování určitých obchodních informací se přece jenom něco z jeho chystaných kroků prozradí. To platí i pro nedávno uzavřenou dohodu o využití speciálních slitin firmy Liquidmetal Technologies.
Apple uzavřel exkluzivní dohodu
Deník Baltimore Sun v pondělí oznámil, že Apple nedávno uzavřel exkluzivní dohodu s kalifornskou firmou Liquidmetal Technologies týkající se jejích speciálních amorfních kovových slitin.
Podrobnosti musela firma zveřejnit v rámci povinného hlášení americké komisi pro cenné papíry SEC. Z něj vyplývá, že Apple získal veškerá práva na duševní vlastnictví Liquidmetal v oblasti spotřební elektroniky, ona sama si vyhradila práva na jeho využití v ostatních oborech. Dohoda byla uzavřena 5. srpna, Apple jí získal exkluzivitu na poli spotřební elektroniky, pokud jde o využití patentů a dalšího duševní vlastnictví Liquidmetal.
Amorfní „kovová skla“ nabízejí řadu předností
Tím duševním vlastnictvím jsou kovové slitiny, jež mají amorfní molekulární strukturu (tak jako sklo), narozdíl od krystalické struktury tradičních kovových slitin (proto se někdy takovéto materiály označují jako kovová skla).
Liquidmetal popisuje základní vlastnosti svých slitin zde, jejich amorfní struktura zajišťuje, že mají proti tradičním slitinám mnohem větší pevnost a odolnost v poměru k hmotnosti, jsou elastičtější, lépe vzdorují korozi a jsou odolnější vůči mechanickému opotřebení, navíc vykazují jedinečné akustické vlastnosti. Další výhodu představuje nízký bod tání proti jejich složkám, což dovoluje snadné zpracování do složitých tvarů, aniž by tím přišly o svou odolnost a trvanlivost.
Chcete-li ještě podrobnější informace, docela dobrý přehled nabízí Wikipedie v článku o těchto slitinách. Jde vlastně o výsledky výzkumu na Caltechu, Liquidmetal Technologies byla založena jako prostředník jeho komerčního zhodnocení, první slitiny tohoto typu (využívající zirkon a nabízené pod značkou Vitreloy) už našly některá praktická využití, zkoušely se v golfových holích a jiném sportovním náčiní, již se používají na pouzdra luxusních mobilních telefonů a dokonce i na některé flash disky a přenosné hudební přehrávače.
Slitiny Liquidmetal Technologies (zatím odvozené především ze zirkonu a také z titanu) by se mohly hodit právě pro spotřební elektroniku, mohly by umožnit výrobu odolnějších a pevnějších, tudíž také tenčích pouzder, další výhodu znamená jejich vysoká korozivzdornost.
Ideální materiály pro pouzdra budoucích produktů Applu
Není proto divu, že tyto materiály zaujaly Apple, který užívá kovová pouzdra už řadu let (starší z našich čtenářů si jistě pamatují, že před hliníkem Apple pro některé své notebooky využíval titan), slitiny Liquidmetal totiž nabízejí přesně to, co Apple požaduje, umožňují snadnou výrobu složitých tvarů, jsou vysoce odolné a dovolují tak další ztenčování.
Amorfní kovové slitiny sice již našly svá první praktická využití, zatím ovšem mají i své nedostatky (třeba křehkost), ale pokračuje výzkum snažící se o jejich další vylepšení a Apple se zjevně chce podílet na jeho výsledcích.
Je sice pravděpodobné, že výše zmíněná dohoda nepřinese okamžité plody, ale bude-li výzkum a vývoj těchto materiálů pokračovat dál a nenarazí-li na nečekané překážky, je docela dobře možné, že hliník v pouzdrech budoucích Maců a přístrojů s iOS nakonec bude nahrazen právě těmito zatím poněkud exotickými slitinami.